Olej napędem biznesu
LucArt Automotive to największy importer olejów samochodowych w Polsce. Zaopatruje w ten produkt hurtownie, serwisy i sklepy, prowadząc też sprzedaż dla klientów indywidualnych. Poza olejami w ofercie znajdują się filtry, akumulatory i różne części do aut, i nie tylko aut.
– Początkowo można było u nas znaleźć środki smarne, nawet do kosiarek ogrodowych. Teraz asortyment rozszerzył się o akcesoria do większości samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, a nawet skuterów – mówi Łukasz Kłosowski, współwłaściciel LucArt Automotive.
W chwili obecnej marka posiada już szesnaście sklepów franczyzowych oraz sześć własnych, głównie na Śląsku, ale prowadzi działalność na terenie całej Polski.
Niewygórowane wymagania
Każdy może stać się częścią tego biznesu. Nie trzeba mieć doświadczenia, ale pasja motoryzacyjna jest mile widziana. Co jeszcze poza pasją? Oczywiście, pieniądze.
– Inwestor musi posiadać środki na przygotowanie lokalu pod rozpoczęcie działalności, na wyposażenie punktu oraz zatowarowanie, co zwykle zamyka się w łącznej kwocie około 80 tys. zł. brutto – szacuje Łukasz Kłosowski.
Aż 80 proc. kosztów stanowi towar zakupiony w ramach asortymentu.
– Towar jest najcenniejszym wkładem, ponieważ się nie zmarnuje. Jest na tyle chodliwy, że łatwo go odsprzedać i to nawet po wyższej cenie, z uwagi na panującą inflację – twierdzi Łukasz Kłosowski.
Sieć nie stawia przed nowymi partnerami wygórowanych wymagań. Aby zacząć, trzeba tylko założyć działalność gospodarczą i zapewnić sobie lokal (własny lub wynajęty) o minimalnej powierzchni 50 m2.
Pilnować sprzedaży
Sieć w większości zadań wspomoże, nawet wyręczy, franczyzobiorcę. Wyszkoli sprzedawców, wskaże produkty do umieszczenia w ofercie sprzedażowej, wprowadzi nowe towary na półkę oraz zadba o pozyskanie klientów.
– Nasz partner franczyzowy tak naprawdę ma za zadanie jedynie obsługiwać kupujących – mówi współwłaściciel LucArt Automotive.
Utrzymanie biznesu to koszt w okolicach kilku tysięcy złotych. Poza czynszem, rachunkami i pensjami pracowników, sieć nie obciąża franczyzobiorcy dodatkowymi kosztami, np. w postaci procentowego dzielenia się zyskiem od obrotu.
– Nie zmuszamy partnerów do realizacji planów finansowych, nie obciążamy ich dodatkowym stresem. Staramy się rozwijać sprzedaż dla wspólnego dobra i to jest nasz wiodący cel – zapewnia Łukasz Kłosowski.
Ile można zarobić? Wiele zależy od wykorzystania potencjału optymalnej lokalizacji. Dochód z takiego punktu można szacować na poziomie kilku-, kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja zwraca się zwykle po półtora roku.
– To czas niezbędny do rozwinięcia skrzydeł – dopowiada Łukasz Kłosowski.
Znana marka pomaga
Partnerzy, którzy weszli w biznes z LucArt Automotive, cenią sobie fakt, że franczyza rzeczywiście pomaga im złapać wiatr w żagle.
– Od początku współpraca układa się niemal wzorowo. Z każdym miesiącem przybywa klientów – mówi Sylwester Gancarz, właściciel sklepu w Rzeszowie.
Ważny wsparciem dla przedsiębiorców jest rozpoznawalność marki. Nie sprzedają produktów w ciemno.
– Dzięki sprawdzonemu systemowi współpracy od pierwszego dnia mogłem zająć się sprzedażą pod logo, które klienci już znali i którego poszukiwali na rynku – przyznaje Mateusz Górecki z oddziału w Gliwicach.
Michał Peksa uruchomił dwa punkty LucArt Automotive w Katowicach. Początkowo nie był przekonany, czy to biznes dla niego. Wcześniejsza firma nie przyniosła mu spodziewanych zysków.
– Z perspektywy czasu żałuję jedynie, że tak długo się wahałem. Współpraca z LucArt przebiega gładko, praktycznie jakbym prowadził firmę rodzinną – zapewnia Michał Peksa.
WIZYTÓWKA LUCART AUTOMOTIVE
Sieć wyspecjalizowanych punktów motoryzacyjnych, zajmujących się dystrybucją i sprzedażą części do samochodów.
- Koszt inwestycji: 80 tys. zł
- Liczba wszystkich punktów: 22, w tym 6 własnych i 16 franczyzowych
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Na handlu używanymi samochodami nadal można zarobić – przekonuje Dawid Błachucki, franczyzodawca marki Handlarzyki.pl.
Zanim Michał Peksa został franczyzobiorcą LucArt, sam robił w sklepach tej sieci zakupy. Jak ocenia markę patrząc na nią z drugiej strony lady?
Franczyzodawca Handlarzyki.pl zapewnia, że minimalna marża na sprzedaży używanego auta to 2-3 tys. zł, a czasem nawet dwa razy więcej.
Franczyzodawca Blinkee.city zapewnia, że inwestycja w jego biznes zwraca się przeważnie w jeden sezon.
Polacy coraz chętniej zamiast kupować samochód, decydują się na jego wynajem. Trend ten zamierza wykorzystać firma Rentis, która szuka partnerów zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnej wypożyczalni samochodów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?
Pieniądze z moto-sklepu
Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...
Pieniądze z moto-sklepu
Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...
Pieniądze z moto-sklepu
Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)
Pieniądze z moto-sklepu
To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...
Pieniądze z moto-sklepu
Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...