Sklep odzieżowy w pandemii

Zamykają nierentowne / Marka Greenpoint weryfikuje sieć sklepów własnych.
Czwartek
18.03.2021
Greenpoint zamyka nierentowne sklepy własne. A jak radzą sobie franczyzobirocy marki?
 

Odzieżowa marka Greenpoint nie ukrywa, że przeprowadza ostrą selekcję sklepów własnych. 

– W najgorszej sytuacji znalazły się te placówki, które już przed pandemią nie były rentowne. Kolejne lockdowny tylko pogorszyły sprawę, dlatego poddaliśmy naszą sieć bardzo mocnej weryfikacji – informuje Tomasz Nowicki, specjalista ds. rozwoju sieci Greenpoint. – Od początku pandemii zamknęliśmy osiem sklepów własnych i mamy w planach kolejne zamknięcia.

Przy ulicach lepiej

Jak na tym tle radzą sobie sklepy franczyzowe?

– Do tej pory tylko dwóch franczyzobiorców zdecydowało się na zamknięcie placówek – mówi Tomasz Nowicki.

I dodaje, że zwłaszcza sklepy przyuliczne dobrze się bronią.

– Na wiosnę nawet sklepy w lokalizacjach przyulicznych zawieszały działalność, pomimo że nie obowiązywał ich lockdown. Po prostu nie było klientów – wyjaśnia Tomasz Nowicki. – Teraz nie ma tego problemu. Ludzie są spragnieni normalności, chcą robić zakupy, wychodzić z domów.

Aby minimalizować straty, franczyzodawca negocjuje warunki najmu lokali – zwłaszcza w galeriach hanlowych, gdzie spadki trafficu są duże. Wiosną firma korzystała z abolicji czynszowej, zobowiązując się jednocześnie do przedłużenia umów najmu, zgodnie z zapisami ustawy covidowej. W kolejnych lockdownach jednak Greenpoint starał się tego uniknąć.

– Staraliśmy się negocjować te zapisy, bo nie można umów przedłużać w nieskończoność. Zwłaszcza, że nie wiadomo, kiedy wróci poziom sprzedaży sprzed pandemii. Ale galerie są coraz mniej skłonne do rozmów – nie ukrywa Tomasz Nowicki.

Franczyza nadal popularna

Pod szyldem Greenpoint działa obecnie 175 sklepów. Jak podkreśla franczyzodawca, zainteresowanie otwarciem sklepu na licencji jest duże.

– W tym roku mieliśmy już pięć otwarć. Ale wszyscy są zainteresowani lokalizacjami poza galeriami handlowymi – mówi Tomasz Nowicki. – My ze swojej strony staramy się jak najbardziej wspierać licencjobiorcę: starannie analizujemy lokalizację, szacujemy wydatki na inwestycję. Możemy wydzierżawić meble, co obniża koszty na starcie.

Franczyzodawca zapewnia, że obecnie na inwestycję wystarczy 20-30 tys. zł. Towar licencjobiorca otrzymuje w depozyt. Miesięczne opłaty to w sumie 3 proc. od obrotu – na marketing, za znak towarowy oraz za system komputerowy.

– Na okres pandemii zwolniliśmy jednak franczyzobiroców z wszystkich tych opłat – podkreśla Tomasz Nowicki. – Natomiast ze swojej strony wszelkie płatności w stosunku do licencjobiorców regulowaliśmy i regulujemy na czas.

 

WIZYTÓWKA MARKI GREENPOINT

Sieć sklepów odzieżowych.

  • 175 sklepów
  • kwota inwestycji od 20 tys.
  • miesięczne opłaty 3 proc. od obrotu

Tomasz Nowicki, specjalista ds. rozwoju sieci Greenpoint / "W tym roku otworzyliśmy pięć sklepów franczyzowych. Ale wszyscy są zainteresowani lokalizacjami poza galeriami handlowymi".

POPULARNE NA FORUM

Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

37 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?

37 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Ja myślę, że warto :)

37 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Jeśli czujesz się w tym dobrze, masz sprecyzowany plan i wiesz, jak to zrobić — dlaczego nie! Jeśli natomiast nie do końca wiesz, a z pytań wnioskuję, że chyba tak...

37 wypowiedzi
ostatnia 27.07.2020
Sklep Medicine oraz ich okropne zachowanie względem klienta

Nie spotkałam się nigdy z takim postępowaniem. Co konkretnie było przyczyną odmowy?

4 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2020
Cropp Town w katalogu franczyz i systemów partnerskich

Podbijam pytanie i czy to dobry moment zeby wchodzic w taki biznes czy lepiej w gastronimie na przyklad, bo ludzie czescie jedza niz ciuchy kupują?

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2020