Współpraca Polomarketu i Stokrotki nie oznacza na razie powołania nowego konceptu handlowego. W przyszłości jednak nie jest to wykluczone.
Czwartek
07.05.2015
Polomarket i Stokrotka nawiązały współpracę. Czy będzie nowa oferta franczyzowa?
 

535 sklepów detalicznych i obroty przekraczające 4,1 mld zł – tak wygląda wspólny dorobek polskich sieci spożywczych Polomarket i Stokrotka. Zarządy obu firmy oznajmiły plan połączenia sił. Chodzi o rozpoczęcie współpracy handlowej poprzez zawiązanie spółki Polskie Supermarkety. Na czym ma właściwie polegać kooperacja?

W ramach spółki Polskie Supermarkety utworzony zostanie dział handlowy odpowiedzialny za koordynację polityk zakupowych towarów handlowych obu sieci, rozwój wspólnej marki własnej oraz organizację bezpośredniego importu wybranych towarów – czytamy w komunikacie prasowym.  

Wspólną markę własną powołały wcześniej również spółki Piotr Paweł, Bać-Pol i Topaz w ramach Grupy Handlowej PL-Plus, do której Polomarket wcześniej zgłaszał akces. W ramach współpracy ze Stokrotką również pojawi się wspólny znak na produktach, ale na razie nie ma mowy o utworzeniu nowego konceptu handlowego. Zarówno Stokrotka, jak i Polomarket zostaną przy swoich szyldach. Obie marki mają podobną liczbę sklepów, przy czym ta pierwsza oprócz otwierania własnych placówek rozwija się też we franczyzie.

Strony nie wykluczają, że w przyszłości ich relacje jeszcze się zacieśnią. Polomarket liże rany po tym, jak przed kilkoma miesiącami utracił 170 swoich sklepów w wyniku rozłamu sieci, który efektem było powstanie nowej sieci Mila. Właściciel Stokrotki, Grupa Emperia próbuje natomiast wrócić do gry po tym, jak w 2011 roku Eurocash kupił od niej dystrybucyjną część biznesu, do której należał m.in. franczyzowy koncept Groszek.

Współpraca jest odpowiedzią na konsolidacyjne trendy na rynku spożywczym, które mają miejsce nie tylko na poziomie detalicznym, ale i hurtowym. Niezależni właściciele sklepów spożywczych dostrzegają, że współpraca z silnym franczyzodawcą może być ich jedynym sposobem na zapewnienie sobie konkurencyjności i w coraz większej liczbie decydują się na przystąpienie do konceptów franczyzowych. Franczyzodawcy starają się zapewnić mniejszym partnerom lepsze warunki zakupowe dzięki korzyściom skali, stąd częste wiadomości o kolejnych przejęciach i aliansach na poziomie hurtowym.

W nowej spółce kapitałowej Polskie Supermarkety Stokrotka i Polomarket obejmą po 50 proc. udziałów. Wejście porozumienia w życie wymaga uzyskania zgody prezesa UOKiK, o którą obie spółki wystąpią w najbliższych dniach.