POF nie chce podatku dla sklepów franczyzowych
Spotkanie odbędzie się 8 stycznia 2016 r. Polską Organizację Franczyzodawców będzie reprezentować prezes Monika Dąbrowska.
Stanowisko Polskiej Organizacji Franczyzodawców w sprawie wprowadzenia podatku obrotowego dla sklepów wielkopowierzchniowych.
W związku z projektem wprowadzenia podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego na terytorium RP, Polska Organizacja Franczyzodawców, zrzeszająca przedsiębiorców budujących systemy franczyzowe, pragnie odnieść się do propozycji objęcia wspomnianym podatkiem podmiotów działających w systemie franczyzy. Przede wszystkim POF pragnie przedstawić istotę systemów franczyzowych. Mianowicie, opierają się one na działalności niezależnych, w zdecydowanej większości małych i średnich, polskich przedsiębiorców. Osoby te inwestują w rozwój prowadzonej działalności gospodarczej dorobek swojego życia, angażują do pomocy osoby najbliższe, poświęcają życie rodzinne i prywatne. Dzięki temu dostarczają towary i usługi najwyższej jakości oraz dają zatrudnienie dziesiątkom a nieraz setkom pracowników. W wielu rejonach Polski stają się przyczółkami rozwoju i ambasadorami przedsiębiorczości.
Jako franczyzodawcy jesteśmy dumni z tej współpracy. Jednocześnie jesteśmy zaniepokojeni planem wprowadzenia nowego podatku. Każdy tydzień publicznej dyskusji przynosi bowiem nowe propozycje, tak co do kręgu podmiotów zobowiązanych do zapłaty tego podatku (padają bowiem głosy o konieczności powszechnego zastosowania tego podatku), jak i jego wymiaru finansowego (podatek liniowy, podatek progresywny, stawki od 0,1 do 6 proc. przychodu). W kontekście deklarowanej pilności uchwalenia i wejścia w życie tych zmian, obawiamy się zatem sytuacji, w której polscy przedsiębiorcy zostaną zaskoczeni, po pierwsze, faktem, że z dnia na dzień stali się podatnikiem podatku pierwotnie adresowanego do bardzo wąskiej i specyficznej grupy przedsiębiorstw, po drugie, skalą nowych, nieplanowanych obciążeń podatkowych. Dlatego niezależnie od kształtu ostatecznych rozwiązań w tej materii, POF apeluje o zastosowanie jak najdłuższego okresu vacatio legis, umożliwiającego zwłaszcza drobnym przedsiębiorcom zapoznanie się z nowym aktem prawnym oraz odpowiednie skorygowanie planów biznesowych.
W załączonym dokumencie: Uwagi do propozycji objęcia sieci franczyzowych podatkiem od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego prezentujemy ekonomiczne, podatkowe i konstytucyjne aspekty ewentualnego opodatkowania sieci franczyzowych.
Jednocześnie zwracamy się z prośbą o uwzględnienie Polskiej Organizacji Franczyzodawców w procesie konsultacji i przekazanie projektu ustawy.
Dnia 8 stycznia 2016 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały złożone Uwagi Polskiej Organizacji Franczyzodawców do projektu ustawy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych
Dnia 5 lutego 2016 roku zostały przesłane do Ministra Finansów kolejne Uwagi Polskiej Organizacji Franczyzodawców do projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej
Zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Szukasz biznesu dla siebie? Zarezerwuj czas na ważną lekturę. „Franczyza dla bystrzaków” do pobrania za darmo na Franchising.pl.
23 i 24 maja odbędzie się w Warszawie X Konferencja Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będzie „Transformacja teraźniejszości w innowacyjną przyszłość”.
Wiosną rusza druga edycja studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Zarządzanie franczyzą. Są to pierwsze w Polsce studia podyplomowe, które kształcą liderów franczyzy.
Jak prowadzić biznes po pandemii i w obliczu zawirowań geopolitycznych? Jaka przyszłość czeka rynek franczyzy w obliczu planowanej regulacji ustawowej? – dyskutowali franczyzodawcy z całego kraju, podczas VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE.
Franczyzodawcy czekają z ciekawością na kolejną Konferencję Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. Tematem rozmów będzie na pewno ustawa o franczyzie zapowiedziana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy trzeba będzie zmieniać umowy? Dowiedz się na miejscu!
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...