Staranny wybór
Staranny wybór / W 2019 roku Żabka planuje otworzyć 600 nowych placówek. Sieć bardzo dużą wagę przykłada do kompetencji nowych partnerów – są one bardziej dla niej istotne niż kwestie finansowe, które w większości bierze na siebie.
Piątek
05.04.2019
Żabka zapowiedziała rozwój usługi odbioru i nadawania paczek w swoich sklepach. Ma ona przyciągnąć klientów i zwiększyć przychody franczyzobiorców.
 

Zainteresowanie usługą odbioru i nadania paczek Poczty Polskiej w liczącej blisko 5,6 tys. sklepów sieci Żabka rośnie: od początku roku odebrano już ponad 1 mln paczek Poczty Polskiej, czyli więcej niż w całym 2018. Klienci deklarują, że ważne jest dla nich bezpieczeństwo przesyłek, którą gwarantuje Poczta Polska, ale ze względu na szybkie tempo życia, chcieliby odbierać przesyłki w drodze, przy okazji drobnych zakupów w Żabce w godz. 16.00-20.00.

Polacy coraz chętniej robią zakupy w sklepach internetowych: z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Żabka Polska wynika, że ponad 90 proc. dorosłych Polaków kupuje w sieci oraz, co jest konsekwencją tego trendu, odbiera lub nadaje paczki. Jednocześnie klienci zwracają dziś uwagę na wygodę i szybkość usługi. Badania wskazują, że 69 proc. Polaków przyznaje, że to właśnie wygoda podczas dokonywania zakupów jest dla nich bardzo ważna, a 65 proc. pytanych szuka rozwiązań, które ułatwiają im życie. Dzięki współpracy Poczty Polskiej z siecią sklepów Żabka w ramach usługi Odbiór w Punkcie, klient może odebrać paczkę w dowolnej chwili, np. w drodze z pracy do domu, nawet w późnych godzinach wieczornych, w wybranej przez siebie placówce. 

Rozwój dodatkowych usług w sklepach Żabka to nasz naturalny kierunek rozwoju, wynikający z istoty formatu convenience. Widzimy tu duży potencjał – co czwarty Polak w wieku 16-55 lat jest zainteresowany skorzystaniem z usług Żabki w zakresie nadawania i odbioru przesyłek. Z pewnością zamierzamy rozwijać ten segment oferty Żabki – powiedziała Anna Grabowska, wiceprezes zarządu Żabka Polska sp. z o.o.

Trendy rynkowe już od kilku lat wskazują na rosnącą popularność usług typu click & collect, a wraz z rozwojem sektora eCommerce, zauważalna jest tendencja odchodzenia od klasycznej dostawy pod adres na rzecz punktów odbioru, które dają klientom znacznie większą elastyczność. 

Konsekwentnie budujemy pozycję usługi Odbiór w Punkcie, tworzymy coraz lepsze rozwiązania dla rynku eCommerce we współpracy z partnerami, którzy posiadają renomę, silną i rozpoznawalną markę, a także dysponują sieciami, które są często odwiedzane przez klientów. Obecnie Poczta Polska wspólnie z partnerami tworzy największą sieć typu click & collect w kraju, do której należy już ponad 11,5 tys. punktów – powiedział Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczty Polskiej.

W 2019 roku Żabka planuje otworzyć 600 nowych placówek. Sieć bardzo dużą wagę przykłada do kompetencji nowych partnerów – są one bardziej dla niej istotne niż kwestie finansowe, które w większości bierze na siebie. – Kwota inwestycji w placówkę jest niewielka i wynosi ok. 5 tys. zł. Pieniądze przeznaczane są na zakup koncesji, kasy fiskalnej, obsługę księgową oraz pokrycie pierwszych kosztów pracowniczych. Wielkość zatrudnienia w sklepie uzależniona jest od jego powierzchni i poziomu generowanych obrotów – mówi Sebastian Bielawski, dyrektor departamentu rozwoju i wsparcia franczyzobiorców Żabka Polska. Franczyzodawca zajmuje się kompleksowym uruchomieniem każdej, nowo powstałej placówki – weryfikuje lokalizację pod kątem natężenia ruchu i potencjalnych przychodów, wynajmuje i pokrywa koszty najmu wybranego lokalu oraz zapewnia wyposażenie i zatowarowanie sklepu. – Taka pomoc jest szczególnie ważna w dużych miastach, gdzie powierzchnie handlowe są zazwyczaj bardzo drogie – dodaje.

Zanim franczyzobiorca otworzy sklep pod marką Żabka, przechodzi gruntowne szkolenie z zakresu efektywnego zarządzania biznesem. Wiedza dotyczy teorii i praktycznych aspektów związanych z biznesem. Żabka pomaga również partnerom w trakcie prowadzenia działalności. Pomoc dotyczy działań marketingowych, wsparcia infrastrukturą IT oraz nadzoruje dostawy do wszystkich sklepów.

Obecnie nowi franczyzobiorcy mają zapewnione 12 tys. zł podstawowego przychodu oraz dodatkowe 3 tys. zł miesięcznie przez pierwsze pół roku.