Biznes pod kluczem, franczyza się broni

Szybko i bezpiecznie / Sieć supermarketów Delikatesy Centrum, organizowana przez Grupę Eurocash, uruchomiła usługę „click & collect”.
Niedziela
08.11.2020
Przegląd tygodnia 1-7 listopada. Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd uderzyły w kolejną grupę przedsiębiorców. Franczyzodawcy modyfikują swoje biznesy, żeby uodpornić je na pandemię.
 

Od soboty 7 listopada obowiązują nowe obostrzenia w Polsce. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni ponad 2 tys. m2 mogą działać tylko sklepy spożywcze, drogerie, apteki, salony prasowe, punkty sprzedające usługi telekomunikacyjne, księgarnie, sklepy papiernicze, zoologiczne oraz sklepy budowlane lub remontowe. To oznacza, że od soboty w galeriach handlowych zamknięte są wszystkie sklepy odzieżowe, obuwnicze, z art. sportowymi, sprzętem RTV i AGD, meblami oraz salony jubilerskie. Zakazana jest też działalność wysp handlowych. Ale nadal możemy skorzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki, nawet jeśli ich salony mieszczą się w galeriach handlowych. Wszelki punkty usługowe także są otwarte, to dobra wiadomość m.in. dla właścicieli pralni.

Nowe rozporządzenie zmieniło także warunki dotyczące liczby osób, obecnych jednocześnie w małych sklepach. Jeśli mają one 100 m2 lub mniej, może przebywać w nich jeden klient na 10 m2. Bez zmian pozostały limity w większych sklepach (jeden klient na 15 m2).

Zamknięte zostały wszelkie placówki kultury – kina, teatry, muzea i galerie. Obiekty hotelarskie mogą gościć tylko osoby będące w podróży służbowej. Zmiany dotyczą też szkół – również prywatnych – nauczeniem zdalnym zostały objęte też klasy 1-3.

Bezpieczne zakupy

Sieć supermarketów Delikatesy Centrum, organizowana przez Grupę Eurocash, uruchomiła usługę „click & collect”. Dzięki niej klienci będą mogli zamówić swoje zakupy przez internet, a następnie odebrać je w wybranej placówce sieci. Usługa dostępna jest już w ponad 1 200 supermarketów w całej Polsce. W ofercie online Delikatesów Centrum znaleźć można około 6 700 produktów.

Wprowadzenie usługi click & collect to nasza odpowiedź na potrzeby konsumentów w związku z epidemią koronawirusa, ale także naszych klientów – franczyzobiorców prowadzących placówki pod szyldem Delikatesy Centrum – mówi Noel Collett, dyrektor generalny Delikatesów Centrum w Grupie Eurocash. – Rozwiązanie to pozwala na szybkie i bezpieczne zakupy, zmniejsza również czas przebywania w sklepie, a naszym klientom zapewnia kolejne rozwiązanie, które może podnosić ich konkurencyjność na rynku. Aktualnie jesteśmy na etapie intensywnych prac związanych z wdrażaniem kolejnych funkcjonalności i udoskonalaniem systemu. Planujemy wdrożyć usługę we wszystkich placówkach sieci i rozbudować naszą ofertę online do 7 tysięcy produktów do końca tego roku. Jednak już teraz jesteśmy największą siecią w handlu spożywczym z opcją clic k& collect. Dzięki temu mieszkańcy wsi i małych miejscowości w całej Polsce mogą skorzystać z usługi dostępnej do tej pory głównie dla mieszkańców dużych miast – dodaje.

W ramach sieci Delikatesy Centrum działa obecnie 1 565 sklepów.

Przejęcie coraz bliżej

​Przejęcie spółki RUCH przez PKN ORLEN wchodzi w fazę realizacji. Postępowania układowe z wierzycielami RUCH zostały wykonane, co zostało ostatecznie potwierdzone przez sąd  – to stanowiło ostatni warunek do zamknięcia procesu. Wcześniej PKN ORLEN otrzymał zgodę UOKiK na finalizację transakcji. Zostały również ustalone warunki jej realizacji pomiędzy zaangażowanymi podmiotami w ramach umowy inwestycyjnej.

Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera nam drogę do zamknięcia transakcji przejęcia spółki RUCH. Zakładamy, że nastąpi to do końca tego roku. Od początku zależało nam na sprawnym przeprowadzeniu procesu i integracji aktywów z korzyścią dla działalności obu spółek i ich klientów. Mamy konkretny plan rozwoju spółki RUCH, który wzmocni segment detaliczny Grupy ORLEN i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań. Jest on gotowy do realizacji. Jednym z nich będzie otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Zgodnie z podpisaną w czerwcu br. umową inwestycyjną, PKN ORLEN ma stać się akcjonariuszem większościowym RUCH z pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł. Częścią umowy inwestycyjnej jest też Plan Restrukturyzacji RUCH, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności.

Muszkieterowie na plusie

Grupa Muszkieterów zakończyła trzeci kwartał 2020 roku z obrotami narastającymi wyższymi, nie licząc stacji paliw, o blisko 220 milionów złotych w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wzrost obrotów like-for-like (na sklepach porównywalnych) wyniósł blisko 5 proc. Całkowite obroty zarządzanych przez Grupę sieci sklepów Intermarché, wraz ze stacjami paliw, oraz Bricomarché wyniosły w Polsce w omawianym okresie 5,76 miliarda złotych.

Podchodzimy z dużą ostrożnością do prognozy obrotów Grupy Muszkieterów na koniec bieżącego roku. Naszym celem niezmiennie pozostaje przekroczenie progu 8 miliardów złotych obrotu, niemniej niepewne otoczenie gospodarcze i ponownie spadający optymizm konsumentów, wraz z rosnącym niepokojem dotyczącym drugiej fali pandemii COVID-19, nakazują jak największą ostrożność. Sytuacja w sklepach zlokalizowanych w galeriach handlowych pozostaje trudna i niepewna, a negocjacje z niektórymi właścicielami galerii sugerują, że w obecnej sytuacji nie dążą oni do skutecznego znalezienia kompromisu i scenariusza win-win – mówi Marc Dherment, dyrektor Generalny Grupy Muszkieterów w Polsce i dodaje – Podobnie sytuacja stacji paliw – segmentu, którego jesteśmy jednym z liderów rynku w zakresie stacji przysupermarketowych – pozostaje niepewna. Wolumen sprzedaży podnosi się systematycznie od momentu wyjścia z lockdownu, niemniej obroty stacji pozostają pod presją w efekcie połączenia stosunkowo niższego popytu i spadku cen paliw za litr.

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché, wraz z przymarketowymi stacjami paliw, od stycznia do września 2020 roku wypracowała obroty w wysokości ponad 3,6 miliarda złotych. Obroty like-for-like (na sklepach porównywalnych) pozostają dodatnie pomimo bardzo trudnego drugiego kwartału z lockdownem.

Około 85 proc. z blisko 200 sklepów sieci Intermarché to placówki, które są zlokalizowane na osiedlach mieszkalnych lub w ich bliskiej okolicy. W związku z tym od początku pandemii obserwujemy w nich wzrost zainteresowania klientów. Gorsze wyniki odnotowują natomiast sklepy mieszczące się w galeriach handlowych oraz na terenach przygranicznych – podkreśla Marc Dherment, Dyrektor Generalny Grupy Muszkieterów w Polsce.

Opodatkowana spółka komandytowa

Sejm przyjął ustawę obciążającą spółki komandytowe podatkiem CIT. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób zapobiec unikaniu przez te spółki opodatkowania, głównie poprzez transfery za granicę. Posłowie nie posłuchali apelu organizacji biznesowych i przedsiębiorstw, by odrzucić tę według nich szkodliwą dla biznesu ustawę. Przedstawiciele organizacji przekonywali, że większość spółek komandytowych jest powoływanych przez polskich przedsiębiorców, prowadzących opodatkowaną w kraju jednoosobową działalność gospodarczą.

Nałożenie podatku na spółki komandytowe najdotkliwiej odczują firmy rodzinne. Rząd wprowadził dodatkowe obciążenia w okresie największego kryzysu gospodarczego od 30 lat. To jest działaniem na szkodę gospodarki i polskich przedsiębiorców – stwierdził Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Na pomoc przedsiębiorcom

Nie cichną dyskusje na temat kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej. Konfederacja Lewiatan uważa, że pierwsze programy pomocowe, które zaproponowano dla branż najbardziej dotkniętych skutkami zamrożenia działalności gospodarczej, są niewystarczające. Twierdzi, że potrzebne są systemowe rozwiązania w związku ze zwiększającymi się ograniczeniami. Tymczasem wsparcie przede wszystkim skierowane jest do osób prowadzących działalność gospodarczą, natomiast w mniejszym stopniu pomaga utrzymać miejsca pracy.

W wielu branżach coraz większym obciążeniem organizacyjnym i finansowym są nieobecności pracowników spowodowane w szczególności kwarantanną i izolacją w warunkach domowych oraz wciąż modyfikowane procedury ich odbywania.

 Widzimy konieczność wprowadzenia dalszych, systemowych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom zamrożenia różnych branż. Oprócz zwolnienia z ZUS czy świadczenia postojowego proponujemy m.in. modyfikację istniejących mechanizmów wsparcia z tarcz dla firm, które w dalszym ciągu funkcjonują przy znacznie ograniczonych przychodach, czy wydłużenie maksymalnego łącznego okresu korzystania z dofinansowań wynagrodzeń pracowników przy jednoczesnym doprecyzowaniu warunków jakie trzeba spełnić, aby wsparcie otrzymali naprawdę potrzebujący – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan postuluje również wprowadzenie obniżonej stawki podatku VAT dla branży gastronomicznej w wysokości 5 proc. na wszystkie produkty i usługi oraz domaga się specjalnej pomocy dla branży targowej i handlowej.

Pracodawcy proponują także, aby wspierać przedsiębiorców w wykonywaniu testów na SAR-COV-2 dla pracowników (chodzi o częściową refundację kosztów wykonania testów), a w przypadku branż o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa w pełni finansować testy dla pracowników niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji i świadczenia usług.

– Firmom należy dać odpowiedni czas, aby dostosowały się do nowych obostrzeń, zakazów i nakazów. Powinny one obowiązywać najwcześniej w ciągu tygodnia od ich ogłoszenia – dodaje Robert Lisicki.


Ostatnie formalności / Przejęcie spółki RUCH przez PKN ORLEN wchodzi w fazę realizacji. Postępowania układowe z wierzycielami RUCH zostały wykonane, co zostało ostatecznie potwierdzone przez sąd.

POPULARNE NA FORUM

Franczyzobiorcy zabki

Witam, jestem studentką FIR i proszę o wypełnienie ankiety na temat "franczyza jako źródła finansowania przedsiębiorstwa". Link...

1 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2020
Klient może spać spokojnie

czy dotyczy to umów frnczyzowych podpisanych listownie

1 wypowiedzi
ostatnia 11.09.2020
Monitoring sklepu w niewielkiej miejscowości

Teraz alarm to podstawa, nie wyobrażam sobie sklepu bez systemu alarmowego. My tez oczywiście go mamy.

36 wypowiedzi
ostatnia 07.09.2020
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

126 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Drodzy, wielka prośba do osób, które prowadzą swoją działalność. Możecie wypełnić poniższą ankietę? Zajmie Wam to maks 1 min. Przygotowuje narzędzie, które ma...

126 wypowiedzi
ostatnia 23.03.2020
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, jestem studentką III roku finansów menedżerskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prowadzę badania do pracy licencjackiej na temat źródła finansowania...

208 wypowiedzi
ostatnia 18.02.2020