Pizzeria za małe pieniądze

Niski próg wejścia / Wojtex specjalizuje się w konceptach o niskiej kwocie inwestycji. Według wyliczeń franczyzodawcy lokal Biesiadowa o powierzchni 70 m2 można otworzyć już za 42 tys. zł (to kwota minimalna).
Piątek
28.12.2018
Franczyzodawca zapewnia, że pizzerię Biesiadowo można otworzyć już za 42 tys. zł.
 

Biesiadowo otwiera swoje lokale w przeróżnych lokalizacjach: zarówno w galeriach handlowych, jak i na osiedlach, w pobliżu akademików itd. Ten rok sieć zakończyła liczbą 118 pizzerii.
- W tym roku otworzyliśmy siedem lokali. Wynik jest porównywalny do liczby otwarć w latach poprzednich – mówi Wojciech Goduński, właściciel firmy Wojtex, która jest franczyzodawcą Biesiadowa. - Sądząc po ilości zgłoszeń o chęci podjęcia współpracy przewidujemy, że w kolejnych latach otwarć będzie jeszcze więcej. Pizzerie chcemy uruchamiać na terenie całej Polski, choć szczególnie skupimy się na zachodniej części kraju.
Wojtex specjalizuje się w konceptach o niskiej kwocie inwestycji. Według wyliczeń franczyzodawcy lokal Biesiadowa o powierzchni 70 m2 można otworzyć już za 42 tys. zł (to kwota minimalna).
- Często wprowadzamy też promocje, które pozwalają jeszcze obniżyć koszt inwestycji. Ostatnio był to piec do pizzy za 1 zł, dzięki czemu próg wejścia w biznes można było obniżyć nawet do 30 tys. zł – dodaje Wojciech Goduński.
Nie ma opłaty za przystąpienie do sieci. Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 1 tys. zł, licencjodawca nie pobiera opłaty marketingowej.
Dawca licencji doradza w wyborze lokalu, który powinien mieć min. 70 m2 powierzchni (a najlepiej 100-120 m). Wystrój wnętrza powinien nawiązywać do tradycyjnej góralskiej chaty. Wyposażenie kupuje się w hurtowni, należącej do Wojteksu.
- Obecnie barierą dla rozwoju branży gastronomicznej jest znalezienie odpowiednich pracowników. Franczyzobiorcy, którzy rozpoczynają przygodę z gastronomią, mają kłopot ze skompletowaniem personelu – przyznaje Wojciech Goduński. - Jednak nasi licencjobiorcy nie muszą zatrudniać wykwalifikowanych osób, posiadających doświadczenie w gastronomii. My zapewniamy pakiet bezpłatnych szkoleń, który pozwala na wprowadzenie każdego pracownika w zakres jego obowiązków. Oprócz tego gwarantujemy wsparcie profesjonalnej kadry menadżerskiej na każdym etapie współpracy. Przekazujemy partnerom sprawdzone receptury, zapewniamy także kompleksowe zaopatrzenie pizzerii w produkty o wysokiej jakości i konkurencyjnych cenach z własnej, firmowej hurtowni. Bardzo ważną kwestią są również działania reklamowe i marketingowe, na które kładziemy duży nacisk: przez cały rok prowadzimy kampanie radiowe, promocję w gazetach, działania w internecie. Systematycznie poszerzamy też menu W tym roku w naszych lokalach pojawiły się nowe potrawy kuchni polskiej czy nowe pozycje pizzy sezonowej.
Franczyzodawca twierdzi, że inwestycja w pizzerię może zwrócić się już po 3-4 miesiącach jej funkcjonowania.


Ile dla licencjodawcy? / Franczyzodawca Biesiadowa nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci. Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 1 tys. zł, licencjodawca nie pobiera opłaty marketingowej.

POPULARNE NA FORUM

Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

A widzę, że https://fitking.pl/trojmiasto/ planuje również ekspansje na Sopot, Gdynia i Elbląg (widzę to w narzędziach do analizy konkurencji).

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Na pewno jest to opłacalne widać, że teraz 'bycie fit' jest modne, a z drugiej strony ludzie nie mają czasu gotować (kilkanaście godzin w pracy, później zamiast stać...

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Gastronomię czeka świetlana przyszłość

Ludzie coraz bardziej przywiązują wage do tego co jedzą więc modna sa teraz jakies ekokuchnie itd.

5 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2019
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

Na polskim rynku ostatnio pojawiły się piece do pizzy z firmy Moretti Forni. Prawdziwy top topów pieców do pizzy. Dostępne są tutaj

29 wypowiedzi
ostatnia 28.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

BartS i jak zdecydowałeś się? Ja ciągle myślę od Dagrasso, ale też roważam Biesiadowo i New York Pizza Department. W te dwa pozostałe koncepty dużo niższe koszty...

2 wypowiedzi
ostatnia 22.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

Cześć, Zastanawiam się nad franczyzą Da Grasso, czy jakiś obecny franczyzobiorca mógłby się wypowiedzieć czy warto ? Jak współpraca z centralą ? Atmosfera tejże...

2 wypowiedzi
ostatnia 23.11.2018
Gastronomia w szkole.

Witam, mój syn chodzi do szkoły Zawodowej na Ul.Gintrowskiego 38 w Warszawie, przyjrzałem się, że jest tak sklepik z żywnością. Zastanawiam się ile taka pani czy pan...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018
Catering dietetyczny

Witam. Poszukuję franczyzy na catering dietetyczny ale nie interesuje mnie wersja gdy dostaję gotowe produkty . Mam wlasną firmę gastronomiczną i moge spokojnie sam o to...

1 wypowiedzi
ostatnia 08.11.2018