Elastyczny biznes
Czy wprowadzenie niehandlowych niedziel znacznie odbiło się na wynikach sprzedaży w waszych sklepach?
Większość branży odczuła wpływ niehandlowych niedziel na wyniki osiąganych przychodów. Nie jesteśmy tutaj z pewnością wyjątkiem. Widoczne było to zwłaszcza w roku ubiegłym, kiedy uciekło nam 23 niedziele. Optymizmem napawają natomiast wyniki pierwszego półrocza 2019 roku. Mimo że w samym styczniu i lutym przepadły aż po trzy niedziele, to wyniki są zdecydowanie lepsze niż te w roku 2018 oraz zauważalnie wyższe od rekordowego roku 2017. Biorąc pod uwagę, że aktualnie każdego miesiąca będzie już „tylko” o jedną niedzielę mniej w handlu, można powoli z coraz większym spokojem spoglądać w przyszłość.
Klienci przyzwyczaili się do zmian?
Tak. Wydaje się, że zmieniły się ich przyzwyczajenia. W roku ubiegłym po wprowadzeniu ustawy panował pewien chaos u konsumentów. Ludzie nie wiedzieli kiedy jest niedziela handlowa, a kiedy nie. Wielu się nad tym nie zastanawiała dopóki „nie pocałowała klamki” podjeżdżając na parking marketu. Obecnie mam wrażenie, że klienci są już tego bardziej świadomi. Planują i układają sobie kolejne dni uwzględniając w swoich grafikach, że w daną niedzielę zakupów się nie zrobi, także albo się zorganizuję w inny dzień albo zostanę z niczym.
Czy franczyzobiorca Gatty musi sprzedawać w swoim sklepie?
Jesteśmy pod tym względem elastyczni. Franczyzobiorca sam powinien określić swoją rolę. Zdarza się, że partner sam wchodzi w rolę sprzedawcy na pełen etat. Taki model bardzo dobrze funkcjonuje, bo bezpośrednie zaangażowanie właściciela w życie salonu udziela się pracownikom i motywuje ich do pracy. Stała obecność partnera w salonie nie jest jednak wymagana.
Jakie są koszty inwestycji?
Koszty inwestycji w sklep pod szyldem Gatta zależą od wielu czynników (a w szczególności od stanu lokalu), ale generalnie wydatki powinny zamknąć się w granicach 70-80 tys. zł. Mogą jednak znacznie wzrosnąć, jeśli franczyzobiorca zdecyduje się na otwarcie sklepu w nowym centrum handlowym, a wybrany przez niego lokal będzie w stanie surowym. Wówczas koszt inwestycji dla franczyzobiorcy może przekroczyć nawet 150 tys. zł. Salony Gatta mogą zarabiać na pokrycie bieżących kosztów już w pierwszym miesiącu po otwarciu. Wówczas istnieje duża szansa, że już po dwóch latach inwestycja się zwróci. Zdarza się jednak często, że rentowność salon osiąga po kilku pierwszych miesiącach, a inwestycja zwraca się po trzecim roku. W tym zakresie wiele zależy od pracowników i od ich umiejętności obsługi klienta. Franczyzobiorca powinien zadbać, aby w jego salonie rotacja pracowników była jak najmniejsza.
Rozmawiała Maryla Pałasz

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Salon kosmetyczny, siłownia, sklep spożywczy, a może firma edukacyjna, biuro nieruchomości albo butik z modą? Przedstawiamy konkretne przykłady franczyz, które zarabiają. Pokazujemy też mniej typowe pomysły na biznes, jak hodowla ślimaków czy pracownia peruk. Bilet na Targi Franczyza gratis!
– Szczególnie zależy nam na wysokiej jakości obsługi klientek i w tym zakresie szkolimy naszych partnerów – mówi Grzegorz Tokarczyk, zastępca dyrektora ds. retail marki Gatta.
Sklep odzieżowy może mieć różne oblicza: sportowe, kobiece, młodzieżowe albo typowo męskie. Ten biznes dobrze rozwijać z licencją franczyzową.
Wrześniowy numer magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, o czym w nim przeczytasz.
W czasie kilkuletniej restrukturyzacji Gatta zamknęła kilkanaście sklepów. Jak marka radzi sobie teraz?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Kozak na Ratunek pozwoli franczyzobiorcom Lucart Automotive lepiej zarabiać na wysokomarżowych usługach motoryzacyjnych.
POPULARNE NA FORUM
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Klienci patrzą na metkę
dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?
Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq
Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...
Klienci patrzą na metkę
Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...