Start-up na tropie firmowego konta

Obroty za free
Dla start-upów podstawowym kryterium w większości przypadków jest zwykle koszt prowadzenia rachunku. Należy zwrócić uwagę, że nawet jeśli samo prowadzenie konta jest darmowe, to często przedsiębiorcy muszą ponieść cały szereg kosztów związanych z poszczególnymi czynnościami wykonywanymi za jego pośrednictwem. W zależności od banku, zapłacimy m.in. za wyrobienie i utrzymanie karty, ustanowienie stałych przelewów do innych banków czy wypłaty z obcych bankomatów. Z ankiety firmy Tax Care wynika, że rozbieżności w poziomach tych opłat są bardzo wysokie – sięgają nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Konta, za które przedsiębiorcy rzeczywiście nie zapłacą, dostępne są obecnie w Idea Banku, Deutsche Banku i Meritum Banku.
Z debetem na starcie
Z punktu widzenia nowo założonej firmy istotne są również wszelkie zapasowe źródła finansowania, które dałyby właścicielom komfort rozwijania biznesu w pierwszych, newralgicznych miesiącach. Jednym z nich może okazać się debet na koncie firmowym. Choć nie stanowi on taniego sposobu pozyskiwania środków pieniężnych, to w przypadku start-upów może okazać się niecenioną „poduszką finansową”. Oprocentowanie linii debetowych dla nowych firm sięga nawet 22 proc., a kwoty dostępne za ich pośrednictwem wahają się pomiędzy tysiącem a kilkunastoma tysiącami złotych. Ich wysokość zależy od rynkowego stażu, jakim młoda firma może się już pochwalić. Oferta kont firmowych z debetami dla nowych biznesów pozostaje jednak uboga. Tego rodzaju rozwiązanie proponuje start-upom zaledwie pięć banków – Inteligo, mBank, Getin Noble Bank, Multibank i PKO BP.
Po pierwszych zyskach
Kiedy w prężnie rozwijającym się biznesie pojawią się pierwsze zyski, warto będzie też rozważyć bankową ofertę dotyczącą zarządzania płynnością w firmie. Do najpopularniejszych sposobów na pomnażanie wolnych środków należą lokaty o różnym terminie zapadalności – od najkrótszych, tzw. overnightów, na które pieniądze trafiają na kilkanaście godzin, do tych kilkumiesięcznych, czy nawet kilkuletnich.
- Przedsiębiorcy chętnie wybierają lokaty, ze względu na zyskiwaną dzięki nim ochronę kapitału. Lokaty do wysokości 100 tys. euro (a konkretnie ich równowartość w złotych) są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego firmy często dzielą przekraczające tę kwotę nadwyżki i umieszczają je w różnych bankach – tłumaczy Katarzyna Stańczuk, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Produktów Skarbowych w Alior Banku. - Do dyspozycji klientów pozostają usługi dealerów, czyli osób zawierających transakcje na rynku lokat międzybankowych. Za ich pośrednictwem można uzyskać dostęp do najlepszych w danym momencie ofert inwestycyjnych.
Nadwyżki finansowe można również pomnażać kupując skarbowe papiery dłużne, jak np. obligacje czy bony pieniężne, a także związane z nieco większym ryzykiem akcje. Z obserwacji Katarzyny Stańczuk wynika, że coraz większą popularnością cieszą się także lokaty dwuwalutowe.
- Polegają one na lokowaniu pewnej kwoty w złotówkach, która po osiągnięciu określonego kursu do danej obcej waluty, zostaje na nią przewalutowana. To korzystna oferta dla importerów i eksporterów, którzy rozliczają się w dewizach. Nawet jeśli rynek nie pozwoli im zarobić na zmianach kursów, to zyskują środki w obcej walucie, które i tak wcześniej czy później wykorzystają – wyjaśnia przedstawiciel Alior Banku.
Dla klientów chcących zainwestować w dłuższym horyzoncie czasu a jednocześnie oczekujących zdecydowanie wyższych rentowności niż na tradycyjnym depozycie, banki przygotowują m.in. Bankowe Certyfikaty Depozytowe.
- W Alior Banku są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta – oprocentowanie może być powiązane z dowolnym indeksem, surowcem bądź parą walutową, a co najistotniejsze istnieje możliwość całkowitej ochrony kapitału – dodaje Stańczuk.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Do 60 tys. zł na otwarcie placówki partnerskiej – Alior Bank kontynuuje wsparcie dla przedsiębiorców.
Zostaw etat, postaw na siebie! Nowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” to konkretne pomysły na biznes, sprawdzone modele franczyzowe i inspirujące historie przedsiębiorców.
Jaki biznes ma szansę powodzenia w obecnych realiach rynkowych? Oto kilka pomysłów ze świata franczyzy.
Komfort klienta przekłada się na biznes franczyzobiorcy – uważa Alior Bank, proponując nową aranżację wnętrz w placówkach partnerskich.
– Niemal co piąty franczyzobiorca VeloBanku prowadzi więcej niż jedną placówkę – mówi Wojciech Olearnik, dyrektor departamentu sieci partnerskiej VeloBanku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
Wendy's, międzynarodowa sieć restauracji szybkiej obsługi z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła niedawno plany ekspansji na kilka rynków europejskich, które obejmują także Polskę.
Pizzerie są nadal chętnie otwieranym biznesem. Jakie marki franczyzowe działają w tym segmencie rynku?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...