Zmiany w kodeksie cywilnym
- W części ogólnej kc dodano nowy dział – „Przedsiębiorcy i ich oznaczenia”. Do tej pory definicja przedsiębiorcy była zamieszczona tylko w Prawie działalności gospodarczej. Według nowej regulacji przedsiębiorcą ma być osoba fizyczna, osoba prawna oraz tzw. ułomne osoby prawne, prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Za zobowiązania ułomnej osoby prawnej jej członkowie będą ponosić subsydiarną odpowiedzialność.
- Przedsiębiorca ma posługiwać się firmą, która powinna odróżniać się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców, działających na tym samym rynku. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, a osoby prawnej - jej nazwa. Firma jest niezbywalna, z tym że przedsiębiorca będzie mógł udzielić licencji na korzystanie z niej przez inną osobę.
- Przedsiębiorstwo - zgodnie z nowymi przepisami - jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono m.in. oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo, własność nieruchomości lub ruchomości oraz inne prawa rzeczowe, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, tajemnice przedsiębiorstwa.
- Nowelizacja reguluje składanie ofert i zawieranie umów w formie elektronicznej. Oświadczenie woli jest złożone osobie z chwilą wprowadzenia oświadczenia do komputera, przy czym oświadczenie powinno być przesłane w taki sposób, aby umożliwić tej osobie zapoznanie się z jego treścią.
- Nowe przepisy ułatwiają zawieranie umów, ograniczając ich treść do najistotniejszych elementów. Umowa nie musi zawierać wszystkich zagadnień, które były przedmiotem negocjacji, np. w umowie przedwstępnej strony nie muszą umieszczać terminu, w jakim ma być zawarta umowa przyrzeczona. Zobowiązanie do zawarcia umowy będzie wygasało, jeżeli nie dojdzie do jej zawarcia w ciągu roku.
- Ustawodawca uregulował instytucję prokury. Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę, które umocowuje do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Prokury nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich. Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Prokura może być udzielona kilku osobom łącznie lub oddzielnie. Prokurentowi nie będzie wolno zbywać lub obciążać nieruchomości. Prokura nie może być przenoszona na inna osobę, jednak prokurent może ustanowić pełnomocnika do poszczególnych czynności lub czynności pewnego rodzaju. Obecnie nad ustawą pracuje senat. Ustawa miałaby wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...