Biznes pod kluczem, franczyza się broni
Od soboty 7 listopada obowiązują nowe obostrzenia w Polsce. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni ponad 2 tys. m2 mogą działać tylko sklepy spożywcze, drogerie, apteki, salony prasowe, punkty sprzedające usługi telekomunikacyjne, księgarnie, sklepy papiernicze, zoologiczne oraz sklepy budowlane lub remontowe. To oznacza, że od soboty w galeriach handlowych zamknięte są wszystkie sklepy odzieżowe, obuwnicze, z art. sportowymi, sprzętem RTV i AGD, meblami oraz salony jubilerskie. Zakazana jest też działalność wysp handlowych. Ale nadal możemy skorzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki, nawet jeśli ich salony mieszczą się w galeriach handlowych. Wszelki punkty usługowe także są otwarte, to dobra wiadomość m.in. dla właścicieli pralni.
Nowe rozporządzenie zmieniło także warunki dotyczące liczby osób, obecnych jednocześnie w małych sklepach. Jeśli mają one 100 m2 lub mniej, może przebywać w nich jeden klient na 10 m2. Bez zmian pozostały limity w większych sklepach (jeden klient na 15 m2).
Zamknięte zostały wszelkie placówki kultury – kina, teatry, muzea i galerie. Obiekty hotelarskie mogą gościć tylko osoby będące w podróży służbowej. Zmiany dotyczą też szkół – również prywatnych – nauczeniem zdalnym zostały objęte też klasy 1-3.
Bezpieczne zakupy
Sieć supermarketów Delikatesy Centrum, organizowana przez Grupę Eurocash, uruchomiła usługę „click & collect”. Dzięki niej klienci będą mogli zamówić swoje zakupy przez internet, a następnie odebrać je w wybranej placówce sieci. Usługa dostępna jest już w ponad 1 200 supermarketów w całej Polsce. W ofercie online Delikatesów Centrum znaleźć można około 6 700 produktów.
– Wprowadzenie usługi click & collect to nasza odpowiedź na potrzeby konsumentów w związku z epidemią koronawirusa, ale także naszych klientów – franczyzobiorców prowadzących placówki pod szyldem Delikatesy Centrum – mówi Noel Collett, dyrektor generalny Delikatesów Centrum w Grupie Eurocash. – Rozwiązanie to pozwala na szybkie i bezpieczne zakupy, zmniejsza również czas przebywania w sklepie, a naszym klientom zapewnia kolejne rozwiązanie, które może podnosić ich konkurencyjność na rynku. Aktualnie jesteśmy na etapie intensywnych prac związanych z wdrażaniem kolejnych funkcjonalności i udoskonalaniem systemu. Planujemy wdrożyć usługę we wszystkich placówkach sieci i rozbudować naszą ofertę online do 7 tysięcy produktów do końca tego roku. Jednak już teraz jesteśmy największą siecią w handlu spożywczym z opcją clic k& collect. Dzięki temu mieszkańcy wsi i małych miejscowości w całej Polsce mogą skorzystać z usługi dostępnej do tej pory głównie dla mieszkańców dużych miast – dodaje.
W ramach sieci Delikatesy Centrum działa obecnie 1 565 sklepów.
Przejęcie coraz bliżej
Przejęcie spółki RUCH przez PKN ORLEN wchodzi w fazę realizacji. Postępowania układowe z wierzycielami RUCH zostały wykonane, co zostało ostatecznie potwierdzone przez sąd – to stanowiło ostatni warunek do zamknięcia procesu. Wcześniej PKN ORLEN otrzymał zgodę UOKiK na finalizację transakcji. Zostały również ustalone warunki jej realizacji pomiędzy zaangażowanymi podmiotami w ramach umowy inwestycyjnej.
– Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera nam drogę do zamknięcia transakcji przejęcia spółki RUCH. Zakładamy, że nastąpi to do końca tego roku. Od początku zależało nam na sprawnym przeprowadzeniu procesu i integracji aktywów z korzyścią dla działalności obu spółek i ich klientów. Mamy konkretny plan rozwoju spółki RUCH, który wzmocni segment detaliczny Grupy ORLEN i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań. Jest on gotowy do realizacji. Jednym z nich będzie otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.
Zgodnie z podpisaną w czerwcu br. umową inwestycyjną, PKN ORLEN ma stać się akcjonariuszem większościowym RUCH z pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł. Częścią umowy inwestycyjnej jest też Plan Restrukturyzacji RUCH, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności.
Muszkieterowie na plusie
Grupa Muszkieterów zakończyła trzeci kwartał 2020 roku z obrotami narastającymi wyższymi, nie licząc stacji paliw, o blisko 220 milionów złotych w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wzrost obrotów like-for-like (na sklepach porównywalnych) wyniósł blisko 5 proc. Całkowite obroty zarządzanych przez Grupę sieci sklepów Intermarché, wraz ze stacjami paliw, oraz Bricomarché wyniosły w Polsce w omawianym okresie 5,76 miliarda złotych.
– Podchodzimy z dużą ostrożnością do prognozy obrotów Grupy Muszkieterów na koniec bieżącego roku. Naszym celem niezmiennie pozostaje przekroczenie progu 8 miliardów złotych obrotu, niemniej niepewne otoczenie gospodarcze i ponownie spadający optymizm konsumentów, wraz z rosnącym niepokojem dotyczącym drugiej fali pandemii COVID-19, nakazują jak największą ostrożność. Sytuacja w sklepach zlokalizowanych w galeriach handlowych pozostaje trudna i niepewna, a negocjacje z niektórymi właścicielami galerii sugerują, że w obecnej sytuacji nie dążą oni do skutecznego znalezienia kompromisu i scenariusza win-win – mówi Marc Dherment, dyrektor Generalny Grupy Muszkieterów w Polsce i dodaje – Podobnie sytuacja stacji paliw – segmentu, którego jesteśmy jednym z liderów rynku w zakresie stacji przysupermarketowych – pozostaje niepewna. Wolumen sprzedaży podnosi się systematycznie od momentu wyjścia z lockdownu, niemniej obroty stacji pozostają pod presją w efekcie połączenia stosunkowo niższego popytu i spadku cen paliw za litr.
Sieć supermarketów spożywczych Intermarché, wraz z przymarketowymi stacjami paliw, od stycznia do września 2020 roku wypracowała obroty w wysokości ponad 3,6 miliarda złotych. Obroty like-for-like (na sklepach porównywalnych) pozostają dodatnie pomimo bardzo trudnego drugiego kwartału z lockdownem.
– Około 85 proc. z blisko 200 sklepów sieci Intermarché to placówki, które są zlokalizowane na osiedlach mieszkalnych lub w ich bliskiej okolicy. W związku z tym od początku pandemii obserwujemy w nich wzrost zainteresowania klientów. Gorsze wyniki odnotowują natomiast sklepy mieszczące się w galeriach handlowych oraz na terenach przygranicznych – podkreśla Marc Dherment, Dyrektor Generalny Grupy Muszkieterów w Polsce.
Opodatkowana spółka komandytowa
Sejm przyjął ustawę obciążającą spółki komandytowe podatkiem CIT. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób zapobiec unikaniu przez te spółki opodatkowania, głównie poprzez transfery za granicę. Posłowie nie posłuchali apelu organizacji biznesowych i przedsiębiorstw, by odrzucić tę według nich szkodliwą dla biznesu ustawę. Przedstawiciele organizacji przekonywali, że większość spółek komandytowych jest powoływanych przez polskich przedsiębiorców, prowadzących opodatkowaną w kraju jednoosobową działalność gospodarczą.
– Nałożenie podatku na spółki komandytowe najdotkliwiej odczują firmy rodzinne. Rząd wprowadził dodatkowe obciążenia w okresie największego kryzysu gospodarczego od 30 lat. To jest działaniem na szkodę gospodarki i polskich przedsiębiorców – stwierdził Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Na pomoc przedsiębiorcom
Nie cichną dyskusje na temat kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej. Konfederacja Lewiatan uważa, że pierwsze programy pomocowe, które zaproponowano dla branż najbardziej dotkniętych skutkami zamrożenia działalności gospodarczej, są niewystarczające. Twierdzi, że potrzebne są systemowe rozwiązania w związku ze zwiększającymi się ograniczeniami. Tymczasem wsparcie przede wszystkim skierowane jest do osób prowadzących działalność gospodarczą, natomiast w mniejszym stopniu pomaga utrzymać miejsca pracy.
W wielu branżach coraz większym obciążeniem organizacyjnym i finansowym są nieobecności pracowników spowodowane w szczególności kwarantanną i izolacją w warunkach domowych oraz wciąż modyfikowane procedury ich odbywania.
– Widzimy konieczność wprowadzenia dalszych, systemowych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom zamrożenia różnych branż. Oprócz zwolnienia z ZUS czy świadczenia postojowego proponujemy m.in. modyfikację istniejących mechanizmów wsparcia z tarcz dla firm, które w dalszym ciągu funkcjonują przy znacznie ograniczonych przychodach, czy wydłużenie maksymalnego łącznego okresu korzystania z dofinansowań wynagrodzeń pracowników przy jednoczesnym doprecyzowaniu warunków jakie trzeba spełnić, aby wsparcie otrzymali naprawdę potrzebujący – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan postuluje również wprowadzenie obniżonej stawki podatku VAT dla branży gastronomicznej w wysokości 5 proc. na wszystkie produkty i usługi oraz domaga się specjalnej pomocy dla branży targowej i handlowej.
Pracodawcy proponują także, aby wspierać przedsiębiorców w wykonywaniu testów na SAR-COV-2 dla pracowników (chodzi o częściową refundację kosztów wykonania testów), a w przypadku branż o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa w pełni finansować testy dla pracowników niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji i świadczenia usług.
– Firmom należy dać odpowiedni czas, aby dostosowały się do nowych obostrzeń, zakazów i nakazów. Powinny one obowiązywać najwcześniej w ciągu tygodnia od ich ogłoszenia – dodaje Robert Lisicki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...