Przedszkola w czasie wirusa

Zabawa z rozsądkiem / Dzieci mogę korzystać z przedszkolnych placów zabaw, ale urządzenia trzeba regularnie czyścić.
Wtorek
02.06.2020
Prywatne przedszkola, żłobki i szkoły, podobnie jak te państwowe, z powodu koronawirusa przez blisko dwa miesiące świeciły pustkami. Czy teraz to się zmieniło?
 

Od 6 maja przedszkola i żłobki zyskały możliwość ponownego otwarcia. Od 26 maja dotyczy to także szkół, w zakresie klas I-III. Dla prywatnych placówek to były bardzo istotne decyzje, bo lockdown sprawił, że ich klienci oczekiwali zwolnienia przynajmniej z części opłat, ze względu na brak albo ograniczone świadczenie usług. O ile w szkołach trwała nauka on-line, o tyle w żłobkach czy przedszkolach trudno mówić o świadczeniu opieki nad dzieckiem. Część placówek organizowała zajęcia edukacyjne przez internet, ale umówmy się – w mocno ograniczonym zakresie.
 Stosowaliśmy 50-procentowe rabaty dla klientów. To generowało dla naszej działalności duże straty – nie ukrywa Rafał Pacuła, franczyzodawca sieci niepublicznych przedszkoli językowych Pod Magnolią.

Teraz przedszkola i żłobki mogą działać prawie normalnie – jeśli tak można nazwać konieczność dostosowania się do reżimów sanitarnych.

Bez pluszaków i z dystansem

Jak wyglądają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli i żłobków? Jedna grupa dzieci – licząca do 12 osób (w uzasadnionych przypadkach dyrekcja może ją zwiększyć o dwie osoby) – powinna przebywać w wyznaczonej, cały czas tej samej sali. Do grupy przyporządkowani są stali opiekunowie. Minimalna przestrzeń na każdą z osób nie może być mniejsza niż 4 m2. Wszystkie sprzęty i zabawki muszą być zdezynfekowane. Jeśli dezynfekcja jest niemożliwa, np. w przypadku pluszaków czy puzzli, zabawki trzeba usunąć z sali. Rożne grupy dzieci nie mogą się ze sobą stykać. Można wyjść na przedszkolny plac zabaw, ale tutaj także grupy nie mogą się mieszać. Rodzice nie mogą odprowadzać dzieci do sal, ewentualnie tylko pojedynczo wchodzić na korytarz. Oczywiście należy zachowywać odpowiedni dystans, na bieżąco myć i dezynfekować ręce oraz klamki, poręcze itp., wietrzyć sale. Część placówek dodatkowo wprowadziła własne procedury bezpieczeństwa, np. mierzenie temperatury dzieciom przy wejściu i wyjściu, zakup lamp UV, które mają zabijać wirusy i bakterie.

– Nasze przedszkola oraz żłobek, przygotowując się do otwarcia stworzyły własne procedury bezpieczeństwa oraz zarządzenie zgodne z wytycznymi GIS. W zarządzeniu zostały ujęte obowiązki dla dyrektorów placówek, pracowników oraz wytyczne dla rodziców – informuje Rafał Pacuła. – Działanie w rygorze sanitarnym nie sprawia nam trudności, pracownicy i rodzice po zapoznaniu się z naszymi wytycznymi zaczęli się do nich stosować od pierwszego dnia otwarcia placówki. Samo wdrożenie zaleceń GIS wymagało zakupu odpowiednich środków ochrony osobistej, środków do dezynfekcji oraz pozostałych dodatkowych środków myjących.

W niepełnym wymiarze

Placówki działają w skróconych godzinach. Oprócz tego wciąż nie mogą realizować pełnej oferty. Musiały zrezygnować z niektórych zajęć dodatkowych, bo w budynkach nie powinny pojawiać się osoby z zewnątrz. Nie można też wychodzić na spacery, wycieczki. Nadal też nie wrócili do nich wszyscy podopieczni. I ze względu na limity, wynikające z zaleceń sanitarnych, i ze względu na obawy rodziców.
– Decyzję o posłaniu dzieci do żłobka oraz naszych przedszkoli podjęło ok. 23 proc. wszystkich rodziców – mówi Rafał Pacuła.

 

WIZYTÓWKA PRZEDSZKOLI POD MAGNOLIĄ

Sieć niepublicznych przedszkoli językowych.

  • 9 placówek
  • przewidywana kwota inwestycji: 240-340 tys.

Niepełne sale / W przedszkolach Pod Magnolią ok. 23 proc. rodziców zdecydowało się wysłać dzieci do placówek, po ich odmrożeniu.

POPULARNE NA FORUM

Praca licencjacja - franczyza McDonald's

Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2021
Akademia Bystrzaka

Podłączam się do pytania.

2 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Akademia Bystrzaka

Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?

2 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2020
Czy warto zainwestować w szkołę językową?

Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...

21 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2019
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018