Spar jest jedną z największych na świecie sieci supermarketów, która działa w 34 państwach i liczy ponad 12 tys. sklepów. W Polsce markety z charakterystyczną zieloną choinką zaczęły powstawać od 1996 roku.
Czwartek
06.09.2012
Jeden z większych polskich sklepów Spar powstał w Ustroniu. Firma Wegar, jego właściciel, prowadzi już trzy punkty sieci.
 

Spar oferuje możliwość współpracy w trzech formatach: Spar Express, czyli małe sklepy o powierzchni do 200 m2, Spar Market – średniej wielkości sklepy do 1 tys. m2 powierzchni oraz Eurospar – koncept hipermarketów. Jeden z tych największych został otwarty na zasadzie franczyzy w liczącym 15 tys. mieszkańców Ustroniu (woj śląskie). Do tej pory w Polsce działały dwa takie obiekty, również na południu kraju: w Cieszynie oraz w Limanowej. Franczyzobiorcą nowego hipermarketu została firma Wegar i jest to już czwarta placówka pod szyldem Spar, którą zawiaduje.

- To jeden z największych obiektów w sieci Spar – mówi Kazimiera Węglarz, właścicielka firmy Wegar. - Sklep ma powierzchnię 1,4 tys. m2 i sąsiaduje z galerią handlową. Wiele wysiłku włożyliśmy w jego urządzenie i zapewnienie jak najlepszego funkcjonowania.

W każdym formacie współpracy franczyzobiorca może liczyć na wyłączność terytorialną, działania promocyjno-reklamowe oraz liczne szkolenia. Ponadto sklepy dołączający do struktur Spar automatycznie otrzymują dostęp do tysięcy pozycji asortymentowych w konkurencyjnych cenach. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że na początku 2010 roku Spar Polska dołączył do grupy kapitałowej Bać-Pol - jednej z największych i najstarszych firm dystrybucyjnych w Polsce.

- Przez tych kilka lat współpracy ze Spar miałam okazję zobaczyć jak sieć się rozwinęła i jak bardzo dopracowała zasady współpracy z franczyzobiorcami. Widać pracę włożoną w wypracowaniu dobrych relacji na linii franczyzobiorca - centrala. Współpraca z grupą Bać-Pol pozytywnie wpłynęła na rozwój firmy - dodaje Kazimiera Węglarz.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz