Zdaniem właściciela marki MBE polski oddział ma szansę osiągnąć poziom rozwoju sieci hiszpańskiej, w której obecnie działa 189 centrów usługowych.
Wtorek
13.01.2015
Licencja master na Polskę firmy MBE wraca do właściciela marki, który planuje restrukturyzację i liczne otwarcia.
 

Firma Mail Boxes Etc. (MBE) od 2003 roku oferuje w Polsce usługi biurowo-biznesowe dla firm i klientów indywidualnych. Wśród nich są m.in. wysyłki kurierskie i usługi transportowe oraz wynajem skrytek pocztowych wraz z dostępem do w pełni wyposażonego stanowiska komputerowego. Przez 11 lat właścicielem licencji master na Polskę była firma Parta, której udało się zaadaptować system dla polskiego rynku i pozyskiwać partnerów w czasach, gdy w Polsce franczyza nie była jeszcze tak popularną formą prowadzenia biznesu jak dzisiaj. Niestety, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, dotychczasowemu master franczyzodawcy nie udało się uruchomić zbyt wielu placówek w naszym kraju - w 2014 roku działało ich łącznie 16.
- Wynik ten znacząco odbiegał od liczby nowych punktów w takich krajach jak Hiszpania, Włochy, Niemcy czy Austria, w związku z tym właściciel marki – MBE Worldwide S.p.A. z siedzibą w Mediolanie – postanowił wejść na rynek polski i samodzielnie rozwijać strukturę – mówi Dawid Wojtarowicz, menedżer ds. wsparcia rozwoju firmy Mail Boxes Etc. - Firma ma na tym polu duże doświadczenie, MBE Worldwide S.p.A. w wielu krajach Europy i reszty świata zarządza siecią ponad 1,5 tys. placówek.

Najwięcej europejskich punktów MBE  powstało we Włoszech (528 centrów usługowych), Hiszpanii (189), w Niemczech (149), Wielkiej Brytanii (143) i w Rosji (90). Według właściciela marki potencjał Polski w nadchodzących latach jest porównywalny wielkościowo z Hiszpanią i znacznie większy niż dotychczasowe 16 placówek, dlatego MBE Worldwide S.p.A przejęła w 2014 roku bezpośrednio zarządzanie systemem MBE w Polsce, utworzyła spółkę MBE Poland Sp. z o.o. i rozpoczęła proces reorganizacji.
- Obecni franczyzobiorcy otrzymają dodatkowe rozbudowane szkolenia i wsparcie marketingowe, które pozwoli zwiększyć osiągane obroty, a marka zwiększą swoją rozpoznawalność – zapowiada Dawid Wojtarowicz.

Zmianie ulegną również warunki przystąpienia do systemu. Choć kwotę inwestycji utrzymano na tym samym poziomie (od 100 do 130 tys. zł), to zmodyfikowano opłaty franczyzowe oraz ich strukturę, m.in. opłatę marketingową (2 proc.) zastąpiono opłatą za marketing regionalny w wysokości 1,5 proc. Wprowadzono opłatę NFM przeznaczoną na fundusz zarządzany przez franczyzobiorców (marketing ogólnopolski i promocję marki) w wysokości 2,5 proc. Opłata została w całości zamrożona, aż do czasu osiągnięcia liczby placówek, pozwalającej na zgromadzenie sumy, gotowej sprostać kosztom organizacji takich kampanii.
- Planujemy pozyskanie ok. 10 nowych lokalizacji w 2015 roku, a w ciągu kolejnych trzech lat - 50 na terenie całej Polski – deklaruje Dawid Wojtarowicz. - Na początku chcemy się skupić na większych miastach, gdzie MBE nie ma jeszcze swoich oddziałów. Takich jak Białystok, Lublin, Gliwice, Rzeszów czy Gdańsk.

Czy otwarcie 50 punktów w tak krótkim czasie to cel możliwy do zrealizowania? Według przedstawicieli firmy rozwojowi sieci sprzyja sytuacja rynkowa.
- Rynek usług kurierskich powoli się stabilizuje i wzrasta również świadomość klienta. Jednym z kluczowych kryteriów staje się nie tylko cena ale również jakość danego towaru i usługi – mówi menedżer ds. wsparcia rozwoju firmy Mail Boxes Etc. - Poprzez dywersyfikację wachlarza usług będziemy w stanie kompleksowo sprostać oczekiwaniom outsourcingowym większości firm z sektora MŚP w Polsce.


POPULARNE NA FORUM

Outsourcing to nie tylko oszczędności...

Przy prowadzeniu mojej raczej małej firmy dużo pomogli pod względem it ludzie z Omegi – itomega.pl. Mają fajne uczciwe warunki jeśli chodzi o koszty, poza tym...

6 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Drukarnia w Warszawie

a daj znać na czym chcesz drukować ten baner to będzie łatwiej doradzić :)

4 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Drukarnia w Warszawie

przykro mi, ale baneru nigdy nie miałam okazje drukować... :(

4 wypowiedzi
ostatnia 16.12.2018
Drukarnia w Warszawie

no to pierwsza drukarnia jaka przychodzi mi na myśl to Polimax na Nowoursynowskiej. Skontaktuj się z nimi i poproś o wycenę - mają tam atrakcyjne ceny więc pewnie...

4 wypowiedzi
ostatnia 16.12.2018
Drukarnia w Warszawie

Szukam drukarni w Warszawie, która za przystępną cenę zajmie się wydrukiem baneru. Zalezy mi też na tym, aby przez cenę nie ucierpiała jakość tego wydruku. Pomocy :)

4 wypowiedzi
ostatnia 09.12.2018
Gdzie najtaniej zamówić banery reklamowe?

hej a może spróbuj z nimi, są bardzo elastyczni i swoje nadruki możesz dać i zaprojektować i wielkości różne i sposoby montażu :)

45 wypowiedzi
ostatnia 19.11.2018
Jaka drukarnia online?

Ja od dawna drukuje w AQRAT.pl. Bardzo fajna drukarnia, nie są online ale mają świetnych opiekunów, dopilnowują wszystkiego, doradza, poprawia pliki i mam zawsze wszystko...

45 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2018
Jaka drukarnia online?

Ja jakoś nie mam przekonania do drukarni online, nie zawsze jakość jest dobra, wolę iść do sprawdzonej drukarni na mieście. Od razu widze co i jak itd.

45 wypowiedzi
ostatnia 30.10.2018