Sklepy dla kierowców
Sklepy dla kierowców / Sieć LucArt Automotive zrzesza 24 wyspecjalizowanych punktów motoryzacyjnych.
Czwartek
06.09.2018
Franczyzobiorca LucArt oprócz sklepu motoryzacyjnego może prowadzić też inny biznes. Ale pod jednym warunkiem.
 

Sieć LucArt Automotive zrzesza 24 wyspecjalizowanych punktów motoryzacyjnych. Zajmuje się dystrybucją olejów silnikowych, chemii samochodowej, akumulatorów, filtrów i części samochodowych pod różnymi markami, m.in.: Shell, Ford czy Castrol. Klientami firmy są zarówno odbiorcy indywidualni, jak i hurtownie oraz sklepy. Do sieci należy sześć własnych jednostek i 18 franczyzowych.

Machina ruszyła

Kilka lat temu pomysłodawcy poddali się sugestiom i wystartowali we franczyzie. – Szczerze mówiąc, to nie my o tym zdecydowaliśmy. Prowadziliśmy już wtedy na Śląsku kilka własnych sklepów oraz mieliśmy wielu odbiorców hurtowych. Jeden z nich zaproponował nawiązanie bliższej współpracy, chciał otworzyć sklep pod naszym szyldem. To był strzał w dziesiątkę – mówi Łukasz Kłosowski z LucArt.

Pomysłodawcy LucArt podkreślają, że w podziale obowiązków między dawcę a biorcę licencji na biznes nie ma równowagi. Franczyzodawcy chcą zapewnić partnerom produkty w najlepszych cenach na rynku, dlatego wiele czasu poświęcają na negocjacje warunków w dostawcami. Śledzą również trendy rynkowe i podejmują się dystrybucji kolejnych marek na polskim rynku. Jednocześnie rozszerzają portfolio produktowe w sklepach franczyzowych. Do rąk partnerów dostarczają strategie sprzedażowe i rozwoju biznesu, zapewniają regularne dostawy, dbają o promocje poszczególnych oddziałów. W zakres obowiązków franczyzobiorcy wchodzi profesjonalna obsługa klientów, wsparcie w działaniach promocyjnych oraz zatowarowanie punktu. W bieżącej pracy może sięgnąć po pomoc i zatrudnić jednego pracownika.

Zasady gry ujawnione

Żeby wyłonić odpowiednich partnerów w biznesie, franczyzodawcy przyjmują restrykcyjne kryteria. W procesie wyboru doświadczenie w branży nie gra dużej roli. Licencjobiorca nauczy się prowadzenia biznesu podczas wstępnych szkoleń. Ważna jest motywacja i cechy charakteru: rzetelność, pracowitość i lojalność. – Obecnie staranniej dobieramy licencjobiorców, śmiem to nazwać procesem rekrutacyjnym. Mamy jasno określone i przejrzyste zasady gry. Trzymamy się ich i tego samego oczekujemy od naszych partnerów. Nie dla każdej osoby przeznaczony jest nasz pomysł na biznes, musimy mieć wspólny cel – opisuje Łukasz Kłosowski.

Biorca i dawca licencji wspólnie podejmują się poszukiwania lokalu na firmę franczyzową. Pomieszczenie powinno mieć co najmniej 60 m2 ze względu na szerokie portfolio produktowe. Franczyzodawcy dążą do zwiększania metrażu punktów motoryzacyjnych, optymalna wielkość to 80 m2. Lokal powinien mieścić się przy ruchliwej ulicy i parkingu. Dodatkowym atutem są duże witryny sklepowe. Za przygotowanie projektów wyposażenia odpowiadają franczyzodawcy, za wykonanie franczyzobiorca.

Właściciele dysponują algorytmami, które na bieżąco śledzą jak zmienia się zapotrzebowanie na konkretne produkty w zależności od lokalizacji. Nie bez znaczenie jest również znajomość rynku. – Mamy ogromne doświadczenie, wiemy, co sprzedaje się najlepiej, nawet rodzaj opakowania i kod kreskowy znajdujący się na produkcie ma znaczenie. O tym, co znajdzie się na półkach decydujemy my. Wiadomo, że partner na początku nie ma takiej wiedzy – tłumaczy Łukasz Kłosowski. Partnerzy mogą prowadzić inną działalność, o ile jest związana z handlem w motoryzacji. Pod szyldem LucArt sprzedają tylko produkty z oferty sklepu.

Biznes w garści

Wysokość inwestycji sięga minimum 80 tys. zł. Do kosztów na start biznesu należy wynajęcie lokalu, wyposażenie go w meble i komputery, zakup towaru oraz jednorazowa wstępna opłata franczyzowa. Właściciele zapewniają, że franczyzobiorca minimalizuje ryzyko związane z otwarciem placówki, ponieważ 80 proc. kosztów generuje zakupiony towar. Biznes jest pozbawiony miesięcznych opłat franczyzowych. Zwrot zainwestowanych kosztów zależy głównie od tego, w jaki sposób partner korzysta z zaoferowanych mu narzędzi. Właściciele podkreślają, że występuje wiele czynników warunkujących tempo zwrotu. – Rentowność jest różna w każdej lokalizacji i w konkretnych porach roku. Nie chcę niczego uśredniać. Temu, kto oczekuje pewnego zwrotu po poł roku, mówimy nie – podkreśla Łukasz Kłosowski..


 


Hanna Górczyńska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Opłacalność franczyzy PKN Orlen

jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...

2 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2024
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA

Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...

1 wypowiedzi
ostatnia 04.12.2021
Opłacalność franczyzy PKN Orlen

Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?

2 wypowiedzi
ostatnia 28.10.2021
Pieniądze z moto-sklepu

Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...

8 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2019
Pieniądze z moto-sklepu

Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...

8 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2019
Pieniądze z moto-sklepu

Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)

8 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2019
Pieniądze z moto-sklepu

To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...

8 wypowiedzi
ostatnia 01.03.2019
Pieniądze z moto-sklepu

Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...

8 wypowiedzi
ostatnia 28.02.2019