Mendelsohn w Polsce!
W konferencji wzięli udział specjaliści od lat rozwijający systemy franchisingowe w Polsce, franczyzobiorcy oraz osoby zainteresowane tematyką działania systemów franchisingowych w naszym kraju i w Unii Europejskiej.
Europejski autorytet
Gościem specjalnym był dr Martin Mendelsohn, największy europejski autorytet w zakresie franchisingu. Martin jest prezesem międzynarodowej sieci skupiającej doradców franchisingowych Horwath Franchise Services Ltd. i szefem European Franchise Group w kancelarii prawniczej Eversheds. Jest również wykładowcą oraz autorem wielu książek i publikacji o tematyce franchisingowej. Na konferencji omówił unijne regulacje dotyczące franczyzy. Jego wykład o europejskim ustawodawstwie, które wpływa na działanie sieci franchisingowych, wzbudził zainteresowanie szczególnie franczyzodawców, którzy już od maja 2004 roku będą musieli do tego prawa dostosować swoją działalność.
Teoria i praktyka
Inni prelegenci i paneliści poruszyli teoretyczne i praktyczne aspekty tworzenia i prowadzenia firmy franchisingowej. O historii tworzenia swoich firm opowiadali: Kazimiera Krawczyk, prezes adidas Poland, Maciej Poniatowicz, rozwijający sieć franchisingową EF English First i Piotr Beltrani, dyrektor ds. franchisingu SNC. Najdłuższe doświadczenie w tej mierze ma Kazimiera Krawczyk, jako że adidas był pierwszą firmą, która zdecydowała się tworzyć sieć franchisingową w Polsce. Pani Krawczyk przedstawiła najbardziej obszerną prezentację na ten temat, uwzględniając korzyści i ograniczenia tej formy współpracy z obu (dawców i biorców licencji franchisingowych) punktów widzenia.
Prawo, analizy i rekrutacja
Polskie umowy franczyzowe i postulowane w nich zmiany scharakteryzował Andrzej Krawczyk, dyrektor działu franchisingu PROFIT system. Wskazał niezbędne elementy, jakie powinna zawierać umowa franczyzowa, w szczególności przypadki jej naruszenia oraz sposoby rozwiązywania sporów. Opisał również różne rozwiązania prawne działające za granicą, m.in disclosure (obowiązek ujawnienia) oraz tzw. cooling off period (okres „na ochłonięcie”, w którym można bez konsekwencji odstąpić od zawartej już umowy).
Dyskusję na temat sposobów pozyskiwania franczyzobiorców poprowadził Arkadiusz Słodkowski, dyrektor PROFIT system. Opisał ten obszar działalności franchisingowej jako wymagający interdyscyplinarnych umiejętności z pogranicza biznesu, marketingu i human resources. Wyraził pogląd, że nie ma „złotego modelu” rekrutacji biorców, bo technika działania zależy od zbyt wielu czynników: od specyfiki danej inwestycji po charakter potencjalnego partnera. Tezę tę potwierdzili biorący udział w panelu Kazimiera Krawczyk, Piotr Beltrani i Maciej Poniatowicz.
Michał Wiśniewski, dyrektor działu analiz PROFIT system, przedstawił Raport o franchisingu 2003/2004, sporządzony przez grupę konsultantów firmy już po raz drugi.
Potrzeba edukacji
Podczas ostatniego panelu dyskusyjnego rozgorzała dyskusja między dawcami i biorcami licencji franchisingowych, doradcami krajowymi i dr Martinem Mendelsohnem. W jej trakcie (i podczas całej konferencji) uparcie powracał temat potrzeby edukacji oraz istnienia silnego i dobrze zorganizowanego stowarzyszenia franchisingowego. Polską Organizację Franczyzodawców reprezentował Maciej Poniatowicz z EF English First.
Więcej: obszerna relacja w magazynie Franchising Info nr 6
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Ile lat musi rosnąć choinka, żeby nadawała się do sprzedaży? I czy na plantacji choinek praca jest tylko w grudniu?
Z Atelier Herosima franczyzobiorcy mogą otworzyć lokale w kilku różnych formatach. A jakie wsparcie otrzymają od franczyzodawcy?
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Planujesz zostać franczyzodawcą i chcesz rozwinąć sieć lub poprawić jej funkcjonowanie, ale nie wiesz jak? Eksperci od franczyzy podpowiedzą, jak to zrobić.
– Usługi równoległe to nasz wyróżnik. Dzięki temu zarabiamy więcej i oszczędzamy czas klientów – tłumaczy Maryia Terekhova, współzałożycielka salonów urody Fast Line Studio.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...