Stabilny popyt
Z jakim nastawieniem branża gastronomiczna wchodzi w nowy rok?
Branża mierzy się z rosnącymi cenami produktów spożywczych, energii i wynagrodzeń. Wpływa to na marże i zmusza restauratorów do większej efektywności operacyjnej. Po okresie ograniczeń pandemicznych wiele restauracji wróciło do pełnej działalności, choć część lokali nie przetrwała kryzysu. Nowe otwarcia są bardziej ostrożne i przemyślane, a przede wszystkim nie lekceważą wagi zamówień realizowanych w dostawach do klienta. A klienci są coraz bardziej świadomi jakości jedzenia i różnorodności oferty. Popularność zdobywają kuchnie azjatyckie, wegańskie i lokalne produkty, a restauracje oparte na kreatywnych zespołach kucharzy świętują duże sukcesy. Klienci szukają szybkiej, ale wysokiej jakości obsługi, co sprzyja konceptom takim jak ramen bary czy Kiss Kim Chi, naszemu nowemu konceptowi z kuchnią koreańską.
Czy teraz jest dobry moment na otwieranie biznesu gastronomicznego?
Popyt na gastronomię, szczególnie w miastach, jest stabilny, a w niektórych segmentach rośnie. Teraz może być dobry moment na otwarcie biznesu w gastronomii, pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni segment rynku, lokalizację oraz przemyślaną strategię. Rozważenie franczyzy, zwłaszcza w stabilnych i rozwijających się konceptach, może znacząco zwiększyć szanse powodzenia.
Jaki był miniony rok dla waszych sieci?
To był czas intensywnej pracy i wyzwań, które przyniosły wiele cennych doświadczeń. Dużo energii włożyliśmy w powstanie naszego nowego konceptu Kiss Kim Chi, który już w styczniu będzie miało swoją premierę w Kaliszu oraz w zakład produkcyjny, który powstał wraz z premierą konceptu Ramenshop i od początku buduje niezależność dostaw półproduktów dla naszej sieci oraz makaronu ramen, wytwarzanego według naszej własnej receptury. Miniony rok był również ważny dla umacniania relacji z naszymi franczyzobiorcami. Wspieraliśmy ich w procesie otwierania nowych punktów oraz rozwijania istniejących lokalizacji. Tak jak cała branża gastronomiczna, mierzyliśmy się z wyzwaniami związanymi z inflacją, wzrostem cen surowców i energii. Dzięki optymalizacji procesów, szczególnie dbałość o utrzymanie optymalnych foodcostów, udało nam się zminimalizować wpływ tych czynników na nasze ceny i jakość usług. Rozwijaliśmy systemy zamówień online oraz współpracę z platformami dostaw, co znacząco zwiększyło nasz zasięg, szczególnie w mniejszych miastach. Wprowadziliśmy programy lojalnościowe i nowe kanały komunikacji z klientami, co pozwoliło na budowanie silniejszych relacji z naszą bazą konsumentów.
Jakie macie plany rozwojowe na 2025 rok?
Rok 2025 zapowiada się jako ekscytujący czas dla naszej sieci, ponieważ – jak wspomniałem –- wprowadzamy na rynek nowy koncept kulinarny – Kiss Kim Chi. W pierwszym roku planujemy otwarcie sześciu lokali, które będą odzwierciedleniem naszej pasji do różnorodności – od nowoczesnych przestrzeni fast casual, idealnych na szybkie, ale wyjątkowe posiłki, po eleganckie restauracje z rozbudowaną strefą barową. Kładziemy również nacisk na rozwój punktów sushi, opartych wyłącznie na formie sprzedaży sushi w formule take away i delivery.
Macie już trzy marki: Sushi Kushi, Ramenshop oraz Kiss Kim Chi. Czy można je otwierać samodzielnie, czy raczej rekomendujecie model ich łączenia?
Nasze marki można otwierać zarówno samodzielnie, jak i w modelu łączonym, a wybór zależy od kilku czynników, takich jak lokalizacja, dostępna przestrzeń czy profil lokalnego rynku. Wybór jednej marki pozwala skoncentrować się na jednej ofercie i precyzyjne dostosować lokal do jej charakteru. To rozwiązanie jest idealne dla lokalizacji, w których klienci preferują konkretny koncept kulinarny, np. w centrach miast, gdzie kuchnia japońska lub koreańska cieszy się dużą popularnością. Ale też w miejscach o ograniczonej przestrzeni, gdzie ważna jest specjalizacja i prostota operacyjna. Z kolei połączenie kilku naszych marek w jednym lokalu to strategia, która może zwiększyć atrakcyjność oferty i zróżnicować bazę klientów. Dzięki temu właściciele mogą maksymalizować zyski i optymalizować koszty, bo wspólna przestrzeń, personel i zaplecze operacyjne pozwalają na bardziej efektywne zarządzanie zasobami.
Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska
WIZYTÓWKA SUSHI KUSHI, RAMENSHOP, KISS KIM CHI
Lokale z kuchnią japońską i koreańską.
- 24 lokale Sushi Kushi, 18 Ramenshop, pierwszy lokal Kiss Kim Chi planowany na styczeń 2025 rok.
- opłata za przystąpienie do sieci – 30 tys. zł netto
- bieżąca opłata franczyzowa – 5,5 proc. netto miesięcznie, liczone od obrotu brutto

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Jaki biznes ma szansę powodzenia w obecnych realiach rynkowych? Dowiedz się z nowego numeru magazynu "Własny Biznes FRANCHISING".
Otwierając kilka marek gastronomicznych pod jednym dachem można sporo zaoszczędzić na inwestycji. Taką możliwość daje franczyzodawca Sushi Kushi, Ramen Shop i Kiss Kimchi.
Franczyzodawca Sushi Kushi i Ramen Shop uruchamia nowy koncept franczyzowy. Lokale Kiss Kimchi będą serwować kuchnię koreańską.
W co zainwestować, aby dobrze zarobić – to pytanie nurtuje wielu z nas. Na jakie zarobki mamy szansę we franczyzie?
W październikowym numerze miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" prezentujemy topowe franczyzy 2023. Poza tym przedstawiamy pomysły na biznes idealne dla kobiet. Do czasopisma dodajemy też prezent – bilet na Targi Franczyza.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Kupujący zwlekają, sprzedających przybywa. W obliczu zmiennego rynku nieruchomości rośnie rola pośrednika. O trendach i sile franczyzy mówi Marek Szubzda, współwłaściciel Express House.
– Nie wystarczy usiąść, zamieścić jakieś tam bukiety w internecie i czekać na klienta. Trzeba jak najbardziej poszerzać zakres działalności – mówi Jacek Dybowski, właściciel kwiaciarni Kffiaty.
Jaki biznes ma szansę powodzenia w obecnych realiach rynkowych? Oto kilka pomysłów ze świata franczyzy.
POPULARNE NA FORUM
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines
Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...
Ile kosztuje McDonald's?
Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali