W ubiegłym roku sieć Groszek świętowała 15-lecie istnienia.
Niedziela
07.02.2016
Ostatnie lata pokazały, że polscy kupcy skutecznie walczą o konsumenta z dużymi formatami sklepowymi - mówi Paweł Rozpara, menedżer operacyjny sieci Groszek.
 

Jaki był rok 2015 dla sieci Groszek?
W ubiegłym roku sieć Groszek obchodziła swoje 15-lecie, więc był to dla nas szczególny rok. Otworzyliśmy ponad 120 nowych sklepów, w ponad 350 placówkach odświeżyliśmy wizualizacje zewnętrzne, przeprowadziliśmy liczne remodelingi, zorganizowaliśmy dużą loterię zdrapkową, przeszkoliliśmy ponad 300 franczyzobiorców i ponad 2000 osób z personelu sklepów. Zaczynaliśmy w 2000 roku, dziś sieć Groszek liczy ponad 1,5 tys. sklepów.

Jaką rolę pełni franczyza na rynku spożywczym?
Obecnie mamy do czynienia ze stagnacją hipermarketów i wyhamowaniem dyskontów. Tryb życia Polaków, przywiązanie do tradycji i nasze narodowe zwyczaje zakupowe sprawiają, że lubimy robić codzienne zakupy blisko domu. Ostatnie lata pokazały, że polscy kupcy wpisują się w potrzeby konsumentów i  skutecznie walczą o konsumenta z dużymi formatami, w czym wydatnie pomaga franczyza. Profesjonalny operator franczyzowy pomaga na każdym etapie funkcjonowania placówki: zapewnia rozpoznawalne logo, profesjonalny marketing, pakiet umów handlowych i okołobiznesowych, zespół specjalistów do wspierania i obsługi franczyzobiorców.

Czy plany wprowadzenia podatku obrotowego dla działalności handlowej stanowią zagrożenie dla sklepów Groszka?
Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy. Wprowadzenie podatku obrotowego miało pierwotnie  dotyczyć wyłącznie wielkopowierzchniowych sklepów należących do zagranicznych sieci i miało pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego i w ochronie rodzimego kupca.

Rozmawiał Grzegorz Morawski