Siła determinacji
Robert Grala ma 32 lata. Z wykształcenia jest automatykiem-robotykiem ze specjalizacją w automatyzacji procesów przemysłowych. Prowadzi działalność gospodarczą – zakłada instalacje elektryczne, informatyczne oraz opracowuje inteligentne domy. Na pytanie, skąd pomysł na placówkę bankową, Robert Grala mówi, że było w tym trochę przypadku.
– Tak naprawdę, to nie myślałem o dodatkowej działalności. Chciałem wziąć kredyt na rozbudowę domu, był początek pandemii. Cały proces trwał bardzo długo – wspomina. – Po kilku podejściach zrezygnowałem z rozbudowy domu i zostałem z gotówką przeznaczoną na wkład własny. Lubię podejmować wyzwania, dlatego zacząłem się rozglądać i poszukiwać pomysłu na nową inwestycję.
Robert Grala dodaje, że propozycja poprowadzenia placówki bankowej także pojawiła się przypadkiem. W czasie wyjazdu na Mazury, spotkał właściciela placówki Alior Banku, który chciał odsprzedać swój biznes ze względu na znaczną odległość od miejsca zamieszkania.
– Pomyślałem, że warto przyjrzeć się pomysłowi – wspomina. – Wizja wchodzenia w nową branżę w ogóle mnie nie przerażała. Lubię się uczyć i lubię wyzwania. Poza tym mam umysł ścisły. Wiem, że dam radę w każdej dziedzinie, w której występują proste i logiczne ciągi przyczynowo-skutkowe. A bankowość właśnie taka jest. Postanowiłem spróbować.
I tu pojawił się problem. Alior Bank oczekuje, że kandydaci na franczyzobiorców będą mieli doświadczenie w branży finansowej. Co z takim problemem robi automatyk-robotyk z ambicjami bankowymi? Zatrudnia się w placówce bankowej. – Nie lubię odpuszczać – komentuje. – Jeśli uznałem, że chcę zostać franczyzobiorcą-bankowcem, to bez zastrzeżeń przyjąłem warunki franczyzodawcy, czyli banku.
Robert Grala postanowił zdobyć niezbędne doświadczenie w placówce, którą chciał odkupić. Zgodzili się na to zarówno właściciel oddziału, jak i centrala banku. Partner musiał jednak przejść standardową rekrutację, pełny proces szkolenia oraz certyfikację w centrali banku. Jak mówi, taryfy ulgowej nie było. Na początku 2023 roku został szeregowym pracownikiem placówki partnerskiej Alior Banku i krok po kroku uczył się nowej branży, a przy okazji poznawał placówkę, którą miał odkupić.
– To był bardzo ważny okres i nie dlatego, że pozwalał mi spełnić formalny warunek rekrutacji. W tym czasie poznałem produkty bankowe, procedury, sposoby pozyskiwania oraz zasady obsługi klientów. Przy okazji przekonałem się, że biznes jest zdrowy i dochodowy. Umowa była taka, że w każdej chwili mogłem się wycofać, bank również mógł zrezygnować ze mnie jako kandydata na partnera. Po czterech miesiącach intensywnej pracy, Robert Grala był gotowy do nowej roli. W czerwcu 2023 roku został właścicielem placówki partnerskiej Alior Banku w Łomży.
W nowej roli
Robert Grala wspomina, że początek w nowym biznesie nie był dla niego szczególnie trudny, choć przyznaje, że przeżył pewne rozczarowanie. – Trochę zbyt optymistycznie liczyłem na to, że szybko uda mi się pozyskać dużą liczbę nowych klientów biznesowych. Okazało się, że zainteresowanie klientów jest ogromne, ale większość z nich nie spełnia warunków formalnych Alior Banku. To będzie dla mnie bardzo ciekawe wyzwanie, bo zamierzam edukować swoich przyszłych klientów, jak budować wiarygodność finansową firmy.
Franczyzobiorca dodaje, że stosunkowo łatwy start zawdzięcza zdobytemu doświadczeniu oraz wsparciu franczyzodawcy. Bardzo chwali wartość pakietu startowego czy nową wizualizację placówki. Najważniejsza z jego punktu widzenia była jednak pomoc opiekuna regionalnego, który towarzyszył mu przed przejęciem, w trakcie oraz w pierwszych dniach funkcjonowania placówki. – Wsparcie operacyjne i dostępność opiekuna to dla nowicjusza w branży bezcenne aktywa, które dają poczucie bezpieczeństwa nowemu franczyzobiorcy – zapewnia Robert Grala. – Nieocenionym wsparciem jest dzielenie się dobrymi praktykami wśród partnerów. Wymiana doświadczeń i korzystanie ze sprawdzonych na innych rynkach rozwiązań to także część branżowego know-how, z którego możemy korzystać jako franczyzobiorcy.
– Prowadzenie placówki partnerskiej było ogromnym wyzwaniem zarówno dla początkującego w branży, jak i dla Alior Banku. Dzięki zaangażowaniu i dużej determinacji Roberta zyskaliśmy nowego partnera. Nie każdy zdecydowałby się na tak odważny krok i zdobywanie doświadczenia w nowej dla siebie dziedzinie. Jednak widzieliśmy w nim potencjał i chęć uczenia się, a jego doświadczenie w prowadzeniu innych działalności dawało nam podstawy, aby stwierdzić, że prowadzenie placówki bankowej okaże się kolejnym sukcesem – uzupełnia Łukasz Rzemieniecki, dyrektor ds. sprzedaży w Alior Banku.
Dziś franczyzobiorca zatrudnia w swojej placówce dwie osoby. Sam także pozyskuje i obsługuje klientów, ale jako wsparcie lub w zastępstwie za nieobecnego pracownika. Nie ukrywa, że swój czas dzieli na dwie działalności. Mówi, że udaje się to bez problemu, a nawet pozwala mu pozyskać dodatkowych klientów dla swojej placówki bankowej.
Robert Grala mówi, że podoba mu się jego nowe zajęcie. Dodaje, że najbliższe miesiące poświęci na poznawanie branży i rozwijanie biznesu w ramach pierwszej placówki. Nie zaprzecza jednak, że w przyszłości interesuje go rozwój terytorialny, czyli kolejna placówka partnerska. – Dziś jest za wcześnie, aby o tym mówić, ale jak tylko trochę okrzepnę w nowej roli, na pewno podejmę rozmowy dotyczące rozwoju współpracy z Alior Bankiem.
Standardowa, dwustanowiskowa placówka partnerska Alior Banku liczy średnio 45 mkw. Aby zainwestować w taką placówkę, przyszły partner Alior Banku musi dysponować kwotą ok. 40 tys. zł – przy założeniu, że lokal nie wymaga nakładów inwestycyjnych. Drugie tyle dokłada bank, nieodpłatnie przekazując elementy wizualizacji zewnętrznej i wewnętrznej, platformy i sprzętu IT, systemu monitoringu placówki oraz pakietów promocyjnych i materiałów reklamowych. Placówki są obejmowane szeroko zakrojonymi kampaniami marketingowymi.
WIZYTÓWKA ALIOR BANKU
Ogólnopolska sieć placówek bankowych
- placówki własne: 186
- placówki partnerskie: 338
- lokal na placówkę bankową: minimum 45 mkw.
- wymagania wobec potencjalnych partnerów: minimum cztery lata w sprzedaży w branży finansowej i/lub dwa lata w zarządzaniu w branży finansowej
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zainspiruj się sukcesami i poznaj sprawdzone pomysły na biznes! Grudniowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” pełen praktycznych porad i historii przedsiębiorców już w sprzedaży!
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Franczyza Alior Banku liczy już 15 lat. Marta Radziwiłko, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń marki, mówi, że nigdy się nie zawiodła i ciągle się rozwija.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.