Ekspansja za zachód
Rzeczpospolita poinformowała, że Polski Koncern Naftowy Orlen chce kupić od TotalFinaElf, za ok. 1,1 mld USD, połowę mocy produkcyjnych niemieckiej rafinerii Leuna. Jednocześnie polska spółka przejęłaby 232 stacje benzynowe w Niemczech i 33 w Czechach. Zarząd PKN już zaakceptował transakcję. Oceniała ją też rada nadzorcza, ale nie wydała jeszcze swojej opinii. W oświadczeniu zarząd PKN nie zaprzeczył, że rozważa kupno 50 proc. akcji niemieckiej rafinerii. Podał jednocześnie, że do tej pory nie zgodziła się na tę inwestycję rada nadzorcza spółki.
Z informacji, do których dotarła Rzeczpospolita wynika, iż celem Orlenu jest rozpoczęcie działalności na terenie Niemiec i Czech. Zgodnie z projektem porozumienia z grudnia 2000 r. PKN chce:
- kupując spółkę Mider stać się właścicielem połowy rafinerii Leuna i połowy produkcji tej spółki;
- utworzyć z TotalFinaElf jont venture (po 50 proc.), które miałoby się zająć sprzedażą detaliczną paliw w regionie działania rafinerii. Miałaby ona do dyspozycji 231 stacji benzynowych na terenie Niemiec i 33 w Czechach;
- powstać by też miała wspólna firma zajmująca się handlem hurtowym na terenie dawnych wschodnich Niemiec i Bawarii (PKN objąłby w niej 30 proc. udziałów).
Orlen planuje, że cała transakcja przeprowadzona zostanie za pośrednictwem zarejestrowanej w Niemczech spółki, w której będzie miał 100 proc. udziałów. Dzięki transakcji PKN otrzyma dostęp do rynku Niemiec i Czech - co spółka uznaje za szansę na obronę swojej pozycji w Polsce oraz na ekspansję międzynarodową. Ponadto prawdopodobnie pomogłoby to również firmie w optymalizacji dostaw w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Niewątpliwie wzrosłyby też szanse PKN na to, by zostać liderem konsolidacji branży w regionie. Zdaniem części analityków, transakcja w Niemczech otwierałaby drogę do połączenia między PKN, węgierskim MOL i austriackim OMV.
Z drugiej jednak strony zwraca się uwagę na fakt, iż inwestycja w Niemczech wiąże się dla PKN z dużym ryzykiem. Według analityków z Deutsche Bank (analiza z 29 listopada 2000 r.) najkorzystniejszą formą konsolidacji dla PKN byłoby kupno Rafinerii Gdańskiej. Zgodnie z rządowym programem prywatyzacji, jest to niemożliwe. Przed tygodniem wiceminister skarbu Barbara Litak-Zarębska powiedziała, iż Orlen mógłby zostać dopuszczony do przetargu na tę rafinerię, jeśli obecnie prowadzony zakończy się niepowodzeniem. Zdaniem analityków, równie korzystny dla polskiej spółki byłby alians z węgierskim MOL i słowackim Slovnaftem. Chodzi tu m.in. o korzystne położenie geograficzne poszczególnych rafinerii. Za najmniej korzystną - dla Orlenu - formę konsolidacji analitycy uznają wejście na rynek niemiecki i czeski. Ich zdaniem, korzyści dla PKN byłyby w tym wypadku mniejsze niż w pozostałych wariantach. Prawdopodobnie spadłyby też zyski PKN ze sprzedaży paliw.
Więcej: Artur Morka, Błażej Torański, Rzeczpospolita, 19 lutego 2001
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Franczyzodawca Cukrem i Solą oraz Cafe Słodziak poszerza ofertę w lokalach m. in. o croissanty z dubajską czekoladą. Ma też propozycję dla franczyzobiorców, którzy chcieliby zaoszczędzić na inwestycji.
Jak zwolnić pracownika? Albo jak powiedzieć załodze, że pensje w tym miesiącu mocno się spóźnią? Życie szefa nie zawsze jest usłane różami.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...