Franczyzobiorcy mają pełne ręce roboty
Husse to szwedzki producent suchej i mokrej karmy oraz kosmetyków i drobnych smakołyków dla psów i kotów. Firma dobrze sobie poradziła w czasie pandemii i nadal się rozwija.
Zagłębie domowych pupili
Szczególnie dobrze marka radzi sobie w Polsce. Działa tutaj od 2008 r. Pierwsze umowy franczyzowe podpisała na przełomie 2008 i 2009 roku w Gdyni i Bydgoszczy. Jej model działania dobrze przyjął się w polskich realiach, ponieważ mamy ok. 6 mln kotów i 8 mln psów.
- Od początku działania polski oddział rozwija się najszybciej ze wszystkich rynków, na których działa Husse i obecnie jesteśmy na drugim miejscu pod względem sprzedaży w całej sieci. Przed nami jest już tylko Francja – mówi Piotr Cieślik, dyrektor zarządzający Husse w Polsce.
Obecnie w sieci działa 51 franczyzobiorców i ponad 180 dystrybutorów. W przypadku franczyzobiorcy inwestycja wynosi zwykle od 40 do 50 tys. złotych i uzależniona jest od wielkości terytorium, na którym chce działać. W przypadku współpracy dystrybucyjnej koszty rozpoczęcia działalności są znacznie niższe i nie przekraczają maksymalnie 5 tys. złotych. Całkowity zwrot z inwestycji zależy od wielu czynników, ale przy poprawnie prowadzonej franczyzie nie powinno to zająć dłużej niż 12-18 miesięcy.
- Biznes na licencji Husse, m.in. ze względu na brak konieczności wynajmowania powierzchni handlowej, charakteryzuje się niskimi kosztami stałymi. Zdarzają się sytuacje, że franczyzobiorca osiąga rentowność operacyjną już w pierwszym miesiącu działalności. Dla bezpieczeństwa kandydatów zakładamy jednak, że pierwsze zyski pojawiają się po kilku miesiącach działalności – mówi Piotr Cieślik.
Zwraca on też uwagę, że wyzwaniem dla całej branży dzisiaj jest presja cenowa, z którą trzeba się zmierzyć.
– Wynika ona zarówno ze wzrostu kosztów produkcji, jak również wysokiego kursu euro. Rosnące ceny produktów spożywczych, które wszyscy widzimy w sklepach, wpływają bezpośrednio na wzrost kosztów produkcji. Mięso, tłuszcz, warzywa, zboża to podstawowe surowce z których produkowane są karmy dla psów i kotów. Nie pomagają też ceny energii i koszty transportu – mówi Piotr Cieślik.
Oryginalny model
Produktów Husse nie można kupić w tradycyjnej sieci sprzedaży, czyli sklepach ani hurtowniach. Klient może je nabyć wyłącznie bezpośrednio od lokalnego dystrybutora - franczyzobiorcy, który ma wyłączne prawo do sprzedawania produktów firmy na określonym terenie, zamieszkanym zwykle przez ok. 200-300 tys. mieszkańców.
- To biznes oparty na bezpośrednim dotarciu do klienta i budowaniu z nim długookresowych relacji. Dystrybutorzy Husse to osoby przeszkolone w zakresie żywienia psów i kotów, zazwyczaj miłośnicy zwierząt, którzy potrafią doradzić i dobrać odpowiedni produkt w zależności od wieku, wagi czy rasy psa lub kota – tłumaczy Piotr Cieślik.
Model ten sprawdził się także w czasie pandemii. Klienci woleli dostawać karmę pod drzwi, zamiast jeździć do sklepu, a zapłacić mogli bezgotówkowo. To w tym czasie zaczęło Husse przybywać klientów. Wzrosło też zainteresowanie posiadaniem zwierzęcia w domu.
Przy tym produkty Husse są z wyższej półki. Podobne klienci mogą dostać wyłącznie w specjalistycznych sklepach zoologicznych, u weterynarzy lub w sklepach internetowych.
- Klient, który chce zdrowo karmić swojego pupila jest przyzwyczajony do tego, że karmy nie kupi w sklepie za rogiem. Jeśli zdecyduje się na Husse, otrzyma pod drzwi, po atrakcyjnej cenie, najwyższej jakości produkt, dostarczony przez gruntownie przeszkolonego w zakresie żywienia psów i kotów dystrybutora – tłumaczy Piotr Cieślik.
WIZYTÓWKA SIECI HUSSE
Producent karmy oraz kosmetyków i drobnych smakołyków dla psów i kotów.
- 51 franczyzobiorców i ponad 180 dystrybutorów
- kwota inwestycji: franczyzobiorcy – 40-50 tys. zł, dystrybutorzy – 5 tys. zł
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Husse, producent karmy dla psów i kotów, inwestuje w platformę e-commerce, która znacznie przyspieszy dostawy.
Lipcowy "Własny Biznes FRANCHISING" już dostępny. A w nim m.in.: Pectus = zarabiać wespół w zespół, Start-up: jak stworzyć powtarzalny i łatwo skalowalny biznes? Pomysły na firmę: własne wydawnictwo książkowe, sklep pod szyldem Giant.
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes przeanalizowaliśmy w marcowym wydaniu magazynu.
Jacek Gibasiewicz najpierw był klientem Husse. Jakość produktów oraz forma obsługi tak mu przypadły do gustu, że postanowił zostać franczyzobiorcą marki.
Który biznes zarobi w nowym roku? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w grudniowym numerze miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...