Polaku, przyjdź do pralni
Wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych sieć na rodzimym rynku liczy 15 tys. placówek. Ekspansję na Europę rozpoczęła około trzech lat temu i dziś pod jej szyldem działa na starym kontynencie 86 pralni, kolejne 102 są w przygotowaniu. Teraz chce wejść także do Polski.
– Na początku grudnia rozpoczyna działalność pierwsza polska pralnia Speed Queen, na warszawskim Ursynowie – mówi Marcin Szastak, współwłaściciel firmy Sovrana, zajmującej się wprowadzaniem franczyzy Speed Queen w Polsce. – Już dziś możemy też powiedzieć, że kolejna zostanie uruchomiona w marcu,także w Warszawie, na Żoliborzu.
Komu pranie?
Firma chce rozpocząć budowę sieci od największych polskich miast, przy czym takie o wielkości 200 tys. mieszkańców też wchodzą w grę. Najlepsze lokalizacje to – wbrew pozorom – wcale nie osiedla czy okolice akademików.
– Powinno to być miejsce z dużym przepływem ludzi, samochodów, komunikacji miejskiej. Pralnia musi znaleźć się w otoczeniu innych lokali handlowych, usługowych. Powinna zapaść w pamięć mieszkańcom – tłumaczy Marcin Szastak. – Dobrze, by w promieniu 150 m był parking, ale ważna jest też bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Pranie można dowieźć nie tylko samochodem, ale też autobusem w plecaku czy torbie.
Dobra lokalizacja to w tym przypadku podstawa. Franczyzodawca doradza w jej wyborze. Lokal musi mieć witrynę, by przyciągać wzrok przechodniów. Wyposażając go, trzeba pamiętać m.in. o takich udogodnieniach dla klienta, jak ekspres do kawy czy wi-fi.
Koszt inwestycji to od 60 do 90 tys. euro. Płaci się tylko raz, nie ma żadnych opłat miesięcznych. W tej kwocie – według zapewnień franczyzodawcy – zawiera się kompletne przygotowanie pralni. Centrala dostarcza wszelkie projekty, wizualizacje, pomaga dobrać sprzęt, wyposażenie. Może przygotować dla franczyzobiorcy pralnię „pod klucz”. Jeżeli jednak biorca woli zrobić to sam, bo np. ma możliwość zatrudnienia tańszych fachowców i zaoszczędzenia w ten sposób – dostanie na to zgodę, pod warunkiem oczywiście, że wszystko wykona według otrzymanych od Speed Queen instrukcji. Na uruchomienie pralni potrzeba czterech miesięcy. Licencjodawca szacuje, że na zwrot z inwestycji trzeba będzie poczekać od trzech do pięciu lat.
Czy w Polsce, gdzie pralka jest standardowym wyposażeniem każdego mieszkania, pralnie samoobsługowe mają szansę powodzenia?
– Mentalność Polaków się zmienia – uważa Marcin Szastak. – Nasza grupa docelowa to nie tylko studenci i turyści, jak się powszechnie uważa, ale też np. osoby, które mają małe mieszkania i brak im miejsca na suszenie prania. Także ci, którzy muszą uprać duże rzeczy, które nie mieszczą im się w domowej pralce, np. zasłony czy narzuty. Albo single, których w Polsce wciąż przybywa.
Rywalem dla Speed Queen może być hiszpańska firma Pressto, która też chce wejść na nadwiślański rynek, a w swojej ofercie franczyzowej ma również pralnie samoobsługowe.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...