Kantor dla bitcoinów
Pierwszy kantor Quark, dedykowany wyłącznie kryptowalutom, powstał siedem lat temu. Dzisiaj działają też dwa franczyzowe.
– Rynek kryptowalut jest już tak popularny i łatwo dostępny, że zagościł na stałe w finansach zarówno dużych firm i poważnych graczy giełdowych, jak i osób o znacznie mniejszym kapitale – uważa Agnieszka Falińska, odpowiedzialna za rozwój franczyzy Quark. – Został też uregulowany i jest bezpieczny tak samo, jak rynek walut tradycyjnych, giełd papierów wartościowych czy innych środków inwestycyjno-płatniczych. Co istotne, w naszej branży pozytywny wpływ na obroty mają zarówno wzrosty kursu, jak i spadki. Większe zmiany kursu pociągają za sobą po prostu znaczny wzrost zainteresowania klientów kupnem lub sprzedażą, a co za tym idzie zwiększenie liczby transakcji.
Szkolenia w każdym zakresie
Quark ma w ofercie dwie główne i najbardziej popularne kryptowaluty, czyli Bitcoin i Ethereum oraz stablecoiny USDT i USDC, które są cyfrową „wersją” dolara amerykańskiego i mają zbliżoną do niego wartość.
– Każda osoba, która jest gotowa do prowadzenia biznesu w oparciu o franczyzę, może otworzyć taki kantor – zapewnia Agnieszka Falińska. – Wymogi formalne to znajomość procedur AML (Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – przyp. red). Oferujemy wszystkim chętnym szkolenia z tego zakresu, z możliwością otrzymania niezbędnego zaświadczenia po ich ukończeniu. Oczywiście wiedza z zakresu kryptowalut i obsługi naszych autorskich programów jest niezbędna, ale w tej dziedzinie również oferujemy pomoc i szkolenie. Nasze oprogramowanie jest tak skonstruowane, by nawet osoba mająca minimalne doświadczenie z komputerem nie miała problemów.
Dodatkowym wymogiem jest niekaralność – zatem jeżeli franczyzobiorca ma zamiar pełnić również funkcję kasjera, musi posiadać zaświadczenie o niekaralności.
– Oczywiście można samodzielnie prowadzić kantor, ale zachęcamy, żeby docelowo były w nim dwa stanowiska – dodaje Agnieszka Falińska.
Quark zakłada, że najbardziej opłacalne jest otwieranie kantorów w miastach liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Franczyzodawca nie wyklucza też mniejszych miejscowości, pod warunkiem, że ich specyfika zapewnia odpowiednią liczbę klientów – czyli np. są to miasta przygraniczne lub w specjalnych strefach ekonomicznych.
Budżet na walutę
Jak wygląda transakcja? Klient, dokonując kupna kryptowalut, skanuje w kantorze swój wirtualny portfel (który posiada lub zakłada na miejscu). Na adres portfela przekazywana jest zakupiona waluta, co od razu można sprawdzić. W kantorze klient płaci za zakup gotówką. - Jeżeli natomiast klient sprzedaje nam kryptowaluty, my skanujemy nasz adres portfela i pobieramy od niego określoną kwotę kryptowalut na nasz portfel, wypłacając w zamian gotówkę. Transakcja zazwyczaj trwa około 5 minut - wyjaśnia Agnieszka Falińka.
Na kantor wystarczy pomieszczenie o powierzchni ok. 20 m2.
– Warto jednak wybierać lokalizacje np. w biurowcach, gdzie jest dostęp do otwartej przestrzeni wspólnej, gdzie klienci wygodnie mogą oczekiwać na swoją kolej – radzi Agnieszka Falińska.
Lokal, w którym prowadzony jest kantor kryptowalut musi zostać wyposażony w sejf, kamery i internet.
– Wymagania są mniejsze, niż przy prowadzeniu kantoru gotówkowego – podkreśla Agnieszka Falińska.
Do przeprowadzania transakcji kupna/sprzedaży kryptowaluty potrzebny jest komputer czy tablet z autorską aplikacją Quark. Franczyzodawca zapewnia, że jest ona prosta w obsłudze i intuicyjna, wymaga jedynie krótkiego szkolenia, które zapewnia centrala. Ponadto franczyzobiorca ma do dyspozycji dział IT, który pomaga w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.
Szacunkowa kwota potrzebna na dostosowanie lokalu to ok. 35 tys. zł.
– Jeżeli chodzi o bieżącą pracę kantoru, zalecamy posiadanie kapitału obrotowego w wysokości minimum 50 tys. zł. Jednak czym większy jest ten kapitał, tym łatwiej obsługiwać dużych klientów. Nie ma konieczności umawiania ich na dodatkowe terminy – dodaje Agnieszka Falińska. – Franczyzobiorcy Quark zarabiają na różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą, tak samo jak kantory walut, banki czy giełdy. Schemat jest taki sam.
WIZYTÓWKA MARKI QUARK
Sieć kantorów wymiany kryptowalut.
- 1 placówka własna, 2 franczyzowe
- inwestycja w lokal ok. 35 tys. zł
- kapitał obrotowy na handel walutą 50 tys. zł

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Jaki biznes ma dziś przed sobą najlepsze perspektywy? Zamiast wróżyć z fusów, lepiej sprawdzić, którym konceptom franczyzowym dobrze się wiedzie.
Jaki biznes ma dziś przed sobą najlepsze perspektywy? Zamiast wróżyć z fusów, lepiej sprawdzić, którym konceptom franczyzowym dobrze się wiedzie. Kto może otworzyć restaurację McDonald's? Sprawdź w miesięczniku "Własny Biznes FRANCHISING".
Kantor kryptowalut nie jest trudnym biznesem. Zwłaszcza, jeśli franczyzodawca zapewni narzędzia, które pomogą go prowadzić.
Majowy numer magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Prezentujemy w nim m.in. sprawdzone pomysły na biznes w finansach oraz podpowiadamy, jaką firmę otworzyć po urlopie macierzyńskim.
Widmo powstania ustawy regulującej franczyzę, uruchomienie studiów Zarządzanie Franczyzą, powiększenie grona sygnatariuszy Kodeksu Dobrych Praktyk to zaledwie kilka z ważnych wydarzeń dla rynku franczyzy w Polsce w 2022 r.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorcy Banku Pekao SA mają różne możliwości rozwijania swojej działalności. Jak otworzyć własną placówkę bankową?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Najpierw zainwestuj w roczną prenumeratę miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź jaki biznes się opłaca!
25 lat temu w Swarzędzu powstał pierwszy sklep pod marką Żabka. W ciągu ćwierć wieku niewielka sieć sklepów zmieniła się w Grupę Żabka, która notuje rocznie ponad miliard wizyt klientów.
POPULARNE NA FORUM
Biuro rachunkowe
Zależy jaką masz działalność, ile masz czasu i czy się na tym znasz czy nie. Bo jak się nie znasz, to warto zapłacić każde pieniądze fachowcom, byle mieć wszystko...
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.