Luźniej na lato
Rząd po raz kolejny luzuje obostrzenia pandemiczne. Część zmian wejdzie w życie już od niedzieli, pozostałe od 26 czerwca. Poprawi się gastronomii – restauracje mogą mieć 75 proc. obłożenia. Podobnie w kinach i teatrach będzie mogło być zajętych 75 proc. miejsc, a już od 13 czerwca ruszają strefy gastronomiczne w kinach. Do tego samego poziomu zwiększono limit zajętych pokojów w hotelach. Od 26 czerwca mogą otworzyć się dyskoteki, ale wpuszczą maksymalnie 150 osób. Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw będą działać z nowym limitem - 1 osoba na 10 m2. Do wszystkich limitów nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19.
Jak to jest z galeriami?
Polska Rada Centrów Handlowych podaje, że wzrasta odwiedzalność galerii. Według jej danych w ostatni dzień maja i w pierwszy czerwca poprzedzających święto Bożego Ciała przekroczyła ona wyniki z analogicznego okresu sprzed pandemii (2019 rok). Z kolei na podstawie średniej liczbaywizyt w dni handlowe w tygodniu od 31 maja do 6 czerwca obliczono, że footfall był jedynie o 9 proc. niższy od rezultatów z 2019 roku i przewyższał wyniki odwiedzalności z 2020 roku aż o 25 proc.
Wyniki odwiedzalności prezentowane przez PRCH pochodzą z obiektów handlowych, których łączna powierzchnia stanowi prawie 33 proc. rynku centrów handlowych w Polsce. Klienci odwiedzający centra handlowe są zliczani za pomocą kamer 3D zlokalizowanych przy każdym wejściu do obiektu oraz w dodatkowych wybranych miejscach.
Tymczasem według informacji od Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług w maju w centrach handlowych zakupy zrobiło o 50 proc. klientów mniej niż przed pandemią. Z kolei liczba wizyt w stosunku do maja 2019 wyniosła minus 42 proc. W warszawskich Złotych Tarasach ten spadek wyniósł rekordowe 82 proc. Podając te dane, ZPPHiU powołał się na raport Proxy.Cloud.
– Monitorujemy centra, w których działalność prowadzą nasi członkowie i widzimy, że owszem klienci wracają na zakupy, jednakże ruch jest daleki od poziomów, do jakich przywykliśmy przed pandemią. Dane liczbowe można podsumować jednym zdaniem: odwiedzalność spadła w sposób istotny dla prowadzących działalność handlową na terenie galerii – komentuje Zofia Morbiato, Dyrektor Generalna ZPPHiU. – Tymczasem nasi członkowie zderzają się z bezwzględnym egzekwowaniem zapłaty pełnego czynszu. Przeczy to obowiązującym przepisom prawnym i po raz kolejny pokazuje jak ogromna nierównowaga stron panuje pomiędzy silnymi centrami handlowymi i słabszymi firmami korzystającymi z powierzchni handlowych.”
Wegańska sieć rośnie
Po niedawnym otwarciu nowego lokalu w Gdańsku, Krowarzywa otworzyła kolejny, tym razem w Szczecinie przy ul. Jasnej. To druga restauracja marki w tym mieście i dziewiętnasta w sieci. Właścicielką jest Ewa Balcerzak, do której należy również pierwszy lokal w Szczecinie.
W ofercie Krowarzywa można znaleźć flagowe wegańskie burgery, wrapy, zdrowe sałatki czy Vegan Kebab. W warunkach pandemii powstało już sześć lokali Krowarzywa w całej Polsce, a trzy następne są w trakcie przygotowania. Marka poszukuje kolejnych franczyzobiorców i multi-franczyzobiorców w Warszawie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie i Zakopanem.
Kurczak w nowym miejscu
Także Chilli Mili otworzyło swój kolejny lokal, w Lubaniu. Sieć specjalizuje się w serwowaniu kurczaka w panierce. Średnia wysokość inwestycji to ok. 180 tys. zł.
– Każdą kolejną inwestycję traktujemy kompleksowo, od wytyczenia funkcjonalnego układu kuchni, zapleczy i sali konsumpcyjnej, po wybór koloru ścian i obrazów je zdobiących. Franczyzobiorca może w pełni korzystać z naszych gotowych rozwiązań, nie ma tu miejsca na przypadek czy improwizację – zapewnia franczyzodawca.
Marka chce się rozwijać w miastach liczących już od 10 tys. zł.
Podwójne uderzenie
Grupa Muszkieterów uruchomiła w Miliczu jednocześnie dwa sklepu - jeden sieci Intermarché, drugi Bricomarché. Działają w tej samej lokalizacji. Ich łączna powierzchnia handlowa to blisko 4 tys. m2. Do dyspozycji klientów jest parking na 140 miejsc.
Obydwa sklepy są prowadzone przez franczyzobiorców.
– Moi rodzice prowadzą sklep Intermarché we Francji od 1976 roku, a ja przez siedem lat kierowałem supermarketem zlokalizowanym w Rawiczu. Obecnie od 10 lat prowadzę także sklep w Trzebnicy. Cieszę się, że w Grupie Muszkieterów mam możliwość rozwoju oraz otworzenia kolejnej placówki i poszerzania mojej działalności biznesowej. Oznacza to także, że jest zapotrzebowanie na produkty i usługi, jakie oferujemy. Nasz model biznesowy osiąga satysfakcjonujące wyniki, a dzięki dogłębnej znajomości rynku możemy dostarczać klientom odpowiednią ofertę – mówi Benjamin Ferte, właściciel sklepu Intermarché w Miliczu i Trzebnicy oraz prezes zarządu SCA Petrole Polska (spółki odpowiadającej za zaopatrzenie w paliwo przysklepowych stacji paliw Intermarché w Polsce).
Sezon na Żabki
Żabka znów otworzyła sklepy sezonowe. W tym roku jest ich 80 i są to zarówno placówki stacjonarne, jak i te zlokalizowane w specjalnie stawianych w sezonie turystycznym pawilonach. Większość działa w miejscowościach letniskowych nad Bałtykiem. Sezonowe Żabki znaleźć można także nad jeziorami: Białym w Okunince (woj. lubelskie) oraz Charzykowskim w Charzykowie (woj. pomorskie). Żabka zapewnia prowadzącym sklepy sezonowe franczyzobiorcom pawilon wraz z całym wyposażeniem i umożliwia prowadzenie takiego punktu zgodnie ze standardami sieci. Franczyzobiorcy, jako niezależni przedsiębiorcy, samodzielnie podejmują decyzje dotyczące zatrudnienia pracowników, w tym rekrutacji oraz ewentualnych benefitów.
– Sklepy sezonowe prowadzę od pięciu lat. Ruch jest w nich duży i utrzymuje się przez cały dzień. Placówka sezonowa wymaga więc codziennych dostaw, znacznie większej liczby osób na zmianie oraz sprawnej obsługi klienta. Odpowiednie dobranie załogi to jedno z ważniejszych zadań – mówi Klaudia Chojna, franczyzobiorczyni Żabki, która prowadzi też placówki sezonowe w Stegnie i Jantarze.
W tym roku Żabka uruchomiła 22 modułowe sklepy sezonowe oraz 58 stacjonarnych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zainspiruj się sukcesami i poznaj sprawdzone pomysły na biznes! Grudniowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” pełen praktycznych porad i historii przedsiębiorców już w sprzedaży!
Żabka przygotowuje się do otwarcia sklepu z numerem 11 tys. i podlicza wyniki finansowe.
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...