Szybki rozwój sieci Groszek
Spółka Groszek, operator sieci sklepów spożywczych Groszek istnieje od września 2000 roku - pisze Supermarket Polska. Od początku, rozwój sieci sklepów odbywał się bardzo szybko. Każdego roku rośnie liczba otwieranych sklepów. Na koniec 2001 roku w skład sieci wchodziło 150 sklepów, a na koniec 2002 roku ich liczba wzrosła do 211, czyli o blisko 40 proc.
Do sieci Groszek mogą należeć sklepy o powierzchni sprzedaży minimum 80 mkw., docelowo powinny być one samoobsługowe i z optymalnie szerokim asortymentem, zaspokajającym potrzeby niemal każdego konsumenta. Oprócz artykułów spożywczych powinna znajdować się w nich prasa, alkohole oraz podstawowe produkty chemii gospodarczej i kosmetyków.
Wśród kryteriów doboru partnerów do sieci bardzo ważna jest również osobowość właściciela sklepu. – Tak naprawdę wszystko zależy od ludzi – mówi dla Supermarket Polska Dariusz Bożek, prezes firmy. – Projekt może być nawet najlepszy, ale jeżeli uczestnik nie ma do niego przekonania, to i tak zakończy się on fiaskiem. Do pozostałych kryteriów zalicza się też dogodną lokalizację, najlepiej na osiedlu, w centrum lub innym punkcie o dużym natężeniu ruchu. – Dobra lokalizacja to przynajmniej połowa sukcesu – mówi.
Wsparcie marketingowe
Warunki, jakie Groszek oferuje swoim partnerom, to poza spójnym systemem identyfikacji wizualnej i korzystnym pakietem warunków handlowych (co oferują niemal wszystkie sieci) także profesjonalne wsparcie marketingowe, szkolenia, doradztwo specjalistyczne, system zarządzania i organizacji sklepów oraz nowoczesny system informatyczny. – Sklepy Groszek niemal połowę wszystkich towarów zamawiają drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy internetowej e–Hurtownia, co obu stronom zaoszczędza sporo czasu i pieniędzy – mówi dla Supermarket Polska prezes Bożek.
Nakłady, jakie sklep musi ponieść, chcąc wejść do sieci, to: koszt dostosowania wizualizacji sklepu wraz z ewentualnym uzupełnieniem wyposażenia, koszt zakupu materiałów eksploatacyjno – reklamowych oraz zryczałtowany koszt rocznej opłaty franczyzowej i miesięcznej opłaty administracyjnej.
W 2002 roku przeciętna wysokość kosztów uczestnictwa w sieci była dwa razy niższa od sumy różnego rodzaju bonusów, które sklepy Groszek otrzymały od spółki. Za co? Na przykład za udział w promocjach gazetkowych. Producenci płacą za uczestnictwo w tych promocjach, a środki te trafiają do sklepów w zależności od zaangażowania i efektów końcowych promocji. - Łącznie wszystkie dodatkowe środki, jakie otrzymują nasze sklepy, przewyższają koszty uczestnictwa. Wygląda to więc tak, jakbyśmy płacili sklepom za uczestnictwo w sieci - powiedział dla Supermarket Polska Dariusz Bożek.
Więcej: Supermarket Polska, luty 2003PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Candy Pop, sklepy ze słodyczami z różnych zakątków świata, ruszają na podbój polskiego rynku.
Polacy coraz częściej sięgają po e-papierosy. Sklep z elektronicznymi papierosami można otworzyć we franczyzie. Czy to się opłaca?
Czy bawialnie, w których nie ma małpiego gaju, mogą mieć dużo klientów? Bobo Bene udowadnia, że jak najbardziej.
Dobry pośrednik nieruchomości zaczyna być coraz bardziej ceniony. Jak otworzyć taki biznes?
Właścicielka Speaky Frog postawiła na własną metodę nauki angielskiego, która uwzględnia potrzeby dzieci z dysleksją, dysgrafią, ADHD i w spektrum autyzmu. Jak jej poszło?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Stworzyli glamping, czyli alternatywną formę wypoczynku zapewniającą bliski kontakt z przyrodą. Ilona Wrońska i Leszek Lichota zapewniają, że ich Forrest Glamp to idealne miejsce, aby nabrać dystansu i zapału do pracy.
Kultowy Laska z „Chłopaki nie płaczą”, czyli Tomasz Bajer zjechał pół świata w poszukiwaniu pomysłu na siebie. Wybrał Polskę i własną firmę SzkoleniePDR.pl – gdzie dziś wraz ze wspólnikiem naprawia i szkoli innych, jak usuwać wgniecenia z karoserii samochodów.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...