Złote Łuki w drodze do celu

Franczyza na gotowym / McDonald's udziela franczyzy nowym franczyzobiorcom wyłącznie na już działające i prowadzone przez siebie restauracje. W związku z tym firma sama zajmuje się wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową.
Wtorek
18.12.2018
McDonald’s ma chrapkę na pół tysiąca lokali w Polsce. Jest już całkiem blisko celu.
 

W food courtach, w wolnostojących budynkach, w lokalizacjach przyulicznych – restauracje McDonald’s można spotkać w różnych miejscach. Na koniec roku placówek z logo Złotych Łuków jest w Polsce 420. Większość z nich, bo aż 356, działa we franczyzie.
– Planujemy utrzymanie obecnego tempa otwarć, oscylującego w granicach 20 nowych obiektów rocznie. Liczba 500 lokali naszej sieci w Polsce jest jak najbardziej realna – mówi Dominik Szulowski, starszy menedżer ds. relacji korporacyjnych w McDonald’s Polska.

McDonald's udziela franczyzy nowym franczyzobiorcom wyłącznie na już działające i prowadzone przez siebie restauracje. W związku z tym firma sama zajmuje się wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową  kupuje, najmuje bądź dzierżawi nieruchomości oraz inwestuje w budowę nowego lub adaptację istniejącego budynku czy lokalu. McDonald’s zasadniczo nie udziela franczyzy właścicielom danej nieruchomości.
Franczyza może być udzielona wyłącznie osobie fizycznej. Franczyzobiorca musi osobiście zarządzać swoją restauracją.
– McDonald's nie akceptuje inwestorów, zainteresowanych wyłącznie korzystnym ulokowaniem kapitału lub "cichych wspólników" – zaznacza Dominik Szulowski. – Franczyzobiorca nie może prowadzić żadnych dodatkowych interesów wymagających ciągłego zarządzania i nadzoru.

Umowa franczyzowa jest podpisywana na 20 lat. Zanim jednak do tego dojdzie, kandydat na licencjobiorcę musi przejść długi proces weryfikacji, a później szkoleń. W sumie trwa to mniej więcej 15 miesięcy. Same szkolenia zajmują blisko rok. Program zakłada poznanie wszystkich stanowisk w strukturze restauracji: od szeregowego pracownika, przez menedżera po kierownika. Na poszczególnych etapach kandydat poznaje jeszcze teorię i zalicza testy, które dopuszczają go do dalszych części szkolenia. Dopiero na koniec dostaje ofertę franczyzy, ze wskazaniem konkretnej restauracji. Na każdym etapie rekrutacji i szkolenia obie strony mogą się też wycofać.

Ważnym aspektem w staraniach o franczyzę McDonald’s są finanse. Wkład własny, wymagany od kandydata na starcie, to 1,5 mln zł.
– Środki własne są to własne pieniądze franczyzobiorcy, nieobciążone żadnymi roszczeniami – podkreśla Dominik Szulowski. – Nie mogą to być pieniądze pożyczone (nawet pod zastaw nieruchomości), nieoficjalne darowizny. Środki własne mogą natomiast stanowić składniki majątku franczyzobiorcy (np. przedsiębiorstwo czy nieruchomość) przeznaczone na sprzedaż.

Pożyczkę można natomiast wziąć już na resztę inwestycji – bo 1,5 mln zł to nie wszystko. Pełny koszt zakupu restauracji od McDonald’s może wynieść do 4,8 mln zł. Opłata za przystąpienie do sieci wynosi 45 tys. dolarów. Franczyzobiorca wpłaca też 15 tys. dolarów kaucji zwrotnej. Miesięczne opłata franczyzowa wynosi 5 proc. od obrotu, a marketingowa 4,4 proc. Do tego franczyzobiorca płaci co miesiąc czynsz za korzystanie z lokalu, którego wysokość jest ustalana indywidualnie.


Pieniądze na start / Wkład własny, wymagany na starcie od kandydata na franczyzobiorcę McDonald's, to 1,5 mln zł.

POPULARNE NA FORUM

Z rodzinnego przepisu

Lody piccolo są pycha :)Gofrem też nie pogardzę :)

1 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2019
New York Hot Dog -> wózek gastronomiczny

Dzień Dobry, Czy są tu właściciele wózków pod franczyza NYHD i mogą opowiedzieć coś o współpracy i rentowności biznesu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Bardzo dobra sieć franczyzowa tylko fakt trzeba pracować nic samemu nie przychodzi.Lenistwem nie da się zarobić.Jak ktoś nie wie co to franczyza to nie otwieraj.Albo...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

No tak kolejna dziwna wypowiedź jeśli jest taniej to po co pan kupował u nich trzeba było samemu skompletować iść do sanepidu nawiązać współpracę z hurtownią i...

12 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Lody Przygoda to jest wielka sciema Zalezy tylko na sprzedazy przyczepy z marza a mozna o 30 % taniej kupic sa na allegro dostepnin Po oddebranianiu przyczepy ma juz nas w...

12 wypowiedzi
ostatnia 10.03.2019
Pizza w dzień i w nocy

Rozwój dynamiczny, myślę nad nimi i innym konceptem gastro z Krakowa.

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Spaghetti po nowemu

Czy rzeczywiście Makarun to taki dobry system franczyzowy? Rozmawiałem z kilkoma franczyzobiorcami i mam mieszane odczucia, szczególnie jeżeli chodzi o rentowność i o...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
"Jedzenie na wagę" krok po kroku

Zastanawiam się nad otwarciem restauracji ,jedzenie z bemarów. Chciałabym wstępnie oszacować koszty takiego lokalu.Jak duży musi być? Ile kosztuje podstawowy...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.01.2019