Teraz franczyza / Kodano Optyk zaczyna rozwój poprzez franczyzę.
Poniedziałek
11.10.2021
Kodano Optyk zaczyna rozwój poprzez franczyzę. Jak otworzyć własny salon optyczny?
 

Kodano Optyk to polska marka, która istnieje na rynku od 2016 roku.

– Sieć sklepów rozwijamy od ponad pięciu lat, jednak najbardziej dynamiczny okres pod względem wzrostu liczby salonów notujemy w 2020-2021 r. – mówi Karol Kożusznik, kierownik ds. rozwoju Kodano Optyk.

Na bieżący rok marka ma zaplanowane 28 otwarć, co na koniec grudnia da liczbę 50 salonów własnych.

– Niemal każdy z salonów zarabia od momentu jego otwarcia – zapewnia Karol Kożusznik. – Notujemy ogromne zainteresowanie naszymi usługami i ofertą. Branża optyczna jest jedną z tych, które skorzystały na pandemii COVID. Zamknięcie w domach, praca zdalna, tablety, telefony i cała elektronika, z której ludzie nie mogą zrezygnować, powoduje nasilanie się wad wzroku, a co za tym idzie potrzebę pomocy w ich korekcji.

Inwestycja w salon

Teraz Kodano Optyk zaczyna rozwój poprzez franczyzę.  

– Nasza oferta skierowana jest niemal do każdego. Nie wymagamy wiedzy, doświadczenia czy wykształcenia optycznego. Głównym walorem kandydata któremu przekażemy cenne know-how, dostęp do najlepszych cen zakupowych, wsparcia sprzedażowego, marketingu jest jego chęć do pracy, do prowadzenia własnej działalności oraz żyłka przedsiębiorczości – mówi Karol Kożusznik. 

Marka bierze pod uwagę wszystkie miasta, liczące powyżej 20 tys. mieszkańców. Salon na pewno warto otworzyć się w centrum handlowym, w centrum miasta - ale ostateczny wybór lokalizacji powinien być poprzedzony solidną analizą rynku.

– Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Mamy doświadczenie w doborze dobrych lokalizacji i wiele możemy doradzić. Żaden z salonów pod szyldem Kodano Optyk do tej pory nie został zamknięty i nie zapowiada się, aby do takiego zamknięcia miało dojść w najbliższym czasie – zapewnia Karol Kożusznik.

Inwestycja w salon rozpoczyna się od 80 tys. zł netto. Maksymalna kwota, która może być potrzebna to – według zapewnień franczyzodawcy – ok. 250 tys. zł netto. Ostateczny koszt zależy od lokalizacji, stopnia aranżacji lokalu, jego stanu wyjściowego, poziomu zatowarowania.

– Jeśli chodzi o wymaganą powierzchnię, to rozpoczynać możemy od lokalu wielkości ok. 35-40 m2 – dodaje Karol Kożusznik. – To lokal, w którym mieści się ekspozycja oraz gabinet badań. Optymalna wielkość zależy od konkretnej lokalizacji - miasta, liczby ludności, konkurencji. Salon zaprojektujemy i wyposażymy zgodnie z aranżacją obowiązującą w naszej sieci. 

Do sieci Kodano Optyk mogą również dołączyć już działające salony optyczne.

– Koszt rebrandingu zależy od stanu lokalu, ale na pewno jest dużo mniejszy niż nowa inwestycja – wyjaśnia Karol Kożusznik. – Istnieje też możliwość dołączenia pod swoją marką do naszej grupy zakupowej – wówczas partner otrzymuje dostęp do unikalnego cennika, w naszej opinii najlepszego na rynku, co oczywiście łatwo zweryfikować.

Czas na zwrot

W ramach pakietu franczyzowego licencjodawca nie tylko pomaga ocenić lokalizację i oszacować koszt inwestycji. Zapewnia także szkolenia produktowe oraz sprzedażowe oraz wsparciem regionalnych kierowników sprzedaży.

– Franczyzobiorca otrzyma również dostęp do najlepszych cen na rynku oprawek i szkieł najlepszych marek, a my dodatkowo zapewnimy 60-procentowe marże na towarze, uwzględniając efektywne promocje sieciowe – podkreśla Karol Kożusznik.

Jedyna opłata jaką ponosi franczyzobiorca, to opłata operacyjna w wysokości 500 zł, która pokrywa koszty związane z wysyłkami, kontaktem i bieżącym wsparciem. Według szacunków franczyzodawcy, inwestycja może się zwrócić nawet w pół roku, ale średni czas oczekiwania to od 18 do 24 miesięcy.

 

WIZYTÓWKA KODANO OPTYK

Sieć salonów optycznych.

  • 42 salony własne
  • inwestycja 80-250 tys. zł
  • opłata miesięczna 500

Ile na start? / Inwestycja w salonKodano Optyk rozpoczyna się od 80 tys. zł netto.

POPULARNE NA FORUM

Apteka we franczyzie?

Rzeczywiście, jeśli chodzi o franczyzę aptek to teoria na niewiele sie tu przyda. Dlatego też jeśli jesteście nadal zainteresowani tym tematem to zapraszam po kontakt....

7 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2021
Apteka we franczyzie?

Jestem za nawet w małych nadmorskich miejscowościach...

7 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2021
Apteka we franczyzie?

This article you have shared here's incredible. I like and recognize work. The factors you have talked about in this specific article are helpful. I should try to seek after...

7 wypowiedzi
ostatnia 08.02.2021
Otwarcie sklepu "medycyna chińska"

Jak sądzicie,czy u nas by się przyjął sklep z produktami,suplementami medycyny chińskiej? Mam tu na myśli różne kremy,plastry,banki... Czy nasze społeczeństwo...

1 wypowiedzi
ostatnia 29.07.2020
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

witam, ostatnio miałam dość poważy wypadek... jadąc na rowerze zderzyłem się z drugim rowerzystą... długo dochodziłem do siebie, w końcu postanowiłem skorzystać z...

6 wypowiedzi
ostatnia 21.04.2020
Sklep z ziołami

W Greenport mają franczyzę gdzie oferują pełne wsparcie z zakresu prowadzenia sklepu zielarsko-medycznego. Szkolenia wewnętrzne, wsparcie w rozwoju biznesu – wszystkie...

13 wypowiedzi
ostatnia 26.07.2019
Wyspa handlowa z suplementami diety (G-Supplements)

Popyt na suplementy raczej będzie, bo społeczeństwo jest coraz grubsze no a coraz bardziej liczy się wygląd... jednocześnie trochę zwiększa się świadomość wśród...

5 wypowiedzi
ostatnia 03.12.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Teraz korzystam z pakietu w prywatnej przychodni i to jest tak wygodne! Nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam się z powrotem przestawić na NFZ, jeśli zrezygnuję z pracy i...

6 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018