Własny bank na licencji
Bank Pekao SA ma w całej Polsce ponad pół tysiąca oddziałów, z czego blisko 80 to placówki partnerskie, prowadzone przez agentów banku. A liczba ta stale rośnie, bowiem bank w ostatnich latach postawił na ich dynamiczny rozwój.
– Przede wszystkim jesteśmy zainteresowani miejscami, w których nasza obecność jest mniejsza, niż pozwala na to potencjał rynkowy – mówi Maciej Kobza, dyrektor ds. modelu sieci franczyzowej Pekao S.A. – Zdarza się także, że to kandydaci na naszych partnerów wskazują miasta, które ich zdaniem są odpowiednie, a których my nie braliśmy pod uwagę. Doceniamy to, ponieważ stawiamy na kandydatów znających swoje lokalne rynki. I rzeczywiście bywa, że partnerzy prosperują na nich znacznie lepiej, niż wskazywały na to analizy potencjału danej miejscowości. Dlatego wierzymy, że przedsiębiorcy dobrze znający swój lokalny rynek mają w wielu przypadkach przewagę nad excelem.
Świadomi biznesowo
Pekao S.A. szuka franczyzobiorców, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej lub zarządzaniu sprzedażą (doświadczenie w pośrednictwie finansowym jest dodatkowym atutem) oraz są nastawieni na wieloletnią współpracę.
– Powinny to być osoby o wysokiej świadomości biznesowej, zdające sobie sprawę z tego, że biznes podlega cyklom koniunkturalnym, odpowiedzialne oraz dysponujące niezbędnym kapitałem do otwarcia i utrzymania ciągłości biznesowej placówki – wyjaśnia Maciej Kobza.
Najczęściej franczyzobiorcy osobiście pracują w placówce, zarządzają nią, obsługują klientów. Franczyzodawca tego nie wymaga – ale jednocześnie zastrzega, że partnerzy muszą mieć czas na nadzorowanie działania placówki.
– Partner może jednocześnie prowadzić inne biznesy, ale musi poświęcić odpowiednią ilość czasu na nadzór i zarządzanie oddziałem – podkreśla Maciej Kobza. – To nie jest biznes rentierski. Trzeba mieć bieżący kontakt z placówką, jeśli nie codziennie, to co najmniej kilka razy w tygodniu.
Finansowe wsparcie na starcie
Z założenia Pekao S.A. otwiera swoje placówki w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców. Ale i w tym przypadku bank jest otwarty na sugestie partnerów.
– Zdarzają się otwarcia na mniejszych rynkach, z potencjałem do zbudowania odpowiedniej skali biznesu, jednak dolna granica, jaką przyjmujemy to 5 tys. mieszkańców – zaznacza Maciej Kobza. – Uważamy, że to minimum, które pozwoli zapewnić placówce odpowiednią bazę klientów.
Lokal przeznaczony na placówkę bankową powinien mieć ok. 50 m.kw. – muszą zmieścić się w nim min. 2 stanowiska do obsługi klientów. Najczęstsze lokalizacje to centrum miasta lub miejsce charakteryzujące się wysokim natężeniem ruchu. Konieczne jest wejście z parteru, dobra ekspozycja lokalu i odpowiednia witryna. Inwestycja w wyposażenie i obrandowanie – jak zapewnia franczyzodawca – zazwyczaj nie przekracza 30 tys. zł. Do końca tego roku każdy partner otwierający nową placówkę może liczyć na wsparcie finansowe ze strony banku, które pokryje koszty uruchomienia biznesu oraz kilka pierwszych miesięcy działalności.
– Jest to finansowanie rozłożone w czasie, wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy, w zależności od miejscowości, wspierające agenta w kluczowym momencie rozruchowym placówki – dodaje Maciej Kobza.
Różne źródła wynagrodzenia
Nie ma opłaty za przystąpienie do sieci, ani opłat miesięcznych. Franczyzobiorca otrzymuje pomoc na każdym etapie – od przygotowań do uruchomienia placówki, przez rekrutację pracowników, szkolenia dla siebie i personelu, ale też później, w trakcie całego okresu współpracy z bankiem. Jest w stałym kontakcie z koordynatorem regionu, który wspiera go merytorycznie i operacyjnie.
Jak informuje centrala, franczyzobiorcy mają kilka źródeł wynagrodzenia.
– Pierwsze to prowizja sprzedażowa z bonusem za realizacje planów sprzedażowych, drugie to tzw. dochód pasywny za utrzymanie portfela kredytowego i obsługę rachunków klientów oraz trzecie wynagrodzenie za realizację transakcji kasowych – wylicza Maciej Kobza.
WIZYTÓWKA PEKAO S.A.
Sieć placówek bankowych.
- ponad 500 oddziałów
- 80 placówek partnerskich
- kwota inwestycji 30 tys. zł
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Alior Bank rozszerza ofertę wsparcia dla franczyzobiorców. W ramach dwóch uzupełniających się programów mogą łącznie otrzymać do 100 tys. zł brutto.
Emilia Piesik weszła we franczyzowy biznes razem z mamą. Dziś sama ma dzieci i wciąż chwali sobie współpracę z franczyzodawcą.
Małgorzata Rodziewicz od 10 lat jest partnerem Santander Bank Polska. Jak ocenia współpracę z bankiem?
Joanna Ewert długo poznawała od podszewki Santander Bank Polska, aż wreszcie postanowiła zostać jego franczyzobiorczynią. Podczas zeszłorocznych Targów Franczyza została laureatką konkursu TOP Franczyzobiorca, w kategorii „Mistrz sociali”.
Franczyza Alior Banku liczy już 15 lat. Marta Radziwiłko, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń marki, mówi, że nigdy się nie zawiodła i ciągle się rozwija.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.