Nie masz pracy - otwórz bank
Sylwester Cacek, prezes zarządu Dominet SA (następcy Cuprum Banku SA), wyjaśnia Gazecie Prawnej, że kwota inwestycji nie jest wygórowana. Trzeba mieć tyle pieniędzy, ile na własny, nieduży biznes. Natomiast ryzyko, że się nie uda, jest mniejsze, bo bank udostępnia własną "receptę" na prowadzenie działalności.
Wymagane jest wyższe wykształcenie, może być nawet humanistyczne. Kandydat na bankiera i tak zostanie odpowiednio przeszkolony. Musi poznać wszystkie aspekty funkcjonowania instytucji finansowej, procedury i standardy działania. Pożądane cechy to przedsiębiorczość, inicjatywa, znajomość lokalnego rynku, wysoka komunikatywność, ustabilizowana sytuacja rodzinna. Mile widziane jest doświadczenie w sprzedaży innych produktów.
Jeszcze przed ogłoszeniem naboru do banku zgłosiło się 200 osób, które chcą prowadzić własne oddziały. Kandydat na bankiera musi przejść pierwszą selekcję, czyli zaprezentować się w rozmowach z przedstawicielami Dominet Banku. Po wstępnym wyselekcjonowaniu kandydatów następuje cykl długich szkoleń. Na koniec przewidziana jest praktyka w działającej już placówce. Pomyślne przejście tych wszystkich szczebli daje możliwość zostania bankierem.
Franczyza w Polsce stosowana jest często w innych branżach. Poza gastronomią z najpopularniejszym McDonald`sem, siecią cukierni Bliklego, niewielkie przedsiębiorstwa w tym systemie sprzedają kawę i herbatę oraz artykuły drogeryjne. Według raportu o franchisingu firmy Profit system na naszym rynku działa już ponad 120 takich sieci. Jednak dotychczas franczyza nie trafia na polski rynek bankowy. Dominet Bank jest prekursorem w tej dziedzinie. Prezes Sylwester Cacek mówi dla Gazety Prawnej, że w innych krajach franczyza na rynku usług finansowych stosowana jest od lat. – Pomysł łatwo było podejrzeć na świecie, natomiast zastosowanie go w Polsce to jest już nasze dzieło – podkreśla.
Taki system prowadzenia banków jest zresztą zgodny z filozofią marketingową Dominet Banku. – Chcemy rywalizować na rynku nie ceną, lecz znajomością klienta, rozumieniem jego potrzeb, traktowaniem go jako partnera w biznesie. To pozwala na proponowanie godziwie opłaconego depozytu i przyzwoicie oprocentowanego kredytu – tłumaczy Gazecie Prawnej S. Cacek.
W jego opinii lokalni przedsiębiorcy lepiej rozumieją potrzeby i oczekiwania małych przedsiębiorstw. Mając wsparcie dużej instytucji firmującej działalność, w zakresie promocji, szkoleń i rozwiązań organizacyjnych, tym łatwiej powinni pokusić się o sukces. Dominet liczy więc na to, że prowadzonym w tym systemie oddziałom banku łatwiej będzie osiągnąć duże dochody.
Więcej:Maria Bobińska, Gazeta Prawna, 27 stycznia 2003PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...