Czy biura turystyczne przetrwają epidemię?

Nie rezygnują / Większość franczyzobiorców i partnerów Travelplanet chce nadal prowadzić biznes.
Poniedziałek
11.05.2020
Ze 176 salonów Travelplanet zamknęło się do tej pory tylko kilkanaście. Jak franczyzodawca pomaga swoim licencjobiorcom przetrwać trudny dla turystyki czas?
 

Wiadomo jak koronawirus wpłynął na turystykę: zamknięte granice, nieczynne hotele, odwołane urlopy. Dla branży oznacza to ogromne straty. Klienci masowo domagają się zwrotu pieniędzy, wpłaconych na poczet rezerwowanych wyjazdów. Nie ma sprzedaży. Cytując klasyka – jak żyć?

Na rękę franczyzobiorcom

Travelplanet to sieć biur agentów turystycznych, sprzedających oferty różnych touroperatorów. Z funkcjonujących dotychczas 176 placówek w ostatnim czasie zamknęło się 12. 
– Większość naszych franczyzobiorców i partnerów chce nadal prowadzić biznes – podkreśla Bartłomiej Szymczak-Pomianowski, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Travelplanet. – Niektórzy myślą o chwilowym zawieszeniu działalności. Nie stwarzamy problemów, musimy się nawzajem rozumieć. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku.

Franczyzobiorcy Travelplanet zarabiają na prowizji od podpisanych umów. Jest ona wypłacana co miesiąc, niejako z góry – czyli niezależnie od tego, czy klient wpłacił tylko zaliczkę, czy też pełną kwotę. W sytuacji, gdy teraz dochodzi do anulowania wyjazdów, prowizja powinna być zwrócona. Ale franczyzodawca nie domaga się tego natychmiast. 
– Zaproponowaliśmy franczyzobiorcom, że zwroty prowizji zaczniemy im potrącać z bieżących faktur, ale dopiero dwa – trzy miesiące po tym, jak zacznie się znów normalna sprzedaż ofert – wyjaśnia Bartłomiej Szymczak-Pomianowski. – Będzie to jednak kwota maksymalnie do wysokości 25 proc. wartości faktury. Zdajemy sobie sprawę, że agenci muszą mieć pieniądze na bieżące opłaty i swoje utrzymanie.

Kiedy ruszy turystyka?

Jak przyznaje przedstawiciel Travelplanet, franczyzobiorcy korzystają też z rozwiązań wprowadzonych przez tarczę antykryzysową: kredytów, świadczenia postojowego czy zwolnienia z ZUS-u. 
– Jesteśmy w stałym kontakcie z franczyzobiorcami, podpowiadamy jak wypełnić wnioski, odpowiadamy na pytania – podkreśla Bartłomiej Szymczak Pomianowski. – Przygotowaliśmy też wzory pism do zarządców galerii handlowych, z prośbą o obniżenie czy częściowe zawieszenie czynszu.

Travelplanet zakłada, że sprzedaż w turystyce ruszy już w czerwcu. 
– Przygotowaliśmy szeroką ofertę na wyjazdy krajowe, bo zdajemy sobie sprawę, że w tym roku wiele osób zdecyduje się spędzić wakacje w Polsce. Ale zapewne nie wszyscy. Po wyszukiwaniach na naszej stronie widzimy, że klienci interesują się też wyjazdami do Egiptu, Tunezji, Grecji – dodaje Bartłomiej Szymczak-Pomianowski.

Firma chce też zadbać o to, aby poszczególni touroperatorzy zgodzili się na wprowadzenie swoich ofert do większej liczby punktów sprzedaży, co automatycznie poszerzy oferty poszczególnych biur turystycznych.

 

WIZYTÓWKA MARKI TRAVELPLANET

Sieć agencyjnych biur podróży

  • ponad 160 salonów
  • wstępna opłata licencyjna wynosi 3,5 tys. zł.
  • wWchodząc do sieci trzeba podpisać weksel zabezpieczający na 100 tys.

Rozliczenie poczeka / Franczyzobiorcy Travelplanet będą musieli zwrócić prowizje za anulowane umowy, ale dopiero po 2-3 miesiącach od wznowienia normalnej sprzedaży.

POPULARNE NA FORUM

Wakacje.pl czy się opłaca

Zastanawiam się nad franczyzą z wakacji.pl Byłby to drugi punkt tej sieci w moim mieście (200 tys. mieszkańców), lokal zwykły (nie w galerii handlowej) ale przy kilku...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.02.2022
Własny ośrodek wypoczynkowy nad morzem :)

ej Forumowicze! Od paru lat z mężem zastanawialiśmy się nad zakupem bądź wybudowaniem własnego ośrodka wypoczynkowego nad morzem, nic wielkie taki mini pensjonat 20-30...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2020
Czy warto zainwestować w pensjonat, apartamenty?

Pewnie, że tak. Własny apartament to bardzo fajna sprawa, gdyż o każdej porze roku pojechać sobie możemy do niego i odpocząć od codziennych obowiązków. Z drugiej...

15 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2019
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Wynająłem samochód na kilka dni za 360 zł przez internet. Na drugi dzień pojechałem po odbiór na drugi koniec miasta i dowiedziałem się, że rezerwacja została...

34 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2019
Kajaki, tratwy, namioty - podróżowanie

Możecie pochwalić się miejscami do których udajecie się na wypoczynek ?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.01.2019
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Witam, jestem kolejnym klientem oszukanym przez Global. Mechanizm juz opisany wczesniej przez innych na forum. Chetnie przystapie do pozwu zbiorowego lub zawiadomienia o...

34 wypowiedzi
ostatnia 14.12.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Największą rolę odgrywa miejsce. Jak jest miejsce turystyczne to zawsze ma sens.

3 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Firma Global Rent a Car to najwieksze oszustwo z jakim sie spotkalam w moim 34 letnium zycziu. Wypozyczam z mezem samochody pare razy jesli nie wiecej w roku w roznych krajach...

34 wypowiedzi
ostatnia 09.11.2018