Sklep odzieżowy w pandemii
Odzieżowa marka Greenpoint nie ukrywa, że przeprowadza ostrą selekcję sklepów własnych.
– W najgorszej sytuacji znalazły się te placówki, które już przed pandemią nie były rentowne. Kolejne lockdowny tylko pogorszyły sprawę, dlatego poddaliśmy naszą sieć bardzo mocnej weryfikacji – informuje Tomasz Nowicki, specjalista ds. rozwoju sieci Greenpoint. – Od początku pandemii zamknęliśmy osiem sklepów własnych i mamy w planach kolejne zamknięcia.
Przy ulicach lepiej
Jak na tym tle radzą sobie sklepy franczyzowe?
– Do tej pory tylko dwóch franczyzobiorców zdecydowało się na zamknięcie placówek – mówi Tomasz Nowicki.
I dodaje, że zwłaszcza sklepy przyuliczne dobrze się bronią.
– Na wiosnę nawet sklepy w lokalizacjach przyulicznych zawieszały działalność, pomimo że nie obowiązywał ich lockdown. Po prostu nie było klientów – wyjaśnia Tomasz Nowicki. – Teraz nie ma tego problemu. Ludzie są spragnieni normalności, chcą robić zakupy, wychodzić z domów.
Aby minimalizować straty, franczyzodawca negocjuje warunki najmu lokali – zwłaszcza w galeriach hanlowych, gdzie spadki trafficu są duże. Wiosną firma korzystała z abolicji czynszowej, zobowiązując się jednocześnie do przedłużenia umów najmu, zgodnie z zapisami ustawy covidowej. W kolejnych lockdownach jednak Greenpoint starał się tego uniknąć.
– Staraliśmy się negocjować te zapisy, bo nie można umów przedłużać w nieskończoność. Zwłaszcza, że nie wiadomo, kiedy wróci poziom sprzedaży sprzed pandemii. Ale galerie są coraz mniej skłonne do rozmów – nie ukrywa Tomasz Nowicki.
Franczyza nadal popularna
Pod szyldem Greenpoint działa obecnie 175 sklepów. Jak podkreśla franczyzodawca, zainteresowanie otwarciem sklepu na licencji jest duże.
– W tym roku mieliśmy już pięć otwarć. Ale wszyscy są zainteresowani lokalizacjami poza galeriami handlowymi – mówi Tomasz Nowicki. – My ze swojej strony staramy się jak najbardziej wspierać licencjobiorcę: starannie analizujemy lokalizację, szacujemy wydatki na inwestycję. Możemy wydzierżawić meble, co obniża koszty na starcie.
Franczyzodawca zapewnia, że obecnie na inwestycję wystarczy 20-30 tys. zł. Towar licencjobiorca otrzymuje w depozyt. Miesięczne opłaty to w sumie 3 proc. od obrotu – na marketing, za znak towarowy oraz za system komputerowy.
– Na okres pandemii zwolniliśmy jednak franczyzobiroców z wszystkich tych opłat – podkreśla Tomasz Nowicki. – Natomiast ze swojej strony wszelkie płatności w stosunku do licencjobiorców regulowaliśmy i regulujemy na czas.
WIZYTÓWKA MARKI GREENPOINT
Sieć sklepów odzieżowych.
- 175 sklepów
- kwota inwestycji od 20 tys. zł
- miesięczne opłaty 3 proc. od obrotu

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Prezentujemy franczyzy, które wymagają małej inwestycji na start. Opisujemy też jak otworzyć: serwis iPhona, sklep Auchan, warsztat samochodowy, mobilny salon kosmetyczny i sklep z używkami.
Kacper Steszuk wraz ze wspólnikiem mają już siedem sklepów jednej z marek franczyzowych i chcą otwierać kolejne. Z którym franczyzodawcą tak dobrze układa im się współpraca?
Zamknięcie centrów handlowych spowodowało, że przychody największych firm odzieżowych drastycznie spadły. Jaka będzie ich przyszłość?
W wydaniu październikowym "FRANCHISING" zdradzamy receptę na sukces w biznesie. Poza tym prezentujemy SuperBrands na Targach Franczyza. W numerze gratisowy bilet wstępu na targi.
Już w październiku Targi Franczyza. Kandydaci na przedsiębiorców będą mogli wybierać spośród 200 konceptów franczyzowych. Sprawdź, jakie marki spotkasz w Pałacu Kultury i Nauki.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Czy w sytuacji, gdy inflacja oszalała, koszty życia rosną, a rodzinne budżety szukają oszczędności, bezpieczniej zostać na etacie, czy założyć własną firmę? Sprawdź w nowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING".
Pandemia oraz działania wojenne u naszych wschodnich sąsiadów bardzo mocno wpłynęły na funkcjonowanie wielu biznesów w różnych branżach.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Wzory umów
Edukido szuka osób, które chciałyby otworzyć placówkę marki w Polsce, szczególnie w jej zachodniej części. Franczyzodawca przygotował promocję na start. Trzeba się jednak spieszyć, bo trwa ona tylko do 15 lipca.
POPULARNE NA FORUM
Sklep Z odzieżą używaną
Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?
Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
Ja myślę, że warto :)
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
Jeśli czujesz się w tym dobrze, masz sprecyzowany plan i wiesz, jak to zrobić — dlaczego nie! Jeśli natomiast nie do końca wiesz, a z pytań wnioskuję, że chyba tak...
Sklep Medicine oraz ich okropne zachowanie względem klienta
Nie spotkałam się nigdy z takim postępowaniem. Co konkretnie było przyczyną odmowy?
Cropp Town w katalogu franczyz i systemów partnerskich
Podbijam pytanie i czy to dobry moment zeby wchodzic w taki biznes czy lepiej w gastronimie na przyklad, bo ludzie czescie jedza niz ciuchy kupują?