Sobota
23.04.2022
Dr Materac stawia na franczyzę, KOKU Sushi na lesswaste, a duzi gracze chwalą się wzrostami. Przegląd tygodnia 16-22 kwietnia.
 

W salonach Dr Materac klienci kupią nie tylko materace, ale też meble i akcesoria do sypialni. Jako że marka chce rozbudowywać sieć sklepów, stawia mocno na franczyzę. Franczyzobiorców wspiera w znalezieniu lokalu i negocjacji warunków najmu oraz przystosowaniu obiektu do wytycznych centrali. Zapewnia pełne wsparcie marketingowe jak i logistyczne, szkolenia, pomaga w pozyskaniu części środków finansowych na rozpoczęcie działalności.

Średnia wysokość inwestycji wynosi ok. 500 zł netto za 1 m2 powierzchni lokalu przy czym należy pamiętać, że ponad 80 proc. wartości inwestycji to zakup towaru ekspozycyjnego. Według franczyzodawcy, zwrot zwykle następuje w okresie od 6 a 24 miesięcy.

EDU wraca do gry

Akademia Umiejętności EDU czeka na nowych klientów i franczyzobiorców. Koncept od 17 lat specjalizuje się w organizowaniu kursów szybkiego czytania i technik pamięciowych. Dwa lata pandemii skomplikowało pracę ośrodków funkcjonujących pod tą marką, z uwagi na konieczność prowadzenia zajęć online. Teraz na szczęście wszystko wraca do normy.

– Nauka zdalna, szczególnie w przypadku dzieci, nie do końca zdała egzamin. Wielu uczniów nie potrafiło się przystosować do pracy w tym trybie i teraz potrzebują uzupełnić luki edukacyjne. Nasze ośrodki mogą w tym pomóc. Rośnie liczba zapytań od rodziców. Pandemia dostarczyła nam nowych klientów – mówi Albert Pietras, założyciel i dyrektor Akademii Umiejętności EDU.

Akademia prowadzi nabory wśród kursantów i szuka nowych partnerów biznesowych, którzy chcą przystąpić do franczyzy, czyli objąć w zarządzanie własny ośrodek. Sieć pomoże wybrać lokalizacje do prowadzenia biznesu, wesprze w rekrutacji trenerów i wyposaży właścicieli ośrodków w materiały szkoleniowe.

– Wymagana opłata wstępna to 2149 zł. W jej ramach można wyszkolić dwoje trenerów i otrzymać podstronę firmową wraz z adresem e-mail. Każdy, kto przystąpi do naszego biznesu do końca lipca, będzie w ramach promocji zwolniony przez cały okres trwania współpracy z ponoszenia dodatkowych kosztów, tj. wpisowe, kaucja czy miesięczna opłata. Ma też z naszej strony zapewnioną przez rok darmową obsługę szkolnej infolinii – zachęca Albert Pietras.

Stacja po nowemu

Circle K modernizuje swoje stacje paliw. Taką modernizację przeszła ostatnio stacja w Olsztynie, zlokalizowana w centrum miasta, w pobliżu starówki. Została wyposażona zgodnie z konceptem Horizon, który wprowadza nowoczesny wystrój wnętrza, dzięki czemu klienci mogą skorzystać z rozbudowanej stref gastronomicznej lub odpocząć w strefie wypoczynkowej.

Stacja Circle K w Olsztynie została wyposażona z troską o środowisko naturalne, zastosowano oświetlenie LED oraz urządzenia zapobiegające przekroczeniom zużycia energii przyłączeniowej, w toaletach zamontowano ekobaterie, a na terenie stacji prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Przygotowywane na miejscu kanapki czy Hot Dogi sprzedawane są w opakowaniach eco friendly, które nie zawierają plastiku i całkowicie nadają się do recyklingu. Na stacji dostępne są także papierowe słomki i jednorazowe sztućce wykonane z pestek awokado.

Podobnie jak na wszystkich stacjach Circle K, także na tej w Olsztynie wprowadzono możliwość płatności z poziomu aplikacji.

Muszkieterowie zadowoleni

Po pierwszym kwartale br. obroty Grupy Muszkieterów, zrzeszającej blisko 500 polskich przedsiębiorców, wyniosły ponad 2 mld zł. To wzrost o ponad 210 mln zł i tym samym o 12 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Obroty sieci Intermarché, nie licząc stacji paliw, kształtowały się na poziomie ponad 1 mld zł, ze wzrostem o ponad 8 proc. na sklepach porównywalnych („like-for-like”), zaś sieć Bricomarché wypracowała 700 mln zł obrotów łącznej sprzedaży – to wzrost o blisko 11,5 proc. rdr.

– Na przestrzeni ostatnich dwóch lat branża handlu detalicznego musiała mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Do trudności związanych ze skutkami pandemii oraz ze stale rosnącą inflacją dołączył niedawno kryzys wywołany rosyjską agresją na Ukrainę – mówi Marc Dherment, Dyrektor Generalny Grupy Muszkieterów w Polsce. – Mimo to Grupa odnotowuje bardzo solidne obroty po pierwszym kwartale roku, co oznacza, że powróciliśmy na ścieżkę stałego i rentownego wzrostu. Zamierzamy na niej pozostać i coraz dynamiczniej rozwijać nasze szyldy na polskim rynku. W najbliższych tygodniach, na podstawie danych rynkowych, będziemy mogli potwierdzić, że dynamika naszego wzrostu jest rzeczywiście szybsza niż rynku i na oczekiwanym poziomie.

CCC się chwali

Grupa CCC zamknęła 2021 rok (luty 21-styczeń 22) przychodami na poziomie 7,6 mld zł, co daje blisko 45-procentowy wzrost rdr. Ponad połowę tej kwoty stanowił e-commerce. Pomimo istotnych ograniczeń w handlu stacjonarnym w pierwszym kwartale, spółka poprawiła wynik operacyjny o blisko 583 mln zł rdr. Wzrost obrotów zanotowały wszystkie szyldy Grupy.

W 2021 r. Spółka postawiła na ekspansję modelu omnichannel. Cyfryzacji sieci stacjonarnej i debiutom kanałów online na nowych rynkach, towarzyszyły inwestycje w logistykę. Miniony okres to również poszerzenie portfolio marek, a także, debiut HalfPrice.

– Rok 2021 był dla nas rekordowy pod kątem przychodów. Rynek wymaga dziś elastyczności, zwinności i szybkości w działaniu. Grupa CCC jest gotowa do tego wyścigu – jasno określiliśmy kierunki rozwoju w strategii „GO.25: Everything Fashion. Omnichannel Platform”. Bogata i zróżnicowana oferta, silny e-commerce i zadowoleni klienci, którzy robią zakupy, gdzie chcą, jak chcą i kiedy chcą – to nasze długoterminowe cele, które realizowaliśmy z sukcesem również w minionym okresie. Chcemy dalej, konsekwentnie wzmacniać pozycję lidera branży w regionie CEE – mówi Dariusz Miłek, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy CCC.

Najszybciej rosły przychody MODIVO, które w analizowanym okresie osiągnęły poziom 540 mln zł, co przekłada się na wzrost aż o 125 proc. w ujęciu rdr. Drugi szyld z grupy kapitałowej MODIVO – eobuwie.pl – wypracował przychód na poziomie niemal 2,9 mld zł (+ 41 proc. rdr). Obroty CCC rosły w tempie 37 proc. rdr, a przychody tego szyldu w 2021 roku wyniosły 3,6 mld zł. Koncept HalfPrice, który zadebiutował w maju 2021 r., osiągnął natomiast sprzedaż na poziomie 237 mln zł. Warto również podkreślić, że DeeZee po raz pierwszy w historii przekroczyło granicę 100 mln zł przychodów w skali roku, rosnąc o 55 proc. rdr.

Koku Sushi nie marnuje

KOKU Sushi znalazło własny sposób na wdrożenie w życie idei lesswaste. Od początku kwietnia goście restauracji na Rynku Kościuszki w Białymstoku mogą codziennie upolować boxy sushi w bardzo korzystnej cenie. Co się w nich znajduje? Rolki i przekąski z lunch bufetu. Sieć podaje, że dzięki temu restauracja ma blisko 90 proc. mniej zmarnowanych składników i potraw każdego dnia. – Od poniedziałku do piątku punktualnie o godzinie 16.15 puszczamy w mediach społecznościowych relację o tym, ile boxów jest do zgarnięcia. Następnie zbieramy zamówienia telefonicznie i zapraszamy po odbiór – z własną torbą. Dlaczego? Żeby było jeszcze bardziej ekologicznie – tłumaczy Urszula Olechno, współwłaścicielka sieci Koku Sushi i dodaje, że dzięki temu działaniu codziennie udaje im się uratować kilka kilogramów dobrego, pełnowartościowego jedzenia.

Oferta lunch bufetu zakłada, że w godzinach od 12 do 16 goście płacą jedną ustaloną kwotę i mogą zjeść tyle, ile chcą ze szwedzkiego stołu. KOKU Sushi dba, aby bufet był do końca pełny, więc siłą rzeczy powstają nadwyżki.

– Szukaliśmy rozwiązania, w jaki sposób je zagospodarować. Stąd pomysł na akcję “KOKU nie marnuje” i bardzo proste zasady uczestnictwa. Ogromnie nas cieszy, że inicjatywa spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem i codziennie boxy rozchodzą się w zaledwie kilka minut – dodaje restauratorka.

Obecnie pod szyldem KOKU Sushi działa 45 restauracji w całym kraju.


Obroty w górę / Po pierwszym kwartale br. obroty Grupy Muszkieterów wyniosły ponad 2 mld zł.

POPULARNE NA FORUM

Chciałbym otworzyć punkt z nawozami

Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.12.2022
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021