Niepewna przyszłość licencji na Biedronkę

Partnerskie dyskonty Biedronki powstają na wsiach i w małych miejscowościach.
Sobota
31.05.2014
Nie wiadomo jeszcze, czy franczyza będzie stałym elementem strategii rozwoju sieci.
 

Dyskontowa sieć portugalskiej spółki Jeronimo Martins ma nad Wisłą ponad 2,4 tys. sklepów. Od niedawna testuje nowy model rozwoju, oparty o współpracę agencyjną. Z nieoficjalnych informacji wynika, że partnerzy prowadzą dyskonty we własnych lub wynajętych lokalach, samodzielnie rozliczają personel, a od Biedronki otrzymują budżet na pokrycie określonych kosztów oraz prowizję uzależnioną od obrtu.

- Wymagania dotyczące partnerów placówek agencyjnych są każdorazowo ustalane z nimi. Z reguły oczekujemy, że przedsiębiorca, który chce rozpocząć współpracę z JMP, w ramach działalności agencyjnej, musi dysponować obiektem o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Nasz potencjalny partner biznesowy musi być właścicielem takiego obiektu lub powinien wykazać się terminową umową najmu, która zabezpieczy okres trwania umowy partnerskiej. Na tym etapie jesteśmy zainteresowani minimum pięcioletnimi umowami agencyjnymi – informuje biuro prasowe Jeronimo Martins.

W tej chwili działa w Polsce ok. 30 sklepów partnerskich Biedronki. Wszystkie są zlokalizowane w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Nie ma jednak pewności, czy partnerskie sklepy zagoszczą w sieci na stałe.
- Z uwagi na wstępny charakter projektu, za wcześnie jest na jego podsumowanie i na deklaracje co do dalszych planów – podkreślają przedstawiciele sieci.

Jeronimo Martins chce, by w 2015 roku liczba sklepów pod szyldem Biedronki wzrosła do 3 tys. Plan ten realizować będzie pod kierownictwem Pedro Pereiry da Silva, który w połowie maja zastąpił Tomasza Suchańskiego na stanowisku dyrektora generalnego Biedronki. Polski menedżer kierował siecią przez cztery lata, w trakcie której urosła ona z 1,6 do 2,4 tys. sklepów. Przed nim aż dziesięcioletnią kadencję na fotelu szefa Biedronki odbył... Pedro da Silva, który teraz ponownie przejmie stery sieci.

(gum)