Dobry miesiąc dla spaghettii

Pieniądze na start / Jak szacuje franczyzodawca, inwestycja w stacjonarny lokal franczyzowy Makaruna powinna zmieścić się w widełkach od 110 do 190 tys. zł netto.
Czwartek
30.05.2019
Makarun Spaghetti and Salad uruchomił w maju trzy nowe lokale franczyzowe. Ile trzeba mieć pieniędzy na otwarcie spaghetterii?
 

Najnowsze lokale marki Makarun Spaghetti and Salad powstały w Łodzi, Kaliszu oraz Bydgoszczy.
– Pierwszy weekend mamy za sobą i przyznam, że nie spodziewałem się, że pójdzie nam aż tak dobrze – mówi Patryk Grygorczuk, menedżer Makaruna w Bydgoszczy. – W dniu otwarcia nakarmiliśmy pond pół tysiąca ludzi. W kolejne dni też było powyżej setki gości. Około połowę naszych klientów stanowią ludzie młodzi. Zjawiają się głównie wieczorami, kiedy wyruszają na miasto. Natomiast popołudniami stołują się u nas przeważnie rodziny z dziećmi czy pracownicy biur.

Jak szacuje franczyzodawca, inwestycja w stacjonarny lokal franczyzowy Makaruna powinna zmieścić się w widełkach od 110 do 190 tys. zł netto. Ale sieć przygotowała też tańszy format, dla inwestorów o mniej zasobnych portfelach. To przenośne pawilony o powierzchni 16 m2. Koszt uruchomienia tego modelu wynosi ok. 100 tys. zł. Ten format – jak zapewnia licencjodawca  sprawdza się np. przy dworcach, stacjach metra, ruchliwych centrach handlowych. Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 16 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa to 800 zł plus 4 proc. od obrotu, do tego dochodzi opłata marketingowa w wysokości 333 zł.
W ostatnim czasie koncept przeszedł spore zmiany. Pod koniec ubiegłego roku marka zainwestowała w opracowanie nowego designu. Unowocześniła logo, zmieniła wystrój lokali, wprowadziła w niektórych z nich live cooking, „odchudziła” nieco swoje dania. Właściciele przyznają, że było to przygotowanie do ekspansji w bardziej wymagających lokalizacjach. Zmiany miały na celu także pozyskanie nowych grup klientów i zdystansowanie się nieco od wizerunku spaghetterii dla studentów (takie właśnie są korzenie konceptu).

Makarun ma obecnie 27 spaghetterii w 16 miastach. Marka zapowiada kolejne otwarcia, i to nie tylko w Polsce. Jeszcze w czerwcu ruszy pierwszy punkt w Algierii. Latem zostanie uruchomiony nowy lokal w Lublinie. Natomiast już we wrześniu odbędzie się otwarcie Makaruna w Dubaju, w nowym pasażu handlowo-gastronomicznym The Pointe Jumeirah, wybudowanym na największej z trzech sztucznych wysp, usypanych na wodach Zatoki Perskiej, czyli na Palmie Jumeirah. Trwają też rozmowy z przedsiębiorcami z Czech i Rumunii.

Poza rozwijaniem sieci franczyzowej, marka otwiera także punkty własne w Krakowie. Pierwszy powstał w centrum biurowym Orange Office Park w Krakowie.

Na początku tego roku inwestorem strategicznym marki Makarun Spaghetti and Salad został Gastromall Group.


Po nowemu / Pod koniec ubiegłego roku Makarun zainwestował w opracowanie nowego designu. Unowocześnił logo, zmienił wystrój lokali, wprowadził w niektórych z nich live cooking, „odchudził” nieco swoje pasty.

POPULARNE NA FORUM

Marzenia o własnym biznesie

Niestety ale sprawa z własnym biznesem wcale nie jest taka łatwa, jak się niektórym wydaje. Oczywiści kieruję swe słowa do tych, którzy jeszcze tego nie próbowali. To...

6 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2019
Z rodzinnego przepisu

Lody piccolo są pycha :)Gofrem też nie pogardzę :)

1 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2019
New York Hot Dog -> wózek gastronomiczny

Dzień Dobry, Czy są tu właściciele wózków pod franczyza NYHD i mogą opowiedzieć coś o współpracy i rentowności biznesu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Bardzo dobra sieć franczyzowa tylko fakt trzeba pracować nic samemu nie przychodzi.Lenistwem nie da się zarobić.Jak ktoś nie wie co to franczyza to nie otwieraj.Albo...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

No tak kolejna dziwna wypowiedź jeśli jest taniej to po co pan kupował u nich trzeba było samemu skompletować iść do sanepidu nawiązać współpracę z hurtownią i...

12 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Lody Przygoda to jest wielka sciema Zalezy tylko na sprzedazy przyczepy z marza a mozna o 30 % taniej kupic sa na allegro dostepnin Po oddebranianiu przyczepy ma juz nas w...

12 wypowiedzi
ostatnia 10.03.2019
Pizza w dzień i w nocy

Rozwój dynamiczny, myślę nad nimi i innym konceptem gastro z Krakowa.

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Spaghetti po nowemu

Czy rzeczywiście Makarun to taki dobry system franczyzowy? Rozmawiałem z kilkoma franczyzobiorcami i mam mieszane odczucia, szczególnie jeżeli chodzi o rentowność i o...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019