Właściciele sieci chętniej dają licencje fachowcom

Czwartek
07.11.2002
Właściwy wybór biorcy licencji ma dla firm franczyzowych istotne znaczenie. W dużej mierze właśnie od poszczególnych franczyzobiorców zależy bowiem sukces całej sieci.
 

Wśród osób chcących przystąpić do systemu franczyzowego, dość powszechne jest przeświadczenie, że podstawowym kryterium wyboru jest w takich przypadkach zasobność portfela kandydata. Inne zdanie na ten temat mają jednak sami franczyzodawcy.

Zaangażowanie

Jako jedną z najistotniejszych cech członka sieci, franczyzodawcy zgodnie wymieniają zaangażowanie. Podkreślają oni, że sam zakup licencji nie gwarantuje sukcesu. A nawet przeciwnie, włączenie do sieci nawet jednego nieodpowiedzialnego franczyzobiorcy, może doprowadzić do jej upadku. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby każdy z franczyzobiorców w pełni zaangażował się w prowadzenie swojej firmy.

- Na pierwszym miejscu stawiamy zaangażowanie kandydata w planowane przedsięwzięcie. Jeżeli widzimy że nie ma on ducha przedsiębiorcy, nie sprzedajemu mu licencji franczyzowej. Byłoby to dla naszej firmy zbyt dużym ryzykiem - mówi Agata Bielecka reprezentująca Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.

Równie istotne jak zaangażowanie jest dla franczyzodawców zrozumienie branży, w której będzie działał przyszły franczyobiorca. Niemile widziane są osoby, traktujące zakup licencji franczyzowej jako lokatę kapitału, a nie inwestycje w przedsiębiorstwo. Dlatego osoby chcące prowadzić działalność na tej zasadzie powinny się uprzednio zastanowić, jaka branża odpowiada im najbardziej. Proces podejmowania decyzji powinien opierać się na tych samych przesłankach, jak w przypadku zakładania firmy opartej na własnym pomyśle.

- Osiągnięcie dobrych efektów w prowadzeniu firmy jest uzależnione od zaangażowania właściciela. To z kolei w dużym stopniu zależy od satysfakcji czerpanej z pracy. Dlatego tak ważne jest, aby wybór systemu franczyzowego, do którego chce przystąpić przedsiębiorca podyktowany był jego osobistymi zainteresowaniami - mówi Maciej Poniatowicz z .

Nie oznacza to jednak, że na zakup licencji szkoły językowej mają szansę jedynie majętni nauczyciele, a sklepu obuwniczego wykwalifikowani sprzedawcy butów.

- Nie wymagamy od kandydatów wykształcenia zgodnego z działalnością naszej sieci. Świadczy o tym struktura naszych obecnych franczyzobiorców. Zdajemy sobie sprawę z tego, że samo wykształcenie pedagogiczne nie daje kandydatowi gwarancji powodzenia. Mając tego świadomość opracowaliśmy zróżnicowany pakiet szkoleń dla biorców licencji, pozwalający nam skoncentrować się na zagadnieniach, których rozwinięcie dana osoba potrzebuje najbardziej. Przygotowując osoby reprezentujący wyższy poziom wiedzy i doświadczenia pedagogicznego, kładziemy większy nacisk na zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. I odwrotnie, doświadczonym biznesmenom przybliżamy zasady, którymi powinna kierować się szkoła. Istotne jest jednak, aby kandydat był gotów poświęcić się w pełni swojej przyszłej pracy. Jest to tym ważniejsze, że jego emocje będą się przekładały na zatrudniony personel - tłumaczy Maciej Poniatowicz.

Kapitał też niezbędny

Franczyzodawcy nie zaprzeczają jednak, że niezbędnym warunkiem, stawianym kandydatom do zakupu licencji franczyzowej jest również dysponowanie odpowiednim kapitałem. Przeniesienie znacznej części kosztu rozwoju sieci na biorcę licencji jest przecież podstawowym założeniem samej franczyzy. Po pierwsze, pozwala na szybszy rozwój firmy, a po drugie wywołuje odpowiedni stosunek osób prowadzących poszczególne jednostki do wykonywanej pracy.

- Posiadanie kapitału jest niezbędnym warunkiem przyjęcia przedsiębiorcy do sieci. Trzeba jednak pamiętać, że kupuje się w ten sposób gotowe, własne przedsiębiorstwo, markę, oraz "parasol ochronny". Zasadniczym celem centrali jest przecież opieka nad biorcami. Dbając o sprawne funkcjonowanie sieci rozwiązujemy problemy, które napitykają jej członkowie - podkreśla Marcin Ratajczyk z firmy Chata Polska.

Więcej: Monika Niewinowska, Puls Biznesu, str. 21, 7 listopada 2002
Puls Biznesu

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023