Rożek na szybko / W Polsce już od jakiegoś czasu można zjeść pizze w rożkach, ale podawaną w stacjonarnych pizzeriach. Natomiast zdaniem franczyzodawcy Pizzy Contenta to produkt idealnie nadający się do fast foodu i mobilnej gastronomii.
Czwartek
20.12.2018
Pizza w kształcie rożka to specjalność nowego konceptu Pizza Contenta. Jak nową franczyzę przyjmie polski rynek?
 

Bogusław Turczyński 25 lat przepracował w bankowości. Jak sam mówi, miał już dość korporacji.
– Jeszcze pracując na etacie otworzyłem restaurację. Niestety, musiałem ją zamknąć – opowiada. – Jednak cały czas myślałem o tym, by prowadzić jakiś biznes gastronomiczny.
Prawie rok temu zdecydował, że odchodzi z bankowości. Postanowił spróbować swoich sił w street foodzie. Postawił na produkt, który na polskim rynku jest wciąż mało popularny, czyli pizzę serwowaną w formie rożków.
– We Włoszech czy Stanach Zjednoczonych to już popularna forma podawania pizzy – mówi Bogusław Turczyński. – W Polsce też można zjeść pizze w rożkach, ale serwowaną w stacjonarnych pizzeriach. Tymczasem moim zdaniem to produkt idealnie nadający się do fast foodu i mobilnej gastronomii. Faktem jest natomiast, że Polacy jeszcze słabo znają ten rodzaj pizzy i trzeba ich z nim oswoić.

Na razie pod szyldem Pizza Contenta działa jedna przyczepa gastronomiczna. Franczyzodawca ustawia ją w różnych lokalizacjach: była nad morzem, na zlotach food trucków i innych eventach, a od września stoi w Warszawie, w sąsiedztwie biurowców. Ale format mobilny to nie jedyna możliwość uruchomienia placówki Pizzy Contenta.
– Inne możliwości to mała wyspa handlowa, lokal z okienkiem podawczym czy niewielki lokal stacjonarny o powierzchni nawet 10 m2mówi franczyzodawca. – Nie ma sensu inwestować w duże lokale, bo nasza pizza to idealna przekąska do kupienia na wynos.

Według licencjodawcy kwota inwestycji, w zależności od wybranego formatu, wynosi od 18 do 45 tys. zł (ta najwyższa suma odnosi się do przyczepy gastronomicznej, którą licencjobiorca kupuje we własnym zakresie). Na początek koncept chce się skoncentrować na rozwoju w województwie mazowieckim, głównie ze względu na logistykę dostaw. Gotowa pizza, mrożona szokowo, będzie bowiem dostarczana do punktów franczyzowych z centrali.
– Wystarczy ją rozmrozić w piecu konwekcyjnym – wyjaśnia Bogusław Turczyński. – Natomiast w dalszej przyszłości będziemy chcieli, by franczyzobiorcy przygotowywali pizzę na miejscu.

Najlepszą lokalizacją dla placówki marki są miejsca, gdzie jest duży przepływ ludzi, a więc np. dworce, przejścia podziemne, stacje benzynowe, uczelnie, okolice biurowców. Nie ma opłaty za przystąpienie do sieci, ani żadnych opłat miesięcznych. Franczyzobiorcy będą zarabiać na marży od sprzedaży. Licencjodawca zapewnia im m.in. szkolenia, pomoc w przygotowaniu projektu technologicznego placówki, wsparcie marketingowe.


Kilka możliwości / Placówkę Pizzy Contanta można prowadzić w różnych formatach: jako food truck czy przyczepę gastronomiczną, małą wyspę handlową, lokal z okienkiem podawczym czy niewielki lokal stacjonarny.

POPULARNE NA FORUM

Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

A widzę, że https://fitking.pl/trojmiasto/ planuje również ekspansje na Sopot, Gdynia i Elbląg (widzę to w narzędziach do analizy konkurencji).

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Na pewno jest to opłacalne widać, że teraz 'bycie fit' jest modne, a z drugiej strony ludzie nie mają czasu gotować (kilkanaście godzin w pracy, później zamiast stać...

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Gastronomię czeka świetlana przyszłość

Ludzie coraz bardziej przywiązują wage do tego co jedzą więc modna sa teraz jakies ekokuchnie itd.

5 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2019
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

Na polskim rynku ostatnio pojawiły się piece do pizzy z firmy Moretti Forni. Prawdziwy top topów pieców do pizzy. Dostępne są tutaj

29 wypowiedzi
ostatnia 28.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

BartS i jak zdecydowałeś się? Ja ciągle myślę od Dagrasso, ale też roważam Biesiadowo i New York Pizza Department. W te dwa pozostałe koncepty dużo niższe koszty...

2 wypowiedzi
ostatnia 22.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

Cześć, Zastanawiam się nad franczyzą Da Grasso, czy jakiś obecny franczyzobiorca mógłby się wypowiedzieć czy warto ? Jak współpraca z centralą ? Atmosfera tejże...

2 wypowiedzi
ostatnia 23.11.2018
Gastronomia w szkole.

Witam, mój syn chodzi do szkoły Zawodowej na Ul.Gintrowskiego 38 w Warszawie, przyjrzałem się, że jest tak sklepik z żywnością. Zastanawiam się ile taka pani czy pan...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018
Catering dietetyczny

Witam. Poszukuję franczyzy na catering dietetyczny ale nie interesuje mnie wersja gdy dostaję gotowe produkty . Mam wlasną firmę gastronomiczną i moge spokojnie sam o to...

1 wypowiedzi
ostatnia 08.11.2018