Centrum handlowe z potencjałem
Deweloperzy i operatorzy centrów handlowych najwyraźniej liczą na poprawę kondycji polskiej gospodarki i wzrost dochodów ludności. Plany inwestycyjne na lata 2003 – 2005, według analityków Cushman&Wakefield Healey&Baker, przewidują oddanie do użytku niemal 1 mln 700 tys. mkw. powierzchni handlowej w centrach. Oznacza, to że w ciągu zaledwie trzech lat centra zwiększą swój stan posiadania aż o 60 proc., a ich łączny metraż będzie stanowił ok. ¾ wszystkich zasobów tzw. nowoczesnej powierzchni handlowej w kraju.
Pod jednym dachem
Ambitne plany deweloperów centrów handlowych wynikają z sukcesu, jaki na naszym rynku odniosła to formuła handlu. Badania konsumenckie dowodzą, że Polakom spodobała się możliwość dokonywania pod jednym dachem zakupów w sklepach reprezentujących wszystkie branże i jednocześnie korzystania z wachlarza usług. W centrach handlowych nigdy nie jest zimno, nie trzeba się też obawiać, że zaraz zacznie padać – a te właśnie prozaiczne czynniki przez większą część roku, przynajmniej w naszym klimacie, negatywnie wpływają na komfort zakupów w ulicznych sklepach.
Klienci doceniają, że obiekty te otwarte są od rana do późnych godzin wieczornych, także w soboty i niedziele. Na powodzenie centrów handlowych wpływa ich coraz bogatsza oferta z zakresu rozrywki i rekreacji.
Jeśli prężnie działające centra handlowe, tj. Galeria Dominikańska we Wrocławiu czy Galeria Mokotów i Reduta w Warszawie, są atrakcyjne dla klientów, to tym samym są one bardzo pożądaną lokalizacją dla handlowców. Już nie tylko renomowane firmy zagraniczne z branży odzieżowej, wyposażenia wnętrz czy też artykułów AGD i RTV, ale także właściciele butików czy też gastronomicy zainteresowani są lokowaniem swoich placówek w wielofunkcyjnych obiektach, z których najlepsze przyciągają w ciągu tygodnia nawet 250 tys. klientów.
Koszty najmu
W centrach warszawskich, ze względu na najwyższą w kraju siłę nabywczą ludności, a wzwiązku z tym także możliwość wygenerowania wyższych obrotów z mkw., czynsze są zazwyczaj wyższe (od 15 do nawet 50 proc.) niż w innych dużych miastach. Według danych agencji Coliers International podstawowa stawka czynszu za małe powierzchnie (do 100 mkw.)waha się w stolicy od 300 do 50 USD za mkw. miesięcznie, podczas gdy w Krakowie trzeba zapłacić od 28 do 30 USD za porównywalny lokal, a w Katowicach 26 – 28 USD. Niższe koszty są w przypadku wynajmu dużych powierzchni – powyżej 800 mkw. W Warszawie stawka za mkw. takiego lokalu mieści się w widełkach 5 – 11 USD, w Krakowie w przedziale 5 – 10 USD, a w Katowicach 6 – 10 USD.
Najemcami większości dużych lokali w centrach handlowych są operatorzy sieci super- i hipermarketów. Czynsze w obiektach usytuowanych na peryferiach są zdecydowanie niższe od tych, które handlowcy płacą w centrach o lokalizacji miejskiej czy zwłaszcza śródmiejskiej.
Oprócz czynszu najemcy wnoszą do kasy zarządcy obiektu opłatę eksploatacyjną w wysokości od 3 do 7 USD za mkw. Pokrywa ona koszt ochrony, utrzymania części wspólnych obiektu oraz zarządu, a także koszty marketingu.
Gdzie czynsze spadną
W przyszłości należy liczyć się z obniżką czynszów w centrach starszej generacji. Trend ten przybierze na sile za ok. 2 lata, kiedy wygasną obowiązujące obecnie 5 – letnie umowy najmu.
Masa krytyczna obiektu
O atrakcyjności centrum handlowego dla firm lokujących w nim swoje sklepy decyduje w znacznej mierze jego potencjał. Im jest on większy, tym większy będzie zasięg jego oddziaływania, co przekłada się na natężenie ruchu klientów i realizowane obroty.
Więcej: Jacek Piasecki, Gazeta Prawna, 26 czerwca 2003PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Ile lat musi rosnąć choinka, żeby nadawała się do sprzedaży? I czy na plantacji choinek praca jest tylko w grudniu?
Z Atelier Herosima franczyzobiorcy mogą otworzyć lokale w kilku różnych formatach. A jakie wsparcie otrzymają od franczyzodawcy?
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Planujesz zostać franczyzodawcą i chcesz rozwinąć sieć lub poprawić jej funkcjonowanie, ale nie wiesz jak? Eksperci od franczyzy podpowiedzą, jak to zrobić.
– Usługi równoległe to nasz wyróżnik. Dzięki temu zarabiamy więcej i oszczędzamy czas klientów – tłumaczy Maryia Terekhova, współzałożycielka salonów urody Fast Line Studio.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...