Lokalowy zawrót głowy
Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach, których nie zmieniliśmy sposobu użytkowania, jest niezgodne z prawem. Karą za niedopełnienie tego formalnego obowiązku jest chociażby grzywna, którą określa art. 71 ustawy o prawie budowlanym. Organ nadzoru budowlanego może na przedsiębiorcę nałożyć obowiązek wstrzymania użytkowania lokalu i przedstawienia w określonym terminie dokumentów w celu zmiany sposobu użytkowania obiektu.
By jednak się przed tym ustrzec, warto już na początku złożyć dokumenty w wydziale architektury i urbanistyki właściwego miasta. Przedsiębiorca powinien dostarczyć wniosek o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania obiektu (lub jego części), a ponadto załączyć: decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdy nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, opis i rysunek określający usytuowanie obiektu z wytyczonymi granicami nieruchomości oraz opis techniczny, określający rodzaj, charakterystykę i przeznaczenie lokalu.
Warto sprawdzić, w jakim celu był wcześniej lokal wykorzystywany. Jeśli profil poprzedniej działalności odpowiada zaplanowanemu biznesowi, zmiana sposobu użytkowania lokalu nie ma miejsca. A drobne prace remontowane i adaptacyjne nie muszą być wówczas zgłaszane. Jeśli jednak zajdzie potrzeba legalnej zmiany sposobu użytkowania, przedsiębiorcę czeka kilka tygodni pracy z dokumentami.
(mdk)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Miejsce pracy musi być przyjazne i komfortowe. Tylko wtedy przełoży się na większe zaangażowanie i produktywność załogi.
Przy aranżacji wnętrza w sklepie odzieżowym kluczową rolę dla poziomu sprzedaży odgrywa wystawa, przymierzalnia i manekin.
Doświadczeni biznesmeni wiedzą, że powodzenie biznesu w dużej mierze zależy od jego lokalizacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu na firmę.
Znalezienie odpowiedniego miejsca na lokal gastronomiczny to niełatwa sprawa. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.
Zewnętrzne oznakowanie firmy to jedna z tańszych form reklamy, w którą powinien zainwestować każdy przedsiębiorca.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...