Biznes na dobre i złe czasy

Duże zainteresowanie / Sieć agencji nieruchomości Metrohouse od początku tego roku podpisała już dwanaście nowych umów franczyzowych.
Wtorek
02.08.2022
Sieci Metrohouse szybko przybywa franczyzobiorców, pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej. Skąd tak duże zainteresowanie?
 

Sieć agencji nieruchomości Metrohouse od początku tego roku podpisała już dwanaście nowych umów franczyzowych.

– Pomimo niesprzyjających okoliczności na zewnątrz póki co mamy ręce pełne pracy. Przygotowujemy się do otwarcia w sumie aż szesnastu nowych placówek – mówi Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse.

Rozpędzony rynek

Liczne otwarcia nowych punktów Metrohouse to procesy rozpędzone w pierwszym kwartale tego roku. Teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, a stopy procentowe z miesiąca na miesiąc rosną, rynek nieruchomości może spowolnić.

– Rosnące stopy procentowe na pewno odbiją się na naszej działalności. One jeszcze nie wpłynęły na nasz biznes, ponieważ okres jest zbyt krótki. To może być widoczne za około kwartał – mówi Agata Korzeniewska.

Rynek spodziewa się korekty cen nieruchomości na poziomie 5-10 proc. w najbliższych miesiącach, zwłaszcza, jeśli stopy procentowe dalej będą rosnąć.

– Tak naprawdę jednak bardzo trudno jest wyrokować, w którą stronę pójdzie rynek. Pewne jest to, że w mało stabilnych czasach inwestycje w nieruchomości są najbezpieczniejsze. Z powodu dużej niepewności i mniejszej dostępności kredytów, obrót nieruchomościami może wyhamować, co się przełoży na ceny. Natomiast nie zatrzyma się znacząco, ponieważ ludzie wciąż będą kupować mieszkania na swoje potrzeby. Pośrednicy nieruchomości będą mieli co robić – uważa Agata Korzeniewska.

Dodaje, że w najbliższym czasie pośrednicy w obrocie nieruchomościami mogą mieć nawet więcej pracy niż wcześniej. W końcu im trudniejsze czasy, tym takie osoby i ich pomoc są bardziej pożądane przez klientów. Kiedy nieruchomości sprzedają się na pniu, wiele osób nie decyduje się na współpracę z pośrednikiem.

– Dlatego agencja nieruchomości to dobry pomysł na biznes niezależnie od sytuacji gospodarczej, tym bardziej, że naprawdę nie potrzeba robić dużego obrotu, żeby zarobić w tej branży dobre pieniądze. Czynnikiem, który w najbliższym czasie rynkowi nieruchomości będzie sprzyjał, jest napływ uchodźców z Ukrainy, który wygeneruje nowe potrzeby mieszkaniowe – mówi Agata Korzeniewska.

Liczne otwarcia

Obecnie w sieci Metrohouse działa 98 aktywnych placówek. Kolejnych dwanaście przygotowuje się do otwarcia.  Sieć chętnie nawiąże współpracę z potencjalnymi partnerami w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Również w aglomeracjach jest jeszcze miejsce na placówki pod szyldem Metrohouse. Firma każdorazowo analizuje potencjał danej lokalizacji.

To, ile trzeba zainwestować, aby uruchomić biuro nieruchomości pod marką Metrohouse, zależy od miasta. Szacunkowa kwota to ok. 50 tys. zł. Jednorazowa opłata wstępna obejmująca cykl szkoleń, staż wdrożeniowy, dostęp do bazy ofert, system CRM, pakiet startowy z dokumentacją i materiałami marketingowymi, wynosi 15 tys. zł. Natomiast miesięczna opłata franczyzowa odprowadzana za wykonane transakcje sięga 10 proc. od pobranej prowizji od klienta. Na zwrot z inwestycji można liczyć po około 12 miesiącach działania biznesu.

Firma Metrohouse rozwija się także prężnie za granicą. W ostatnim czasie kupiła drugiego co do wielkości pośrednika finansowego we Włoszech. Trwają prace nad integracją z nową spółką w grupie.

WIZYTÓWKA SIECI METROHOUSE

  • Liczba aktywnych placówek – 98
  • kwota inwestycji – ok. 50 tys. zł
  • opłata startowa – 15 tys.
  • zwrot z inwestycji – po 12 miesiącach

Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse. / "Otwarcie agencji nieruchomości to dobry biznes na każdy czas. W trudniejszych czasach klienci chętniej korzystają z pomocy pośredników."
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Nowa franczyza w nieruchomościach

Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof

1 wypowiedzi
ostatnia 06.05.2022
Dom czy mieszkanie?

Od dwóch lat mieszkam w Warszawie, aktualnie wynajmuje mieszkanie, ale po podsumowaniu kosztów wychodzi, że bardziej opłaca mi się kupić własny kąt. Tylko mam dylemat...

1 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021
Marka bogatsza o siedem biur

Ten biznes REMAX to uważam że warto wejść - to jest przyszłość - nieruchomość i ziemia to najlepsza inwestycja długoterminowa - proszę pamiętać ziemi nie przybywa

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Marka bogatsza o siedem biur

Ja bodajże w 2008 roku rozmawiałem z pewną miła Panią na temat otwarcia biura REMAX w Pile woj Wielkopolskie - spotkaliśmy się w MacDonald PIŁA W czasie rozmowy miła...

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Prowadzę działalność gospodarczą nie przerwanie od ponad 20 lat i na każdym biznesie można zarobić kwestia kosztów poniesionych czy finansowanie z kredytów i w jakim...

18 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Franczyza Re/Max

Jestem zainteresowany podjęciem współpracy z REMAX mój adres to blechpol@wp.pl tel 660 419 800

20 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Słyszałem, że w nieruchomości zawsze warto inwestować. Czy może mi ktoś doradzić, czy zakup mieszkania na kredyt, a później wynajem się opłaca się ?

18 wypowiedzi
ostatnia 16.05.2019
Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

3 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018