Pieniądze na start / Kapitał potrzebny na start inwestycji licencjodawca Stavy szacuje na 50-80 tys. zł. W tej kwocie zawiera się już opłata licencyjna.
Środa
14.08.2019
Firma Stava ma już 25 oddziałów w całej Polsce. Franczyzobiorców szuka nie tylko w dużych miastach.
 

Stava to firma kurierska, świadcząca usługi dla gastronomii. Zajmuje się dowożeniem posiłków z lokali do klientów. W tej chwili działają już 22 oddziały, a w trakcie przygotowań do otwarcia są trzy kolejne.
– W ostatnich miesiącach uruchomiliśmy placówki w Toruniu, Krakowie, Częstochowie i Poznaniu – wylicza Paweł Aksamit, prezes firmy Stava. – Natomiast w przygotowaniu są oddziały w Gdańsku, Olsztynie i Nowym Sączu, zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Sądzę, że to nie będzie koniec tegorocznych otwarć, być może do końca 2019 roku uda nam się osiągnąć liczbę 30 oddziałów.
Kapitał potrzebny na start inwestycji licencjodawca szacuje na 50-80 tys. zł. W tej kwocie zawiera się już opłata licencyjna, która w zależności od wielkości miasta wynosi od 20 do 40 tys. zł. Wydatki początkowe to przede wszystkim zakup pojazdów oraz wyposażenia dla kierowców: smartfonów, terminali płatniczych, toreb termicznych oraz oczywiście wyposażenia biura. Potrzebne są też samochody, ale franczyzobiorca nie musi ich kupować, może skorzystać z opcji najmu długoterminowego.
Licencjodawca uprzedza, że docelowa kwota, jaką należy zainwestować w oddział, jest wyższa. Franczyzobiorcy są bowiem zobowiązani do rozbudowy placówki, poszerzania portfolio klientów, a co za tym idzie także floty i liczby kierowców. Całkowity potrzebny kapitał może wynieść nawet do 400 tys. zł.
Stava chce mieć swoje oddziały w miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców. W Polsce jest ich ok. 90. 
– Ale liczba mieszkańców to nie wszystko – zastrzega Paweł Aksamit. – Zawsze dokładnie analizujemy lokalny rynek i sprawdzamy czy jest na nim potencjał dla naszej działalności. Rozwijamy współpracę z dużymi krajowymi i międzynarodowymi sieciami gastronomicznymi, co może sprawić, że nawet w mniejszych miastach ten biznes będzie dla naszych partnerów rentowny.
Franczyzobiorcy przechodzą szkolenia w centrali firmy. Poznają funkcjonowanie całego oddziału i uczą się, jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach: dostawcy, koordynatora, sprzedaż usług. Wspólnie z licencjodawcą odbywają też spotkania z restauratorami w swoim mieście i podpisują pierwsze umowy. Stava udostępnia im oprogramowanie, które w 100 proc. automatycznie rozdziela zlecenia kurierom i pozwala optymalizować ich pracę.


Zlecenia z automatu / Stava udostępnia franczyzobiorcom oprogramowanie, które automatycznie rozdziela zlecenia kurierom i pozwala optymalizować ich pracę.

POPULARNE NA FORUM

Autorskie lody z przyczepy

Kwiecień do września to okres, który bez problemu można sobie wygospodarować. Taka sprzedaż koło marketu wydaje się dobrą opcją, jeżeli oczywiście załapiemy się...

11 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2019
Autorskie lody z przyczepy

Ciekawa koncepcja z tą obsługą eventów, na pewno warto przemyśleć. W innych branżach idą z tym konkretne pieniądze, więc czemu nie w lodach?

11 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2019
Autorskie lody z przyczepy

Bardzo dobrze. Moja rodzina uwielbia ich lody, więc im więcem miejsc tym lepiej.

11 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2019
Autorskie lody z przyczepy

Spoko, że podpięcie się jest przynajmniej z częścią technicznego i biurokratycznego pakietu. Często takie rzeczy są właśnie najbardziej upierdliwe na start.

11 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2019
Autorskie lody z przyczepy

Idealny biznes na globalnce ocieplenie. Dobrze też, że stawiają na mobilność - do takich miejsc zawsze widziałem kolejki.

11 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2019
Autorskie lody z przyczepy

Ciekawe co to za sieci marketów. Mam nadzieję, że nie Tesco. W każdym razie powodzenia!

11 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2019
Autorskie lody z przyczepy

Na własny punkt się raczej nie skuszę, bo mam co robić, ale w punktach stacjonarnych lody, kawę i gofry mają rewelacyjne - pewnie jeszcze nie raz się tam wybiorę.

11 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2019
Autorskie lody z przyczepy

A, to franczyza jednak... Mieszkam koło jednego z punktów i przez wakacje notorycznie dzieciaki wyciągały mnie tam na lody. Nie to, że się dziwię, sam się nie raz...

11 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2019