Biznes na dobre i złe czasy

Duże zainteresowanie / Sieć agencji nieruchomości Metrohouse od początku tego roku podpisała już dwanaście nowych umów franczyzowych.
Wtorek
02.08.2022
Sieci Metrohouse szybko przybywa franczyzobiorców, pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej. Skąd tak duże zainteresowanie?
 

Sieć agencji nieruchomości Metrohouse od początku tego roku podpisała już dwanaście nowych umów franczyzowych.

– Pomimo niesprzyjających okoliczności na zewnątrz póki co mamy ręce pełne pracy. Przygotowujemy się do otwarcia w sumie aż szesnastu nowych placówek – mówi Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse.

Rozpędzony rynek

Liczne otwarcia nowych punktów Metrohouse to procesy rozpędzone w pierwszym kwartale tego roku. Teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, a stopy procentowe z miesiąca na miesiąc rosną, rynek nieruchomości może spowolnić.

– Rosnące stopy procentowe na pewno odbiją się na naszej działalności. One jeszcze nie wpłynęły na nasz biznes, ponieważ okres jest zbyt krótki. To może być widoczne za około kwartał – mówi Agata Korzeniewska.

Rynek spodziewa się korekty cen nieruchomości na poziomie 5-10 proc. w najbliższych miesiącach, zwłaszcza, jeśli stopy procentowe dalej będą rosnąć.

– Tak naprawdę jednak bardzo trudno jest wyrokować, w którą stronę pójdzie rynek. Pewne jest to, że w mało stabilnych czasach inwestycje w nieruchomości są najbezpieczniejsze. Z powodu dużej niepewności i mniejszej dostępności kredytów, obrót nieruchomościami może wyhamować, co się przełoży na ceny. Natomiast nie zatrzyma się znacząco, ponieważ ludzie wciąż będą kupować mieszkania na swoje potrzeby. Pośrednicy nieruchomości będą mieli co robić – uważa Agata Korzeniewska.

Dodaje, że w najbliższym czasie pośrednicy w obrocie nieruchomościami mogą mieć nawet więcej pracy niż wcześniej. W końcu im trudniejsze czasy, tym takie osoby i ich pomoc są bardziej pożądane przez klientów. Kiedy nieruchomości sprzedają się na pniu, wiele osób nie decyduje się na współpracę z pośrednikiem.

– Dlatego agencja nieruchomości to dobry pomysł na biznes niezależnie od sytuacji gospodarczej, tym bardziej, że naprawdę nie potrzeba robić dużego obrotu, żeby zarobić w tej branży dobre pieniądze. Czynnikiem, który w najbliższym czasie rynkowi nieruchomości będzie sprzyjał, jest napływ uchodźców z Ukrainy, który wygeneruje nowe potrzeby mieszkaniowe – mówi Agata Korzeniewska.

Liczne otwarcia

Obecnie w sieci Metrohouse działa 98 aktywnych placówek. Kolejnych dwanaście przygotowuje się do otwarcia.  Sieć chętnie nawiąże współpracę z potencjalnymi partnerami w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Również w aglomeracjach jest jeszcze miejsce na placówki pod szyldem Metrohouse. Firma każdorazowo analizuje potencjał danej lokalizacji.

To, ile trzeba zainwestować, aby uruchomić biuro nieruchomości pod marką Metrohouse, zależy od miasta. Szacunkowa kwota to ok. 50 tys. zł. Jednorazowa opłata wstępna obejmująca cykl szkoleń, staż wdrożeniowy, dostęp do bazy ofert, system CRM, pakiet startowy z dokumentacją i materiałami marketingowymi, wynosi 15 tys. zł. Natomiast miesięczna opłata franczyzowa odprowadzana za wykonane transakcje sięga 10 proc. od pobranej prowizji od klienta. Na zwrot z inwestycji można liczyć po około 12 miesiącach działania biznesu.

Firma Metrohouse rozwija się także prężnie za granicą. W ostatnim czasie kupiła drugiego co do wielkości pośrednika finansowego we Włoszech. Trwają prace nad integracją z nową spółką w grupie.

WIZYTÓWKA SIECI METROHOUSE

  • Liczba aktywnych placówek – 98
  • kwota inwestycji – ok. 50 tys. zł
  • opłata startowa – 15 tys.
  • zwrot z inwestycji – po 12 miesiącach

Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse. / "Otwarcie agencji nieruchomości to dobry biznes na każdy czas. W trudniejszych czasach klienci chętniej korzystają z pomocy pośredników."
Dominika Pronarska
dziennikarz