PIT-4 nadal tylko dla pracodawców
Rzeczpospolita w swoim dodatku Małe i Średnie zajęła się problemem firm zlecających wykonanie usług. Kłopotem dla przedsiębiorców okazał się obowiązek składania od tego roku co miesiąc do urzędu skarbowego deklaracji PIT-4. W zakresie umów-zleceń, gdy należność jest większa niż 136 zł, nastąpiły w tym roku dwie korzystne zmiany dla płatników, czyli zleceniodawców odprowadzających zaliczki na podatek do urzędu skarbowego. Wydłużony został termin wpłaty zaliczki; zamiast do 7 dnia następnego miesiąca płatnik może to zrobić do 20 dnia (uwaga: jeżeli należność z jednej umowy nie przekracza 136 zł, nadal obowiązuje termin do 7 dnia następnego miesiąca). Zmieniła się też właściwość miejscowa urzędu skarbowego i płatnik odprowadza zaliczki do urzędu właściwego dla swojej siedziby, a nie dla miejsca zamieszkania zleceniobiorcy. Jednak - jak informują czytelnicy Rzeczpospolitej - równolegle z tymi korzystnymi zmianami nastąpiła rzecz niekorzystna: zleceniodawca musi teraz co miesiąc składać do urzędu skarbowego deklarację PIT-4. W latach ubiegłych nie miał takiego obowiązku; wystarczyło wpłacanie samych zaliczek i złożenie raz do roku informacji PIT-8b.
Jak wyjaśnił gazecie Waldemar Szumieł, dyr. Departamentu Informatyki w Ministerstwie Finansów, deklaracji PIT-4 nie musi nadal składać zleceniobiorca, który nie jest równolegle pracodawcą. Jeżeli odprowadza do urzędu jedynie zaliczki z tytułu umów-zleceń i umów o dzieło (a nie ze stosunku pracy), to nadal nie musi składać miesięcznej deklaracji.
PIT-4 dotyczy płatników, którzy odprowadzają zaliczki na podatek od dochodów ze stosunku pracy i z tego tytułu mieli i nadal mają obowiązek składania tego właśnie formularza. Począwszy od tego roku mogą oni w deklaracji PIT-4 podawać również kwotę zaliczek odprowadzanych z tytułu umów-zleceń i umów o dzieło. Wynika to właśnie ze zmiany właściwości miejscowej urzędu; skoro od tego roku płatnik odprowadza wszystkie zaliczki do jednego urzędu (właściwego ze względu na własną siedzibę), to może podawać w deklaracji nie tylko kwoty zaliczek z tytułu stosunku pracy, ale i z tytułu umów-zleceń oraz umów o dzieło. Dzięki temu kwota w deklaracji będzie się zgadzać z kwotą wpłaconą do jednego urzędu skarbowego. Jeżeli płatnik nie poda w PIT-4 kwoty zaliczek odprowadzonych z tytułu umów-zleceń i umów o dzieło, to musi się liczyć z tym, że urząd skarbowy możę go wezwać, żeby wyjaśnić, skąd wzięła się różnica między kwotą wykazaną w deklaracji a kwotą wpłaconą. Wątpliwości może być jeszcze więcej, gdyby płatnik spóźnił się z wpłatą i oprócz należności głównej uiszczał odsetki za zwłokę. Dlatego lepiej, jeśli jest się pracodawcą i tak czy inaczej ma się obowiązek składania co miesiąc deklaracji PIT-4, wykazywać w niej również kwotę zaliczek odprowadzanych z tytułu umów-zleceń i umów o dzieło. Można w ten sposób uniknąć niepotrzebnej wizyty w urzędzie skarbowym – tłumaczy Rzeczpospolita.
Więcej: Rzeczpospolita, 12 lutego 2001
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Ile lat musi rosnąć choinka, żeby nadawała się do sprzedaży? I czy na plantacji choinek praca jest tylko w grudniu?
Z Atelier Herosima franczyzobiorcy mogą otworzyć lokale w kilku różnych formatach. A jakie wsparcie otrzymają od franczyzodawcy?
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Planujesz zostać franczyzodawcą i chcesz rozwinąć sieć lub poprawić jej funkcjonowanie, ale nie wiesz jak? Eksperci od franczyzy podpowiedzą, jak to zrobić.
– Usługi równoległe to nasz wyróżnik. Dzięki temu zarabiamy więcej i oszczędzamy czas klientów – tłumaczy Maryia Terekhova, współzałożycielka salonów urody Fast Line Studio.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...