Zapowiadany przez Stokrotkę format convenience ma być inny od sklepów, które znamy z polskiego rynku.
Czwartek
01.09.2016
Zarząd sieci Stokrotka zapowiada stworzenie nowego konceptu w formule convenience. Ale to nie jedyne wieści z obozu franczyzodawcy.
 

Należąca do grupy Emperia Stokrotka rzuci rękawicę Żabce i innym operatorom sieci convenience. Nowy format sklepowy, w którym klienci będą mogli zrobić szybkie, wygodne zakupy, pojawi się na rynku w trzecim kwartale 2016 roku. Zarząd spółki nie podał jej nazwy, wiadomo natomiast, że będzie to zupełnie nowy szyld – Stokrotka pozostanie zarezerwowana dla supermarketów i marketów. Według zapowiedzi, ma to być koncept zupełnie odbiegający od tych, które oferują konkurenci.

Stokrotka ma za sobą udane półrocze. Od stycznia do lipca 2016 roku przychody spółki wzrosły o blisko jedną czwartą i sięgnęły niemal 1,2 mld zł. Co ważne, udało się osiągnąć wysokie wzrosty obrotów w sklepach porównywalnych (czyli bez uwzględnienia nowych otwarć). Wyniosły one w pierwszym i drugim kwartale odpowiednio 8,5 proc. i 6,6 proc. W pierwszym półroczu sieć powiększyła się o 28 placówek detalicznych, w tym: 9 supermarketów, 14 marketów i 5 sklepów franczyzowych. Na koniec pierwszego półrocza sieć liczyła już 348 sklepów.
- Segment detaliczny Grupy Emperia rozwija się bardzo dobrze i jest organizacyjnie przygotowany do dalszego intensywnego wzrostu. Jesteśmy przekonani, że pomimo trudnego otoczenia rynkowego i silnej konkurencji cenowej, handel detaliczny jest w dalszym ciągu branżą o dużym potencjale -– mówi Dariusz Kalinowski, prezes Emperia Holding, który nie wyklucza również przejęć konkurencyjnych spółek, a także pozyskania inwestora.

Spółka Stokrotka powstała w 1994 roku w Lublinie, a obecnie obejmuje swym zasięgiem teren całego kraju. Pierwszy supermarket Stokrotka powstał w Łęcznej koło Lublina w 1996 roku. Obecnie sieć obejmuje supermarkety i markety zlokalizowane na osiedlach, w mini-centrach i galeriach handlowych. Typowe placówki handlowe mają od 200 do 1000 m2 powierzchni sprzedaży i oferują od 4 do 10 tys. pozycji asortymentowych, w tym artykuły spożywcze, kosmetyki, chemię i alkohol oraz produkty świeże: pieczywo, wędliny, owoce i warzywa. Dopełnieniem oferty są produkty lokalne, wytwarzane w regionach, w których zlokalizowane są sklepy sieci, a także produkty należące do marki własnej. W 2013 roku firma uruchomiła własną sieć logistyczną z centrum dystrybucji w Teresinie koło Warszawy.