Przytul się, ale zapłać

Sylwia Kalinowska i Magdalena Fiałkowska, właścicielki Przytulanie.pl / "Przed wizytą klient wybiera osobę, z którą chce się przytulać. Pracują u nas mężczyźni i kobiety w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Pół godziny wizyty kosztuje 49 zł, godzina 79 zł".
Sobota
29.12.2018
Salon przytulania to biznes, który jego założycielki podpatrzyły w Stanach Zjednoczonych. Czy przyjmie się w Polsce?
 

Kilkanaście miesięcy temu ruszył pierwszy salon profesjonalnego przytulania w Polsce. Założyły go Sylwia Kalinowska i Magdalena Fiałkowska. Na pomysł na biznes wpadły podczas podróży za ocean. Przypadkiem natknęły się na ulotkę czegoś, czemu w Stanach Zjednoczonych od dawna nikt już się nie dziwił – odpłatnych sesji przytulania, które na tamtejszym rynku sprofesjonalizowały i skomercjalizowały się mniej więcej w 2010 roku, najpierw obejmując głównie chorych, niemowlęta oraz weteranów wojennych, aż z czasem rozszerzyły się na wszystkich łaknących dotyku.
 – Zaintrygowało nas to na tyle, że po powrocie do kraju zaczęłyśmy sprawdzać możliwości otwarcia podobnej działalności na naszym rynku. Okazało się, że nikt jeszcze na to nie wpadł. Przygotowywałyśmy się z psychologami i terapeutami, przeszłyśmy szkolenia, konsultowałyśmy się z podobnymi firmami na całym świecie – opowiada Sylwia Kalinowska.

Przy okazji na szkoleniach organizowanych przez amerykańskie firmy, chętne do dzielenia się wiedzą o rozkręcaniu „przytulaniowych” biznesów, dowiedziały się, że najważniejsza jest jasna komunikacja i naukowa podbudowa.
 – Trzeba ludziom prosto wytłumaczyć, że tu chodzi o przyjaźń, empatię, dotyk bez podtekstu, czyli fachowo rzecz ujmując, dotyk platoniczny, i że ma to, jak wskazują badania, zbawienny wpływ na zdrowie, ponieważ podczas przytulania wydziela się oksytocyna, hormon szczęścia, niezależnie od tego, czy dotyka nas ktoś bliski czy całkiem obca osoba – tłumaczy Sylwia Kalinowska.

W efekcie już w listopadzie 2017 roku polski salon profesjonalnego przytulania przyjął pierwszych klientów. Chętnych nie brakuje.
 – Zainteresowanie okazało się większe, niż przypuszczałyśmy. Przychodzi do nas mnóstwo osób i są one w bardzo różnym wieku, młodsze i starsze – opowiada Sylwia Kalinowska. Przychodzą ci, którzy nie mają się z kim przytulać, żeby zaspokoić potrzebę bliskości, ale salon odwiedzają także pary, które chcą się nauczyć sposobów przytulania. Są także tacy, którzy odwiedzają salon przytulenia z czystej ciekawości.
 – Każdy powód jest dobry. Bardzo nas cieszy, że około 50 proc. klientów do nas wraca. Okazuje się, że najtrudniej jest przyjść pierwszy raz – mówi Sylwia Kalinowska.

Przytulacz do wyboru

Przytulanie.pl ma swoją siedzibę w centrum Warszawy, w mieszkaniu w starej kamienicy. Klienci mogą się przytulać w dwóch pokojach. Oba są urządzone w jasnych barwach, pełne pluszowych poduszek, lampek z ciepłym światłem i koców. Bardzo przytulne. Są także książki, gitara i muzyka. Nie ma przeciwwskazań, żeby klient przyniósł własne rekwizyty. 
 – Klienci mogą przyjść z ulubioną książką albo płytą. Podczas sesji przytulania z przytulaczem można rozmawiać, ale można też milczeć, czytać czy słuchać muzyki – mówi Sylwia Kalinowska. Podkreśla ona, że klient musi czuć się dobrze i ze spotkania powinien wyjść odprężony oraz szczęśliwy. Nie ma tu także mowy o żadnych podtekstach erotycznych. Dlatego jedną z obowiązujących zasad jest, że obie strony – przytulacz i klient – muszą mieć zakryte ciała. Najlepiej wygodnymi ubraniami, które nie krępują ruchów.
 – Przed wizytą wszystko dokładnie tłumaczymy klientowi. Chodzi o to, żeby dobrze zrozumiał ideę naszej usługi, która polega na zaspokojeniu wyłącznie potrzeby platonicznego dotyku. Klientem zajmują się profesjonaliści, osoby przeszkolone. Można powiedzieć, że nasza usługa sytuuje się pomiędzy wizytą w spa bądź u masażysty a wizytą w gabinecie terapeutycznym. Przytulamy się w ubraniach i rozmawiamy, ale nie prowadzimy terapii  – mówi Sylwia Kalinowska.

Do odwiedzin u profesjonalnych przytulaczy trzeba się przygotować i dokładnie przeczytać regulamin. – Przed wizytą wybieramy osobę, z którą chcemy się przytulać. Pracują u nas mężczyźni i kobiety w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Pół godziny wizyty kosztuje w tym momencie 49 zł, godzina 79 zł. Można też wykupić karnety na kilka spotkań – tłumaczy właścicielka Przytulanie.pl.

Podkreśla ona także, że wszystko, co się dzieje w salonie przytulania, jest poufne.
 – Obowiązuje nas zasada dyskrecji, tak ja w gabinecie psychologa – zapewnia Sylwia Kalinowska.

Wymagane predyspozycje

Sylwia Kalinowska tłumaczy, że przed wizytą w salonie klient odbywa jeszcze rozmowę przez telefon. To czas na omówienie zasad i zadanie pytań, które rozwieją wszelkie wątpliwości.
 – Przed samą sesją także przypominamy panujące u nas zasady. Potem klient kieruje się do pomieszczenia, gdzie może się przebrać w wygodne ubranie. A następnie trafia w ręce przytulacza – mówią właścicielki Przytulanie.pl.

Obecnie ich firma zatrudnia siedmiu przytulaczy. Nie są to osoby z ulicy. Każdy kandydat musi przejść czteroetapową rekrutację. Zaczyna się od przesłania CV i filmiku o sobie, a kończy szkoleniem uwieńczonym testem.
 – Przytulacze muszą mieć odpowiednie predyspozycje do tej pracy. Powinny to być osoby otwarte i towarzyskie, dla których dotyk jest czymś naturalnym – mówi Sylwia Kalinowska.
Praca w salonie przytulania jest dla nich najczęściej zajęciem dodatkowym. Firma dostosowuje się do ich dyspozycyjności.

Przytulanie to jest przyszłość

Właścicielki polskiego salonu przytulania nie mają wątpliwości, że usługa przytulania w przyszłości na dobre przyjmie się na naszym rynku.
 – Myślę, że to jest kwestia świadomości. Kiedyś nie funkcjonował przecież zawód psychologa. Ludzie reagowali negatywnie na możliwość pójścia do profesjonalisty, żeby opowiadać mu o swoich tajemnicach. Dzisiaj można zaspokajać różne potrzeby, więc dlaczego jedną z nich nie powinna być także potrzeba platonicznego dotyku? – twierdzi Sylwia Kalinowska.
Ponadto przytulanie to zdrowie. Wyzwala oksytocynę, czyli hormon szczęścia, redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, podnosi odporność.
 – Potrzebujemy czterech uścisków dziennie, żeby przeżyć, ośmiu, żeby zachować zdrowie i dwunastu, żeby się rozwijać – mawiała Virginia Satir, psychoterapeutka rodzin.
 Z kolei zdaniem Bartłomieja Gajdzisa, psychologa społecznego, długofalowo, regularne sesje przytulania mogą przyczynić się do zwiększenia naszych kompetencji do budowania trwałych i bezpiecznych więzi.
 – W takim znaczeniu przytulanie nieść może ogromne korzyści terapeutyczne – twierdzi Bartłomiej Gajdzis.

Natomiast Katarzyna Radgowska, psycholog, zwraca uwagę, że w naszych czasach nie zawsze mamy do kogo się przytulić.
 – Powodów jest wiele: praca, kariera, nieśmiałość, niechęć do angażowania się w związki, brak czasu czy trudności z zaufaniem drugiej osobie. A zalet przytulania jest mnóstwo, od zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i obniżenia poziomu stresu po wyraźną poprawę nastroju, lepszy sen i lepsze zdrowie – tłumaczy Katarzyna.

Kolejne miasta

Wkrótce salony przytulania będą powstawać w kolejnych miastach Polski. Właścicielki prowadzą rozmowy z kilkoma chętnymi do otwarcia biznesu pod szyldem Przytulanie.pl. Na pierwszy ogień, jeszcze w tym roku, pójdzie Gdańsk i Kraków.
 – Stworzyłyśmy ofertę franczyzową, ponieważ dzwonili do nas zainteresowani otwarciem takiego biznesu. W tej chwili partnerom udzielamy wsparcia merytorycznego, zapewniamy komplet profesjonalnie przygotowanych wzorów dokumentów prawnych, materiały promocyjne oraz udostępniamy know-how dotyczące procedur rekrutacji i szkoleń pracowników. Pobieramy jedynie opłatę wstępną rzędu 10 tys. zł i żadnych innych w trakcie współpracy. Ale trzeba pamiętać, że to propozycja na start, którą w przyszłości chcemy modyfikować. W tym momencie zależy nam na sukcesie kolejnych salonów – mówi Sylwia Kalinowska.

Po stronie franczyzobiorcy leży wybór odpowiedniego miejsca oraz zatrudnienie przytulaczy. Generalnie największa inwestycja jeśli chodzi o salon przytulania wiąże się z działaniami marketingowymi i edukacyjnymi, ponieważ usługa nie jest powszechnie znana. Trzeba się napracować, żeby wytłumaczyć na czym dokładnie polega.


Pozycje przytulania możliwe w salonie Przytulanie.pl / Dotyk platoniczny ma dobry wpływ na zdrowie, ponieważ podczas przytulania wydziela się oksytocyna, hormon szczęścia, niezależnie od tego, czy dotyka nas ktoś bliski, czy całkiem obca osoba.
Profil kobiety
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Jak zarządzać dużą firmą?

Zarządzanie dużą firmą, bez rozbudowanych systemów, staje się obecnie niemożliwe. Wiadomo, że im większe przedsiębiorstwo, tym większe wymagania odnoście realizacja...

4 wypowiedzi
ostatnia 06.09.2019
Firma na sprzedaż

Ciekawe, że niektórzy ludzie są tak obrotni i potrafią rozpoczynać tak wiele rozpoznawalnych biznesów. Na pewno musieli zaczynać od czegoś mniejszego wcześniej. Sam...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.08.2019
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Przede wszystkim najpierw stwórz solidny biznes plan, podszkol się w zarządzaniu ludźmi, a najlepiej, jeśli jesteś po studiach, to przepracuj gdzieś w branży, w której...

30 wypowiedzi
ostatnia 02.08.2019
Mały biznes dla kobiety

Jeśli blisko Ciebie nie ma takiej firmy, to może franczyza od Studio Figura?

14 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2019
Prośba o pomoc- ankieta- praca magisterska

Szanowni Państwo, Piszę pracę magisterską na temat franchisingu. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety przez osoby rozważające zostanie...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2019
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Mam wielką prośbę do franczyzobiorców, aby w wolnej chwili wypełnili moją ankietę...

206 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2019
Oszukani przez franczyzodawcę

podpisuje się pod komentarzem powyżej ;)

47 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2019
Oszukani przez franczyzodawcę

W takim razie jaką franczyzę bez dużej inwestycji polecacie?

47 wypowiedzi
ostatnia 19.03.2019