Sklep odzieżowy w pandemii

Zamykają nierentowne / Marka Greenpoint weryfikuje sieć sklepów własnych.
Czwartek
18.03.2021
Greenpoint zamyka nierentowne sklepy własne. A jak radzą sobie franczyzobirocy marki?
 

Odzieżowa marka Greenpoint nie ukrywa, że przeprowadza ostrą selekcję sklepów własnych. 

– W najgorszej sytuacji znalazły się te placówki, które już przed pandemią nie były rentowne. Kolejne lockdowny tylko pogorszyły sprawę, dlatego poddaliśmy naszą sieć bardzo mocnej weryfikacji – informuje Tomasz Nowicki, specjalista ds. rozwoju sieci Greenpoint. – Od początku pandemii zamknęliśmy osiem sklepów własnych i mamy w planach kolejne zamknięcia.

Przy ulicach lepiej

Jak na tym tle radzą sobie sklepy franczyzowe?

– Do tej pory tylko dwóch franczyzobiorców zdecydowało się na zamknięcie placówek – mówi Tomasz Nowicki.

I dodaje, że zwłaszcza sklepy przyuliczne dobrze się bronią.

– Na wiosnę nawet sklepy w lokalizacjach przyulicznych zawieszały działalność, pomimo że nie obowiązywał ich lockdown. Po prostu nie było klientów – wyjaśnia Tomasz Nowicki. – Teraz nie ma tego problemu. Ludzie są spragnieni normalności, chcą robić zakupy, wychodzić z domów.

Aby minimalizować straty, franczyzodawca negocjuje warunki najmu lokali – zwłaszcza w galeriach hanlowych, gdzie spadki trafficu są duże. Wiosną firma korzystała z abolicji czynszowej, zobowiązując się jednocześnie do przedłużenia umów najmu, zgodnie z zapisami ustawy covidowej. W kolejnych lockdownach jednak Greenpoint starał się tego uniknąć.

– Staraliśmy się negocjować te zapisy, bo nie można umów przedłużać w nieskończoność. Zwłaszcza, że nie wiadomo, kiedy wróci poziom sprzedaży sprzed pandemii. Ale galerie są coraz mniej skłonne do rozmów – nie ukrywa Tomasz Nowicki.

Franczyza nadal popularna

Pod szyldem Greenpoint działa obecnie 175 sklepów. Jak podkreśla franczyzodawca, zainteresowanie otwarciem sklepu na licencji jest duże.

– W tym roku mieliśmy już pięć otwarć. Ale wszyscy są zainteresowani lokalizacjami poza galeriami handlowymi – mówi Tomasz Nowicki. – My ze swojej strony staramy się jak najbardziej wspierać licencjobiorcę: starannie analizujemy lokalizację, szacujemy wydatki na inwestycję. Możemy wydzierżawić meble, co obniża koszty na starcie.

Franczyzodawca zapewnia, że obecnie na inwestycję wystarczy 20-30 tys. zł. Towar licencjobiorca otrzymuje w depozyt. Miesięczne opłaty to w sumie 3 proc. od obrotu – na marketing, za znak towarowy oraz za system komputerowy.

– Na okres pandemii zwolniliśmy jednak franczyzobiroców z wszystkich tych opłat – podkreśla Tomasz Nowicki. – Natomiast ze swojej strony wszelkie płatności w stosunku do licencjobiorców regulowaliśmy i regulujemy na czas.

 

WIZYTÓWKA MARKI GREENPOINT

Sieć sklepów odzieżowych.

  • 175 sklepów
  • kwota inwestycji od 20 tys.
  • miesięczne opłaty 3 proc. od obrotu

Tomasz Nowicki, specjalista ds. rozwoju sieci Greenpoint / "W tym roku otworzyliśmy pięć sklepów franczyzowych. Ale wszyscy są zainteresowani lokalizacjami poza galeriami handlowymi".

POPULARNE NA FORUM

Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka

38 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?

Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna

4 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...

27 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2022
Klienci patrzą na metkę

Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2022
Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

38 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?

38 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2021