Lokal na kryptowaluty / Na kantor wystarczy pomieszczenie o powierzchni ok. 20 m kw.
Czwartek
08.12.2022
Czy kryptowaluty są w Polsce na tyle popularne, że opłaca się otworzyć kantor dedykowany tylko im? Właśnie taką propozycję ma dla franczyzobiorców marka Quark.
 

Pierwszy kantor Quark, dedykowany wyłącznie kryptowalutom, powstał siedem lat temu. Dzisiaj działają też dwa franczyzowe.

– Rynek kryptowalut jest już tak popularny i łatwo dostępny, że zagościł na stałe w finansach zarówno dużych firm i poważnych graczy giełdowych, jak i osób o znacznie mniejszym kapitale – uważa Agnieszka Falińska, odpowiedzialna za rozwój franczyzy Quark. – Został też uregulowany i jest bezpieczny tak samo, jak rynek walut tradycyjnych, giełd papierów wartościowych czy innych środków inwestycyjno-płatniczych. Co istotne, w naszej branży pozytywny wpływ na obroty mają zarówno wzrosty kursu, jak i spadki. Większe zmiany kursu pociągają za sobą po prostu znaczny wzrost zainteresowania klientów kupnem lub sprzedażą, a co za tym idzie zwiększenie liczby transakcji.

Szkolenia w każdym zakresie

Quark ma w ofercie dwie główne i najbardziej popularne kryptowaluty, czyli Bitcoin i Ethereum oraz stablecoiny USDT i USDC, które są cyfrową „wersją” dolara amerykańskiego i mają zbliżoną do niego wartość.

– Każda osoba, która jest gotowa do prowadzenia biznesu w oparciu o franczyzę, może otworzyć taki kantor – zapewnia Agnieszka Falińska. – Wymogi formalne to znajomość procedur AML (Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – przyp. red). Oferujemy wszystkim chętnym szkolenia z tego zakresu, z możliwością otrzymania niezbędnego zaświadczenia po ich ukończeniu. Oczywiście wiedza z zakresu kryptowalut i obsługi naszych autorskich programów jest niezbędna, ale w tej dziedzinie również oferujemy pomoc i szkolenie. Nasze oprogramowanie jest tak skonstruowane, by nawet osoba mająca minimalne doświadczenie z komputerem nie miała problemów.

Dodatkowym wymogiem jest niekaralność – zatem jeżeli franczyzobiorca ma zamiar pełnić również funkcję kasjera, musi posiadać zaświadczenie o niekaralności.

– Oczywiście można samodzielnie prowadzić kantor, ale zachęcamy, żeby docelowo były w nim dwa stanowiska – dodaje Agnieszka Falińska.

Quark zakłada, że najbardziej opłacalne jest otwieranie kantorów w miastach liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Franczyzodawca nie wyklucza też mniejszych miejscowości, pod warunkiem, że ich specyfika zapewnia odpowiednią liczbę klientów – czyli np. są to miasta przygraniczne lub w specjalnych strefach ekonomicznych.

Budżet na walutę

Jak wygląda transakcja? Klient, dokonując kupna kryptowalut, skanuje w kantorze swój wirtualny portfel (który posiada lub zakłada na miejscu). Na adres portfela przekazywana jest zakupiona waluta, co od razu można sprawdzić. W kantorze klient płaci za zakup gotówką. - Jeżeli natomiast klient sprzedaje nam kryptowaluty, my skanujemy nasz adres portfela i pobieramy od niego określoną kwotę kryptowalut na nasz portfel,  wypłacając w zamian gotówkę. Transakcja zazwyczaj trwa około 5 minut - wyjaśnia Agnieszka Falińka.

Na kantor wystarczy pomieszczenie o powierzchni ok. 20 m2.

– Warto jednak wybierać lokalizacje np. w biurowcach, gdzie jest dostęp do otwartej przestrzeni wspólnej, gdzie klienci wygodnie mogą oczekiwać na swoją kolej – radzi Agnieszka Falińska.
Lokal, w którym prowadzony jest kantor kryptowalut musi zostać wyposażony w sejf, kamery i internet.

– Wymagania są mniejsze, niż przy prowadzeniu kantoru gotówkowego – podkreśla Agnieszka Falińska.
Do przeprowadzania transakcji kupna/sprzedaży kryptowaluty potrzebny jest komputer czy tablet z autorską aplikacją Quark. Franczyzodawca zapewnia, że jest ona prosta w obsłudze i intuicyjna, wymaga jedynie krótkiego szkolenia, które zapewnia centrala. Ponadto franczyzobiorca ma do dyspozycji dział IT, który pomaga w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.
Szacunkowa kwota potrzebna na dostosowanie lokalu to ok. 35 tys. zł.

– Jeżeli chodzi o bieżącą pracę kantoru, zalecamy posiadanie kapitału obrotowego w wysokości minimum 50 tys. zł. Jednak czym większy jest ten kapitał, tym łatwiej obsługiwać dużych klientów. Nie ma konieczności umawiania ich na dodatkowe terminy – dodaje Agnieszka Falińska. – Franczyzobiorcy Quark zarabiają na różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą, tak samo jak kantory walut, banki czy giełdy. Schemat jest taki sam.

WIZYTÓWKA MARKI QUARK

Sieć kantorów wymiany kryptowalut.

  • 1 placówka własna, 2 franczyzowe
  • inwestycja w lokal ok. 35 tys. zł
  • kapitał obrotowy na handel walutą 50 tys.

Agnieszka Falińska, Quark / "Oczywiście można samodzielnie prowadzić kantor, ale zachęcamy, żeby docelowo były w nim dwa stanowiska".