Franczyzowe stoiska i sklepy marki Biały Jeleń będą otwierane tylko w dobrych galeriach handlowych.
Piątek
17.07.2015
Po wielu miesiącach oczekiwań na dobre lokalizacje, wreszcie z kopyta rusza sieć franczyzowa z logo Biały Jeleń. Najwytrwalsi franczyzobiorcy czekają nawet rok, aby uruchomić stoisko lub sklep tej marki.
 

Biały Jeleń, marka święcąca triumfy w PRL-u, powraca na rynek odświeżona i z nową, szeroką gamą produktów. Budową jej sieci franczyzowej zajmuje się firma Health Care Cosmetics. Do tej pory działały cztery stoisko własne (w Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku) oraz jedno pilotażowe prowadzone przez franczyzobiorcę w Kielcach. Teraz się to zmieni. Od sierpnia ruszają trzy nowe stoiska franczyzowe – wyspy handlowe we wrocławskiej galerii Arkady i płockiej galerii Wisła oraz sklep w centrum handlowym Niwa w Oświęcimiu.
 W sumie mamy podpisanych dziesięć umów na nowe otwarcia, z realizacją w trzecim i czwartym kwartale tego roku – informuje Przemysław Karwacki, współwłaściciel Health Care Cosmetics.
W perspektywie 3-5 lat w planach jest rozbudowa sieci do 50 stoisk.

Czekając na galerie

Biały Jeleń chce otwierać stoiska i samodzielne sklepy tylko w galeriach handlowych.
Kierujemy się przy tym statystykami – nie ukrywa Przemysław Karwacki.  Sprawdzamy koszyk sprzedaży, ile faktycznie pieniędzy przechodzi przez sklepy w danym centrum handlowym. Dobra galeria pomaga szybciej zbudować wizerunek marki. A my chcemy zakorzenić w świadomości Polaków fakt, że Biały Jeleń to nie tylko szare mydło, ale ponad 160 hypoalergicznych produktów kosmetycznych.

W dobrej galerii o wolną powierzchnię handlową nie jest łatwo. Franczyzobiorcy, którzy zgłaszają się do Health Care Cosmetics, mają już upatrzone lokalizacje, ale z reguły muszą czekać, aż wygaśnie umowa poprzedniego najemcy.
Podpisują umowy z nami i najczęściej listy intencyjne z galerią. Rekordzista na swoją upatrzoną lokalizację w Krakowie będzie czekał w sumie 12 miesięcy – opowiada Przemysław Karwacki.
Wydaje się więc, że franczyzobiorcy podejmują decyzję o współpracy z marką Biały Jeleń bardzo świadomie i są w tym mocno zdeterminowani. Tak jak Michał Dziewięcki, który od listopada 2014 roku prowadzi pilotażową wyspę handlową w galerii Echo w Kielcach. Teraz, z powodów rodzinnych, przeprowadza się do Warszawy i postanowił... zabrać stoisko ze sobą.

Wyspa wspomnień

Wyspę prowadzę razem z partnerką. W Kielcach funkcjonowała bardzo dobrze. Galeria, w której ją ustawiliśmy jest największa w mieście i chyba każdy kielczanin musiał „wpaść” na nasze stoisko – opowiada Michał Dziewięcki. Od września przenosimy się do warszawskiego Wola Parku. Mam nadzieję, że w stolicy uda nam się wkrótce rozwinąć więcej punktów.

Zanim pan Michał zdecydował się na sprzedaż kosmetyków na bazie szarego mydła, obserwował stoiska własne firmy w innych miastach.
 Zajmowałem się już wcześniej prowadzeniem biznesów z innych branż, ale z kosmetykami nie miałem nic wspólnego. Nie wiedziałem, czy sobie poradzimy  przyznaje. Jednak franczyzodawca mocno nas wspierał, zarówno w przygotowaniu punktu, jak i w doborze pracowników czy poznaniu oferty. W trakcie szkoleń mogliśmy zobaczyć całą drogę, jaką przechodzi kosmetyk – przez proces produkcji po ustawienie na półce.

Klienci odwiedzający kielecką wyspę Białego Jelenia to praktycznie osoby w każdym wieku. Najstarsi, którzy używali mydła z tym logo przed laty, osoby w średnim wieku, pamiętające je z dzieciństwa, kobiety w ciąży i młode matki, szukające zdrowych kosmetyków dla siebie i dzieci.
Niektórzy przychodzili do galerii tylko po to, by odwiedzić nasze stoisko – podkreśla franczyzobiorca. Na początku ludzie przekazywali sobie informację o nas pocztą pantoflową.

Gruntowne przygotowanie

Od sierpnia ze swoim punktem franczyzowym rusza Klaudyna Cichocka-Volkov.
 Zastanawiałam się nad innymi sieciami franczyzowymi, chodziłam na spotkania. Zdecydowałam się już nawet na otwarcie pizzerii, ale mieliśmy problem ze znalezieniem lokalu – opowiada. Wiosną przeczytałam w miesięczniku „Własny Biznes. Franchising” o ofercie franczyzowej Białego Jelenia. Umówiłam się na rozmowę. Spodobało mi się partnerskie podejście do franczyzobiorcy, elastyczne i otwarte. My także możemy coś od siebie dać, proponować własne pomysły. Poza tym mam pewność, że produkt, który będę sprzedawać, naprawdę jest wysokiej jakości.

Franczyzobiorczyni od razu założyła, że chce rozbudować sieć w województwach śląskim, dolnośląskim i opolskim. Nawiązała kontakt ze wszystkimi galeriami na tym terenie, przeanalizowała ich możliwości w zakresie przepływu klientów, dostępnych lokalizacji, obecności konkurencji. Najlepsze okazały się wrocławskie Arkady. Na szczęście nie trzeba było długo czekać na wolną powierzchnię.
 Wiem, że zainteresowanie klientów kosmetykami tej marki jest bardzo duże. Prowadzę przedszkole i żłobek i sama kupuję produkty Białego Jelenia dla dzieci. Myślę, że jak tylko staną się szerzej dostępne dzięki sieci franczyzowej, chętnych na ich zakup będzie wielu – podkreśla Klaudyna Cichocka-Volkov.  Mam już upatrzone lokalizacje na kolejne stoiska.

Trzy miesiące na rozruch

Standardowa opłata licencyjna w sieci to 15 tys. zł netto. Do końca października obowiązuje jednak 50-procentowa promocja, więc koszt spada do 7,5 tys. zł. Za wyspę handlową kupowaną od licencjodawcy trzeba zapłacić 17 tys. zł. Jeśli jednak franczyzobiorca znajdzie tańszego dostawcę lub producenta, może skorzystać z jego usług. Musi tylko trzymać się projektu, dostarczonego przez centralę. Koszt wyposażenia stoiska w sprzęt typu komputer, drukarka fiskalna, czytnik kodów to ok. 4 tys. zł. Jednorazowa opłata za licencje na oprogramowanie to 1 tys. zł.
Pierwsze zatowarowanie to zwykle kwota 7-9 tys. zł – dodaje Przemysław Karwacki. Jeżeli franczyzobiorca chce, możemy je kredytować. Trzeba wtedy podpisać weksel wraz z deklaracją wekslową, do wysokości wartości towaru. Kredytowanie jest możliwe przy każdej kolejnej dostawie.
W przypadku sklepu koszty inwestycji są podobne. Miesięczna opłata franczyzowa to 5 proc. od obrotu. Naliczana jest od momentu, gdy obroty punktu przekroczą 20 tys. zł brutto.
 To jest osiągalne już w pierwszym miesiącu działalności. Jeżeli natomiast po trzech miesiącach obroty nie zbliżają się do tej kwoty, to należy zacząć myśleć o zamknięciu. Tak wynika z naszych doświadczeń – nie ukrywa współwłaściciel Health Care Cosmetics.
Natomiast gdy obroty znacznie wzrosną i sięgną np. 40 tys. zł, wysokość opłaty jest renegocjowana i obniżana.


POPULARNE NA FORUM

Perfumy na mililitry

Witam, widzę, że już dobre kilkanaście lat ciągnie się ta dyskujsja i firma Refan jest ciągle obecna. Zastawiam się nad otwarciem stoiska. Czy jest tu może ktoś kto...

76 wypowiedzi
ostatnia 02.03.2020
Polacy lubią prezenty

Każdy lubi prezenty ;)

8 wypowiedzi
ostatnia 26.11.2019
Paznokcie w natarciu

jeśli kosmetyki to tylko naturalne, ja miałem problem z suchą skórą, dużo jeżdżę na rowerze i miałem wiecznie suchą skórę na twarzy i dłoniach. Dzięki kosmetykom...

9 wypowiedzi
ostatnia 28.10.2019
Inwestycja w srebro - czy warto?

Zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami, inwestycja w srebro jest mało opłacalna. Jeśli już naprawdę chcesz inwestować w jakiś kruszec, to zdecydowanie złoto....

33 wypowiedzi
ostatnia 02.08.2019
Inwestycja w srebro - czy warto?

Chyba najlepiej inwestować w nieruchomości... Inwestycji głównie czynię pod okiem doświadczonych ludzi (więcej tu), z którymi współpracuję, jednak chciałabym w...

33 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2019
Inwestycja w srebro - czy warto?

Na XTB macie możliwość inwestowania w surowce – ja działam ze złotem, srebrem i ropą. Po prostu w tych tematach mam doświadczenie. A czy warto w to inwestować?...

33 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Zastanawiam się nad Organique...

Moim zdaniem dobry pomysł, choć oczywiście musisz zrobić rozeznanie, czy w tamtym mieście nie ma podobnego sklepu z podobnym asortymentem i jak duże jest to miasto....

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Golden Rose - dystrybutor kosmetyków

GR ma produkty dobrej jakości, jak na ceny niektórych z nich (bardzo tanie). Można niedużym nakładem sobie skompletować dość pokaźną kosmetyczkę czy półki w...

12 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018