Firma pod obcą marką
Artykuły w piśmie skierowane są głównie do początkujących kandydatów na franczyzobiorców. "Masz dość pracy pod dyktando szefów i tyrania wyłącznie na cudzy sukces, [...] wykup licencję i włącz się do sieci franczyzowej" - zachęca PROFIT. Pismo we współpracy z naszym portalem franchising.pl prezentuje kilkadziesiąt skróconych ofert franczyzowych. Przypominamy, że ich rozszerzone wersje znajdują się w Katalogu na naszej stronie.
FRAGMENT TEKSTU
W przededniu naszego wejścia do Unii Europejskiej franczyza staje się jednym z lepszych i bezpieczniejszych sposobów rozwijania biznesu przez drobnych i średnich przedsiębiorców. Propozycja dla tych, którzy mają pieniądze na zakup nieruchomości, maszym, surowców, czy know-how, ale nie dysponują środkami na ryzyko i budowanie firmy od zera. Często nie mają też sami dobrego pomysłu na samodzielny biznes. Franczyza pozwala korzystać z cudzych sprawdzonych marek i rozwiązań, wystarczy za to zapłacić.
W Hiszpanii po wejściu do UE liczba systemów franczyzowych w ciągu dwóch lat wzrosła z 200 do 400 (dziś - 595).
- W Polsce może być tak samo - przypuszcza Arkadiusz Słodkowski, specjalista z pierwszego w naszym kraju portalu franczyzowego franchising.pl. - Pojawiają sie nowe możliwości, rośnie rynek usług, przybywa drobnego kapitału inwestycyjnego i każdy sprawdzony pomysł jest na wagę złota. Jego zdaniem, lato 2003 roku to idealna pora, żeby myśleć o wyborze sieci. Oferta w Polsce jest już pokaźna. Są sprawdzone systemy, doświadczenia i łatwo dostępne strategie działania. Wejście do wybranej sieci trwa dziś nie dłużej niż 6 - 7 miesięcy. W Polsce działa już blisko 120 systemów franczyzowych, a pracuje w nich prawie 100 tys. osób, które wytwarzają w ten sposób od 1,5 do 3,2 proc. naszxego produktu krajowego brutto (3,2 proc. jeśli liczyć ze stacjami paliw). W porównaniu do świata to wciąż niedużo. W USA takich systemów jest ponad 2200 i powstaje w nich 15 proc. amerykańskiego PKB.
Wkrótce także w Polsce, tak jak na świecie, będzie można przeżyć całe życie, korzystając wyłącznie z usług i produktów sprzedawanych w sieciach franczyzowych. W USA ponad 30 proc. sprzedaży detalicznej odbywa się w takich sieciach franczyzowych. Sieci tylko w Stanach mają ponad 450 tys. punktów. Co osiem minut ktoś w Ameryce otwiera punkt franczyzowy. Na jej zasadach działa co dwunasta firma powstająca w Stanach Zjednoczonych.
Samodzielny rozwój własnej albo kupno znanej, nośnej marki pozostaje dziś na świecie poza zasięgiem większości początkujących przedsiębiorców. McDonald's wart jest jako marka około 30 mld dol., Kodak 12 mld dolarów. Ale kupno "kawałka" marki, czyli wejście w dobrą sieć, kosztuje mniej: w USA i Europie Zachodniej około 100 - 200 tys. dol., w Polsce - nadal połowę tej kwoty. Choć co roku zaczyna u nas działalność kilkanaście nowych sieci franczyzowych, w tym ponad połowa krajowych, nasz rynek nadal czeka na własne sieci. Przede wszystkim na rynku usług i gastronomii.
Więcej: Paweł Domarecki, Profit, nr 6, czerwiec 2003, str. 90PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...