VAT przed trybunał
Od 2011 roku obowiązuje w gastronomii 5-procentowa stawka podatku VAT. Dotyczy ona dostawy gotowych posiłków i dań. Jednocześnie mamy też jednak stawkę 8-procentową, która – według przepisów – jest właściwa dla usług gastronomicznych. Fast foody – w tym McDonald's korzystały przez lata z pięcioprocentowego VAT-u. Miały w tym zresztą wsparcie nawet ze strony urzędów skarbowych, które wydawały w tej sprawie indywidualne interpretacje, w większości zezwalając na stosowanie obniżonego podatku. W podobnym tonie wypowiadało się także Ministerstwo Finansów. Aż do 2016 roku, kiedy to została wydana ogólna interpretacja, w której ministerstwo stwierdziło, że fast foody nie wydają gotowych posiłków, w związku z czym powinny płacić 8-procentowy VAT. Co więcej, urzędy skarbowe zaczęły domagać się zwrotu różnicy w podatku za poprzednie lata. Co oczywiste, franczyzobiorcy nie godzili się na to, kierując sprawy do sądów. Jak informuje McDonald’s Polska, obecnie toczy się łącznie ok. 300 postępowań związanych z żądaniami zwrotu zaległego VAT-u. Sprawy są na bardzo różnym etapie, część wciąż w izbach skarbowych, część w sądach.
Jedna z nich, dotycząca śląskiego franczyzobiorcy marki, miała się rozstrzygnąć w ubiegłym tygodniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Ale wyrok nie zapadł, a sąd postanowił, że zasięgnie opinii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dlaczego? Otóż od 2016 roku obowiązuje unijna dyrektywa w sprawie podatku od wartości dodanej, regulująca możliwe wysokości podstawowych, obniżonych i specjalnych stawek VAT-u. W połowie maja Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, rozpatrując sprawę innego przedsiębiorcy uznał, że właśnie z powodu błędnego wdrożenia tej dyrektywy i niewłaściwej interpretacji przepisów fiskus bezpodstawnie nęka teraz fast foodową gastronomię, bo sprzedaż posiłków na wynos powinna być obciążona 5-proc. VAT-em. Teraz NSA postanowił sprawdzić u źródła, czyli w samej unii, jaka jest ta właściwa interpretacja. W pytaniu do Trybunału Sprawiedliwości sędzia prosi m.in. o ustalenie niezbędnych elementów usługi restauracyjnej, objętej 8-proc. VAT-em (np. odpowiednia infrastruktura, obsługa kelnerska) oraz czym ta usługa różni się od zwykłej sprzedaży żywności, objętej 5-proc. stawką.
Łączna kwota VAT-u, jakiej fiskus domaga się od wszystkich franczyzobiorców McDonald’s, to 130 mln zł. Plus odsetki, naliczane od 2011 roku, więc ostateczna kwota jest o wiele wyższa.
– Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją, w której znaleźli się nasi franczyzobiorcy – komentuje Anna Borys-Karwacka, rzecznik prasowy McDonald’s Polska. – Są to mali i średni przedsiębiorcy, którzy działali w dobrej wierze na podstawie indywidualnych interpretacji wydanych przez Ministerstwo Finansów i utrwalonej praktyki rynkowej. Po latach akceptowania tej praktyki wymaga się od nich zapłaty rzekomo niezapłaconych kwot za kilka lat wstecz. Są to często te same kwoty, wraz z odsetkami, które zostały uprzednio zwrócone przez urzędy skarbowe, jako nadpłata podatku VAT. Ta sytuacja zmusiła naszych franczyzobiorców do zaciągnięcia nieplanowanych wcześniej kredytów, ograniczyła ich możliwości rozwoju, a przede wszystkim podważyła ich zaufanie do organów skarbowych.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Agencja Wirtualna to koncept franczyzowy, który pozwala rozpocząć własną działalność w marketingu internetowym bez doświadczenia i dużych inwestycji.
Marka Quiosque do końca tego roku otworzy 20 nowych salonów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać się franczyzobiorcą marki?
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines
Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...
Ile kosztuje McDonald's?
Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali