Makarun na wyłączność

W tej chwili licencjodawca szuka franczyzobiorców, którzy chcieliby wykupić pakiet City m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście. Cena takiej wyłączności będzie indywidualnie ustalana.
Środa
04.01.2017
Makarun Spaghetti and Salad szuka franczyzobiorców, którzy chcą mieć wyłączność na otwieranie lokali z tym szyldem.
 

Makarun Spaghetti and Salad ma już 19 lokali franczyzowych i jeden własny. W ubiegłym roku otwarto 7 spaghetterii, jeszcze w styczniu powstaną dwie kolejne. Koncept wprowadził niedawno nowość do swojej oferty franczyzowej – to pakiet City. Zakłada on, że jeden franczyzobiorca będzie miał wyłączność na otwieranie lokali na określonym obszarze, np. na terenie miasta wojewódzkiego. Równocześnie franczyzobiorca zobowiązuje się do otwarcia konkretnej liczby lokali na przestrzeni wyznaczonego w umowie czasu. Są już pierwsi chętni, którzy zdecydowali się na tę formę współpracy – Makarun podpisał umowy z multifranczyzobiorcami w Katowicach, Gliwicach i Rzeszowie.
Wiemy z doświadczenia, że lepiej współpracuje się z jednym partnerem, który ma kilka lokali, niż z dużą liczbą franczyzobiorców, z których każdy prowadzi tylko jeden punkt – mówi Marcin Szworak, współwłaściciel Makarun Spaghetti and Salad. – Tę opcję współpracy będziemy też na pewno preferować, otwierając lokale za granicą.

W tej chwili licencjodawca szuka franczyzobiorców, którzy chcieliby wykupić pakiet City m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście. Cena takiej wyłączności będzie indywidualnie ustalana. Jej wysokość, jak mówi franczyzodawca, zależy m.in. od chłonności rynku, liczby atrakcyjnych lokalizacji i galerii handlowych na danym terenie. Sieć chce bowiem intensywniej rozwijać się właśnie w centrach handlowych. Obecnie ma tylko dwa punkty w takich lokalizacjach.
Radzą sobie o wiele lepiej, niż zakładaliśmy w naszych kalkulacjach – wyjaśnia Marcin Szworak. Dlatego poszukujemy miejsc dla naszych spaghetterii w kolejnych centrach handlowych. Mamy już podpisaną umowę na otwarcie franczyzowego lokalu w warszawskiej Galerii Północnej, w galerii Mazovia w Płocku, także w galerii w Hamburgu.
Jak zaznacza franczyzodawca, otwarcie punktu w galerii wiąże się jednak z wyższymi kosztami inwestycji. O ile w przypadku lokalizacji przyulicznej lokal można otworzyć już za kwotę od 60 tys. zł netto, to w galerii minimalna suma potrzebna na inwestycję wynosi 130 tys. zł netto.
Oczywiście oprócz sprzedaży pakietów City, franczyzodawca nadal podpisuje także umowy z franczyzobiorcami, którzy chcą poprowadzić tylko jedną spaghetterię. Koszt zakupu licencji to 16 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 800 zł, plus 2 proc. od obrotu. Franczyzobiorca może sam zająć się przygotowaniem lokalu do otwarcia lub zlecić to centrali firmy, która wówczas zrobi wszystko „pod klucz”.