Mała gastronomia, dobry biznes

Kupić, nie kupić... / Licencjobiorcy Cukrem i Solą mogą wybrać, czy chcą kupić na własność przyczepę gastronomiczną, czy ją wynająć.
Czwartek
24.02.2022
W marcu marka Cukrem i Solą otwiera trzy nowe punkty franczyzowe. Ile trzeba zainwestować w przyczepę gastronomiczną pod tym szyldem?
 

Pod szyldem Cukrem i Solą powstaje sieć punktów mobilnych, oferujących ciepłe i zimne przekąski. W menu są m.in. zapiekanki, różne rodzaje frytek, zakręcane ziemniaki czy grillowane kanapki.

– Od tego sezonu wprowadzamy nowości. To bubble tea oraz lody rzemieślnicze – informuje Kamil Woźniak, franczyzodawca Cukrem i Solą. – To produkty, które pozwolą na zwiększenie sprzedaży w sezonie wiosenno-letnim. Lody testowaliśmy dotychczas w lokalizacjach własnych i bardzo dobrze się sprawdziły. Kupujemy je bezpośrednio od producentów, czyli rzemieślniczych lodziarni.

Najem lub zakup

Franczyzodawca właśnie podpisał umowy na otwarcie nowych placówek. Mają ruszyć w marcu, w Warszawie i okolicach. Licencjobiorcy Cukrem i Solą mogą wybrać, czy chcą kupić na własność przyczepę gastronomiczną, czy też wolą skorzystać z opcji najmu. W pierwszym przypadku inwestycja zaczyna się od 89 tys. zł. Tyle kosztuje przyczepa ze standardowym menu, w którym znajdują się zapiekanki, frytki klasyczne, z batatów i belgijskie, churrosy, kawy ciepłe i mrożone oraz bubble tea.

– Menu możemy powiększać np. o kręcone ziemniaki, grillowane kanapki czy lody rzemieślnicze. Wówczas kwota inwestycji odpowiednio się zwiększa, w związku z dodatkowym wyposażeniem przyczepy – wyjaśnia Kamil Woźniak.

Jeśli wolimy skorzystać z najmu, to na start potrzeba o wiele mniej pieniędzy. W przypadku przyczepy w pełni wyposażonej, miesięczna opłata za wypożyczenie to 2,6 tys. zł. Można też wypożyczyć samą przyczepę, a wyposażenie dokupić lub wziąć w leasing. Wówczas miesięczny czynsz najmu wynosi 1,7 tys. zł.

W sezonie lub całorocznie

Franczyzodawca nie pobiera wstępnej opłaty licencyjnej. Miesięczna opłata franczyzowa to 500 zł. W przypadku, gdy to franczyzodawca znajdzie dla licencjobiorcy lokalizację, dodatkowo pobiera miesięcznie 1,5 proc. od obrotów punktu franczyzowego.

– Mamy bazę lokalizacji, możemy też znaleźć odpowiednie miejsce, kierując się preferencjami franczyzobiorcy – zapewnia Kamil Woźniak.

Przyczepy Cukrem i Solą mogą działać przez cały rok lub sezonowo. Najlepszą sprzedaż – jak mówi franczyzodawca – osiągają w okresie od marca do października.

– Nawet jeśli zdecydujemy się na zamknięcie przyczepy na zimę, to możemy przyjmować i realizować zamówienia na party boxy. Zawierają one przekąski w typie finger food i są świetną propozycją na imprezy czy spotkania towarzyskie. Przygotowujemy je na zamówienie, z dowozem lub odbiorem własnym – wyjaśnia Kamil Woźniak.

 

WIZYTÓWKA CUKREM I SOLĄ

Sieć punktów małej gastronomii.

  • najem przyczepy od 1,7 tys. zł miesięcznie
  • zakup przyczepy od 89 tys. zł

Coś na ząb / Cukrem i Solą oferuje ciepłe i zimne przekąski.

POPULARNE NA FORUM

McDonalds opinie o franczyzie

Nowa lokalizacja w Jarosławiu na Podkarpaciu podbija wszelkie standardy. czas oczekiwania na realizację zamówienia przekracza pół godziny jedno zamówienie składa 3a...

2 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2022
MEET & Fit slow Food

No właśnie poprzednie posty o Meet and Fit było wiele komentarzy jakimś cudem wszystko zniknęło natomiast komentarze o Boby Burger są do dzisiaj jak powinno być na...

6 wypowiedzi
ostatnia 02.04.2022
MEET & Fit slow Food

Łucja116 znana z poprzednich postów o MEET & FIT to osoba z kręgu franczyzodawcy

6 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2022
MEET & Fit slow Food

Faktycznie nie ma co ukrywać, że w tej franczyzie Franczyzobiorca jest tylko i wyłącznie dawcą kapitału i nowym adresem na stronie www. Biznes kończy sie z długiem,...

6 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2022
MEET & Fit slow Food

Jestem zainteresowana dodatkowymi informacjami od osoby o nicku "franczyzobiorca". prosba o kontakt ze mna na lucja.elk@gmail.com Mysle ze mozemy sie wymienic ciekawymi...

6 wypowiedzi
ostatnia 28.03.2022
Bobby Burger

Zabiorę głos bo mam tą nieprzyjemność znać ich pseudo Biznes Managera od otwarć M. Reczyńskiego... to oszust, który wcześniej pracował w firmie Żabka i stąd...

16 wypowiedzi
ostatnia 21.03.2022
MEET & Fit slow Food

Tak prawda że tyle lokali się pozamykalo a stawiam że wręcz więcej ponieważ w Poznaniu były dwa lokale i też zniknęły ale to już ostatniego roku

6 wypowiedzi
ostatnia 18.03.2022
MEET & Fit slow Food

Jeżeli będziecie próbowali otworzyć lokal sieci Meet & Fit Slow Food to bardzo mocno się zastanówcie jeszcze około dwa lata przed pandemią zamknęło się aż 15 lokali...

6 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2022