Franczyza z dyplomem
Na początku grudnia zakończyła się pierwsza edycja studiów podyplomowych.
– Pomysł podniesienia edukacji z zakresu franczyzy do rangi studiów wyższych bardzo się sprawdził, co widać po reakcji uczestników pierwszej edycji – przyznaje dr Marta Ziółkowska, pomysłodawczyni i kierownik studiów Zarządzanie franczyzą w Szkole Głównej Handlowej.
Zdaniem Moniki Dąbrowskiej, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców, Studia Zarządzanie Franczyzą to program, który w pozytywny sposób wpłynie na świadomość przedstawicieli rynku, jak ważne są dobre praktyki we współpracy z franczyzobiorcami i jak ważne dla całego rynku są dobrze przygotowane modele franczyzowe.
– Zaangażowałam się osobiście w projekt jako wykładowca, a także wraz z zarządem POF zdecydowaliśmy, by organizacja została partnerem studiów. Liczymy na istotne podniesienie standardów oraz promocję wysokiej etyki działania wśród liderów, którzy rozwijają rynek franczyzy w Polsce. Wśród nich są już absolwenci pierwszej edycji – mówi Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców.
Wśród słuchaczy pierwszej edycji byli m.in. dyrektorzy sieci franczyzowych, menedżerowie, właściciele firm franczyzowych, a także pracownicy firm, które przygotowują się do rozwoju franczyzowego. – Firma Kodano Optyk od lat z sukcesem otwiera własne placówki. Teraz przyszedł czas na rozwój franczyzowy, dlatego chciałem zdobyć jak najszerszą wiedzę w tym temacie, w zakresie umiejętnego stosowania dobrych praktyk we franczyzie, by zadbać o naszych przyszłych franczyzobiorców i dochodowość ich biznesu w ramach naszej sieci – przyznaje Konrad Kuska z firmy Kodano Optyk, uczestnik pierwszej edycji studiów podyplomowych Zarządzanie Franczyzą.
Interes franczyzobiorców i szerzenie edukacji na temat franczyzy przyświeca w działalności Pawłowi Traczowi, prezesowi Polskiego Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców. – Franczyza to dobry pomysł na biznes, który otwiera drogę do własnej działalności wielu polskim przedsiębiorcom. Trzeba o nią dbać, rozwijać i budować najwyższą jakość współpracy między franczyzobiorcami a franczyzodawcami. Zdecydowaliśmy się więc zostać partnerem studiów – podkreśla Paweł Tracz.
Celem studiów jest przede wszystkim podnoszenie kompetencji biznesowych i strategicznych oraz szerzenie wiedzy wśród osób związanych z franczyzą oraz uświadamianie istoty i znaczenia franczyzy w skalowaniu biznesu. Chodzi o opanowanie wszechstronnych narzędzi niezbędnych liderom franczyzy w budowie i ekspansji rynkowej przedsiębiorstw. Studia oferują dynamiczną formułę i składają się również z części praktycznej w formie warsztatów, a przekazywana wiedza zawiera dane analityczne na bieżąco aktualizowane i informacje o obecnych trendach rynkowych.
– Pracuję w branży spożywczej od kilkunastu lat, natomiast od dwóch lat zarządzam działem franczyzy i chciałam znaleźć takie miejsce, które pozwoli mi zdobyć wiedzę teoretyczną, ale też spotkać praktyków, którzy są blisko franczyzy, zarządzają sieciami franczyzowymi, są jej właścicielami lub dopiero wchodzą we franczyzę. Właśnie takich ludzi można spotkać na Zarządzaniu Franczyzą na SGH – przyznaje Katarzyna Stadler, dyrektor sieci franczyzowej Stokrotka.
Jak zapewnia Marta Ziółkowska, studia są też odpowiednim miejscem dla zespołów odpowiedzialnych za rozwój sieci franczyzowej w ramach jednej firmy. Jej zdaniem, takie grupy, po ukończeniu studiów będą działały w oparciu o te same narzędzia i metody, co jest kluczowym elementem w rozwoju i skalowaniu modelu franczyzy i sieci. – Ku mojemu zaskoczeniu wśród słuchaczy były też osoby niezwiązane z franczyzą, ale świadczą usługi dla sieci franczyzowych – przyznaje Marta Ziółkowska.
Jedną z nich był Serhii Lebedyn, który rozwija start-up, produkujący roboty autonomiczne dostarczające jedzenie. – Z trzech powodów zdecydowałem się na studia. Pierwszy to wejście do grona ludzi biznesu, którzy z sukcesem prowadzą duże firmy. Drugim powodem było poznanie franczyzy jako jednostki organizacyjnej. Naszymi klientami są sieci franczyzowe, dlatego chciałem poznać specyfikę franczyzy, jej istotę i jak jest zarządzana. Trzeci powód to możliwość pozyskania wiedzy o przedsiębiorczości od ludzi, którzy osiągnęli ogólnopolski poziom rozwoju swojego biznesu. Co ciekawe, znalazłem ich zarówno wśród wykładowców, jak i uczestników studiów – mówi Serhii Lebedyn.
Studia umożliwiają zdobycie kompleksowej wiedzy, umiejętności i kompetencji, które pozwalają na skuteczne i efektywne wykorzystanie franczyzy w rozwoju przedsiębiorstwa. Ich celem jest wzmocnienie umiejętności menedżerskich, które przełożą się na efektywny rozwój już istniejących sieci, jednostek franczyzowych i własnej franczyzy.
Rafał Kościuk, właściciel marki FitCake, przyznaje, że podjął studia, ponieważ szukał nowych inspiracji do rozwoju firmy jeszcze w bardziej efektywny sposób. – Chciałem poznać tajniki wiedzy, absolutnie istotnej, technicznej, która pozwoli rozwinąć mój biznes i sprawić, żeby moja franczyza była jeszcze lepsza i jeszcze lepiej dopasowana do potrzeb rynku oraz oczekiwań klienta – mówi Rafał Kościuk.
Wykładowcy na studiach to doświadczeni naukowcy i praktycy biznesu od lat związani z rynkiem franczyzy i rozwojem przedsiębiorstw w oparciu o tę formułę. – Studia pozwoliły mi usystematyzować wiedzę i dały dużo wartości, jeżeli chodzi o prowadzenie naszej sieci. Sporo rzeczy i rozwiązań, o których dowiedziałem się na studiach, wdrożyłem później u siebie. Myślę, że dzięki temu nasza sieć będzie lepsza, a nasi franczyzobiorcy bardziej zadowoleni ze współpracy, co też przyspieszy nasz wzrost – przyznaje Sylwester Sałasiński, wiceprezes sieci Orient Massage i Thai Organic.
Oficjalne zakończenie pierwszej edycji studiów i rozdanie dyplomów Szkoły Głównej Handlowej odbędzie się w styczniu 2023 roku. Gośćmi uroczystej gali będą zaproszone osoby, wykładowcy, władze SGH i przedstawiciele partnerów.
Druga edycja studiów Zarządzanie Franczyzą rozpocznie się 24 marca 2023 roku (już można się zapisywać). Studia potrwają 10 miesięcy i obejmą 10 zjazdów, które przekładają się na 160 godzin zajęć. Na zakończenie uczestnicy otrzymują dyplom i tytuł absolwenta Szkoły Głównej Handlowej.
Natomiast 14 kwietnia 2023 roku po raz pierwszy odbędzie się kurs Franczyza i Biznes dla osób nieposiadających wyższego wykształcenia. Kurs obejmie sześć zjazdów, czyli w sumie 96 godzin.
Studia Zarządzanie Franczyzą zgłoszone są do Bazy Usług Rozwojowych i można starać się o dofinansowanie do 80 proc. kosztów uczestnictwa. Kurs zostanie zgłoszony do BUR jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Szukasz biznesu dla siebie? Zarezerwuj czas na ważną lekturę. „Franczyza dla bystrzaków” do pobrania za darmo na Franchising.pl.
23 i 24 maja odbędzie się w Warszawie X Konferencja Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będzie „Transformacja teraźniejszości w innowacyjną przyszłość”.
Jak prowadzić biznes po pandemii i w obliczu zawirowań geopolitycznych? Jaka przyszłość czeka rynek franczyzy w obliczu planowanej regulacji ustawowej? – dyskutowali franczyzodawcy z całego kraju, podczas VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE.
Franczyzodawcy czekają z ciekawością na kolejną Konferencję Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. Tematem rozmów będzie na pewno ustawa o franczyzie zapowiedziana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy trzeba będzie zmieniać umowy? Dowiedz się na miejscu!
Zarząd POF poinformował o złożeniu do Światowej Rady Franczyzy wniosku o zawieszenie Rosjan i Białorusinów w prawach członków tej organizacji do czasu wycofania się z ich agresji na Ukrainę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...