Nauka zawsze na czasie

Mniejsza konkurencja / Pandemia COVID-19 oraz podniesienie kosztów prowadzenia działalności częściowo wpłynęło na zmniejszenie konkurencji na rynku dla Małego Inżyniera.
Wtorek
10.01.2023
Małemu Inżynierowi wciąż przybywa klientów, ale o nowych partnerów coraz trudniej. Jak firma chce temu zaradzić?
 

Fizyka, robotyka czy chemia nie muszą być nudne. Z takiego założenia wyszła Ewa Bednarek, właścicielka firmy Mały Inżynier. Dlatego w 2008 roku otworzyła firmę, która proponuje dzieciom zajęcia z nauk ścisłych w formie zabawy i eksperymentów.

Wymagające czasy

Nauka poparta własnoręcznie wykonanym eksperymentem jest nie tylko bardziej atrakcyjna, ale i daje lepsze efekty. Rodzice doskonale to wiedzą. Jednak w ostatnich latach prowadzenie firmy oferującej pozalekcyjne zajęcia dla dzieci jest sporym wyzwaniem. Najpierw branża ucierpiała w czasie pandemii, kiedy pojawiło się mnóstwo ograniczeń, a teraz we znaki daje jej się ogólna sytuacja gospodarcza. Wysoka inflacja sprawia, że konsumenci ograniczają wydatki, a do tego koszty prowadzenia działalności rosną. Coraz trudniej także dostać zewnętrzne finansowanie, na przykład w formie dotacji. To z kolei wpływa na dużą ostrożność potencjalnych kontrahentów. Jednak kryzys nie jest straszny Małemu Inżynierowi.

– W końcu działalność rozpoczynaliśmy w czasach kryzysu w 2008 roku. Dysponowaliśmy wtedy niewielkimi środkami. Takie doświadczenie dobrze nas przygotowało na trudne czasy – mówi Ewa Bednarek.

Zauważa ona także dobre strony obecnej sytuacji gospodarczej. Pandemia COVID-19 oraz podniesienie kosztów prowadzenia działalności częściowo wpłynęło bowiem na zmniejszenie konkurencji na rynku.

– Część podmiotów została zamknięta, przez co automatycznie więcej klientów trafia do nas – mówi Ewa Bednarek.

Ułatwienia i nowości

Mały Inżynier próbuje przyciągnąć do siebie partnerów oferując maksymalnie niskie koszty stałe prowadzenia działalności.

– Zależy nam, żeby franczyzobiorca nie ponosił na początku zbyt dużych kosztów. Nie musi on na przykład mieć lokalu do prowadzenia zajęć. Może też korzystać ze zwolnienia z podatku VAT – mówi Ewa Bednarek.

Ponadto firma wykorzystuje zastój na rynku do rozwoju placówek, które już funkcjonują. I tak na przykład franczyzobiorca z Siedlec poszerza swoją działalność o kolejne miejscowości. Firma wzmacnia również działające placówki własne w Poznaniu i Warszawie.

Pojawia się także w jej ofercie coraz więcej nowości. W ostatnich miesiącach wdrożyła zajęcia dla dwóch grup wiekowych – najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym oraz trzy i czterolatków, którzy mogą korzystać z kursów robotyki.

– Rozwijamy również ofertę programowania. Zaproponowaliśmy kurs Robloxa, który umożliwia dzieciom i młodzieży samodzielne tworzenie gier komputerowych – mówi Ewa Bednarek.

Jej zdaniem edukacja pozaszkolna to wciąż rozwojowa branża, na którą rodzice chętnie przeznaczają pieniądze. Kluczem do sukcesu na tym polu jest stały rozwój oferty i jej aktualizacja.

– Obecnie posiadamy najszerszą na rynku bazę kursów dla dzieci i młodzieży, która obejmuje robotykę, elektronikę, programowanie oraz zajęcia przyrodnicze. Najbliższy rok zamierzamy poświęcić na uaktualnienie kursów przyrodniczych oraz zwiększenie liczby materiałów przygotowanych w formie wideo – mówi Ewa Bednarek.

Mały Inżynier ma cztery placówki franczyzowe i dwie własne. Kwota inwestycji wynosi 15-60 tys. zł. W trakcie współpracy franczyzobiorca będzie zobowiązany do uiszczania opłaty bieżącej rzędu około 600 zł miesięcznie oraz kilka procent od przychodu szkoły.

WIZYTÓWKA MAŁEGO INŻYNIERA

Sieć edukacyjna, oferująca zajęcia z nauk technicznych.

  • liczba placówek – 2 własne i 4 franczyzowe
  • kwota inwestycji – 15-60 tys. zł
  • miesięczne opłaty – 600 zł

Dobre przygotowanie / Działalność rozpoczynaliśmy w czasach kryzysu w 2008 roku. Dysponowaliśmy wtedy niewielkimi środkami. To dobrze nas przygotowało na trudne czasy.
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Żłobek

Hej! Chciałabym otworzyć żłobek- macie doświadczenia z jakąś franczyzą? Może jest tutaj jakis właściciel, który zechciałby ze mną porozmawiać nt. opłacalności...

1 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2024
Praca licencjacja - franczyza McDonald's

Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2021
Akademia Bystrzaka

Podłączam się do pytania.

2 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Akademia Bystrzaka

Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?

2 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2020
Czy warto zainwestować w szkołę językową?

Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...

21 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2019
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018