Wujek Wania zamiast McDonald's?

Łudząco podobne / Tak miałoby wyglądać logo Wujka Wani.
Czwartek
17.03.2022
Rosjanie chcą podrobić McDonald's? Nieco zmodyfikowane logo i nazwa Wujek Wania miałyby zastąpić szyldy światowej sieci w Rosji.
 

14 marca McDonald's zamknął swoje 850 lokali w Rosji, zawieszając tym samym działalność na terenie tego kraju. To odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę. W mediach pojawiły się zdjęcia gigantycznych kolejek, w których tego dnia stali Rosjanie w lokalach pod szyldem Złotych Łuków, aby jeszcze raz zjeść Big Maca.

W odpowiedzi na to przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin stwierdził, że zachodnie sieci powinny zostać zastąpione siecią krajową.

 – Musimy chronić ludzi, ponieważ firmy, które teraz odchodzą, chcą zarabiać, korzystając z naszych rosyjskich surowców. Oto McDonald's, 100 procent rosyjskich surowców, ogłosił, że się zamyka. No i dobrze. Nie będzie McDonald's, tylko Wujek Wania. Należy oszczędzić miejsca pracy, a ceny obniżać – miał powiedzieć Wołodin.

Z kolei mer Moskwy Siergiej Sobianin dodał, że zastąpienie McDonald’s Wujkiem Wanią ma zająć nie dłużej niż rok, a władze miasta przeznaczą na to 500 mln rubli.

Marka Wujek Wania faktycznie w Rosji istnieje. Od ponad 20 lat należy do holdingu Ruspole, który produkuje warzywa w puszkach. Wczoraj świat obiegła informacja, którą na Twitterze zamieścił Josh Gerben, właściciel dużej amerykańskiej kancelarii prawniczej specjalizującej się w ochronie własności intelektualnej i zajmującej się ochroną znaków towarowych. Otóż stwierdził on, że Ruspole złożył wniosek do rosyjskiego urzędu patentowego o zarejestrowanie znaku patentowego dla Wujka Wani. Opublikował też skan wniosku i projekt logo – na czerwonym tle żółta rosyjska litera W, pisana cyrylicą. Warto dodać, że rosyjskie W przypomina polskie B, a całe logo natychmiast kojarzy się z logo McDonald's, obróconym o 90 stopni.

O sprawie poinformowały też rosyjskie media. Tymczasem sam holding Ruspole wydał oświadczenie, w którym zaprzecza by "podmioty prawne holdingu Ruspole oraz marki Wujek Wania były powiązane z logo stworzonym za pomocą odwróconej litery "M" sieci gastronomicznej McDonald's”.

Sam McDonald's na razie nie skomentował sprawy.


Setki lokali / W Polsce McDonald's ma blisko pół tysiąca restauracji, w Rosji miał 850.

POPULARNE NA FORUM

Kawiarnie Cafe Nescafe

Nie chciałabym tej franczyzy

6 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2023
McDonalds opinie o franczyzie

Ja bym pomyślała o tej franczyzie

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2023
Doświadczenia z Bafra Kebab

Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2023
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż

Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...

1 wypowiedzi
ostatnia 06.03.2023
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines

Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...

1 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2023
Ile kosztuje McDonald's?

Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali

1 wypowiedzi
ostatnia 24.12.2022
Dolci Sapori - Mniami

Jeżeli jesteś również poszkodowaną osobą przez tą firmę proszę o kontakt, do pozwu zbiorowego przeciwko tej firmie.

2 wypowiedzi
ostatnia 27.11.2022
Dolci Sapori - Mniami

OSTRZEGAM WSZYSTKICH PRZED TĄ FIRMĄ !!!! Jako były franczyzobiorca mogę potwierdzić, że firma nie jest w żaden sposób wiarygodna, rzetelna ani godna zaufania....

2 wypowiedzi
ostatnia 27.11.2022