Kuchnia koreańska we franczyzie

Nowa franczyza / Koncept Kiss Kimchi właśnie debiutuje na polskim rynku.
Wtorek
11.06.2024
Franczyzodawca Sushi Kushi i Ramen Shop uruchamia nowy koncept franczyzowy. Lokale Kiss Kimchi będą serwować kuchnię koreańską.
 

Z analizy specjalizującej się w dostawach jedzenia firmy Wolt wynika, że kuchnia koreańska szturmem wbija się na polski rynek. Liczba zamówień koreańskich dań rok do roku wzrosła w aplikacji Wolt o 81 proc. A to oznacza, że obecnie – wraz z japońskim ramenem – dania koreańskie są zamawiane trzy razy częściej niż te z innych regionów świata.

Fascynacja Polaków kuchnią koreańską jest odzwierciedleniem trendów, które zaobserwować można w innych europejskich krajach. Z danych Wolt wynika, że podobnie jest w Szwecji, gdzie wzrost zamówień dań koreańskich wzrósł o 72 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Wzrost popularności smaków z Korei zauważył też franczyzodawca marek specjalizujących się w kuchni japońskiej – Sushi Kushi i Ramen Shop.

– Kilka lat temu postawiliśmy na ramen i mieliśmy rację. Teraz, obserwując trendy w krajach zachodnich i zainteresowanie Polaków nie tylko kuchnią koreańską, ale też podróżami w ten rejon świata jesteśmy pewni, że nasz nowy koncept, który wprowadzamy na rynek, także świetnie się przyjmie – mówi Radosław Szwugier, odpowiedzialny za rozwój franczyzy Sushi Kushi i Ramen Shop, a teraz także Kiss Kimchi.

Lokal w modułach

Koncept Kiss Kimchi właśnie debiutuje na polskim rynku. Pierwsze lokale prawdopodobnie otworzą się we wrześniu. Franczyzobiorcy mogą zdecydować się na format modułowy. - Taki lokal można postawić dosłownie z dnia na dzień, wystarczy dysponować działka w odpowiedniej lokalizacji – zapewnia Radosław Szwugier.

Moduły są wyposażone we wszystko, co potrzebne do prowadzenia lokalu gastronomicznego, w tym w klimatyzację. Można je dowolnie dobierać. Powierzchnia zaczyna się od 35 mkw. Jak mówi franczyzodawca, lokale będą stawiać przede wszystkim na dostawy, więc taka powierzchnia w zupełności wystarczy. Latem można na zewnątrz dostawić ogródek gastronomiczny.

– Co istotne, do powierzchni 70 mkw. konstrukcja nie wymaga pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie – dodaje Radosław Szwugier. – Mamy partnera, który produkuje dla nas moduły. System modułowy ma wiele przewag nad lokalem stacjonarnym. Choćby taki, że lokal można w razie potrzeby przenieść w inne miejsce. Można go też powiększać, w miarę rozwoju biznesu.

Drugą opcją jest otwarcie klasycznej stacjonarnej restauracji. Ten model jest przeznaczony dla miast do 300 tys. mieszkańców i dla topowych lokalizacji – przy rynkach, głównych deptakach.

– Po pandemii klienci znów wracają do restauracji, lubią usiąść przy stoliku – zauważa Radosław Szwugier. – Dlatego chcemy otwierać teraz także duże lokale, z możliwością organizowania uroczystości rodzinnych, eventów. Niedawno sam otworzyłem taki w Kaliszu, o powierzchni 220 mkw. To połączenie Sushi Kushi i Ramen Shop.

Azjatycki miks

Koszt inwestycji w Kiss Kimchi w formacie modułowym to ok. 5 tys. zł za 1 mkw. Przy stacjonarnej restauracji inwestycja w lokal o powierzchni 80 mkw. to wydatk ok. 350 tys. zł.

– Zawsze szacujemy koszty inwestycji przed podpisaniem umowy najmu lokalu – zapewnia Radosław Szwugier.

Franczyzodawca dostarcza do lokali produkty, które przygotowuje we własnym zakładzie produkcyjnym. Kuchnia Kiss Kimchi opiera się na półproduktach, co znacznie ułatwia i przyspiesza przygotowywanie i wydawanie dań.

– Dzięki temu nie ma też potrzeby zatrudnienia wykwalifikowanego kucharza, a rynek pracy, jak wiadomo, jest bardzo trudny – dodaje Radosław Szwugier.

Franczyzodawca podkreśla, że wszystkie trzy koncepty można ze sobą łączyć i miksować.

– Zachęcamy naszych franczyzobiorców, aby budowali jak najszerszą ofertę, tworząc takie food markety. Jeden nasz franczyzobiorca już zdecydował się, aby naprzeciwko już istniejącej stacjonarnej restauracji w przyszłym roku postawić modułową – zdradza nasz rozmówca.

 

WIZYTÓWKA KISS KIMCHI

Lokale z kuchnią koreańską. Koncept należy do tego samego franczyzodawcy, który rozwija też restauracje z kuchnią japońską - Sushi Kushi oraz Ramen Shop by Sushi Kushi.

  • 4 lokale w przygotowaniu
  • inwestycja w format modułowy – 5 tys. zł za 1 mkw.
  • miesięczna opłata franczyzowa 3 tys.

Kuchnia Kiss Kimchi opiera się na półproduktach, co ułatwia i przyspiesza przygotowywanie i wydawanie dań.