Nauka zawsze na czasie
Fizyka, robotyka czy chemia nie muszą być nudne. Z takiego założenia wyszła Ewa Bednarek, właścicielka firmy Mały Inżynier. Dlatego w 2008 roku otworzyła firmę, która proponuje dzieciom zajęcia z nauk ścisłych w formie zabawy i eksperymentów.
Wymagające czasy
Nauka poparta własnoręcznie wykonanym eksperymentem jest nie tylko bardziej atrakcyjna, ale i daje lepsze efekty. Rodzice doskonale to wiedzą. Jednak w ostatnich latach prowadzenie firmy oferującej pozalekcyjne zajęcia dla dzieci jest sporym wyzwaniem. Najpierw branża ucierpiała w czasie pandemii, kiedy pojawiło się mnóstwo ograniczeń, a teraz we znaki daje jej się ogólna sytuacja gospodarcza. Wysoka inflacja sprawia, że konsumenci ograniczają wydatki, a do tego koszty prowadzenia działalności rosną. Coraz trudniej także dostać zewnętrzne finansowanie, na przykład w formie dotacji. To z kolei wpływa na dużą ostrożność potencjalnych kontrahentów. Jednak kryzys nie jest straszny Małemu Inżynierowi.
– W końcu działalność rozpoczynaliśmy w czasach kryzysu w 2008 roku. Dysponowaliśmy wtedy niewielkimi środkami. Takie doświadczenie dobrze nas przygotowało na trudne czasy – mówi Ewa Bednarek.
Zauważa ona także dobre strony obecnej sytuacji gospodarczej. Pandemia COVID-19 oraz podniesienie kosztów prowadzenia działalności częściowo wpłynęło bowiem na zmniejszenie konkurencji na rynku.
– Część podmiotów została zamknięta, przez co automatycznie więcej klientów trafia do nas – mówi Ewa Bednarek.
Ułatwienia i nowości
Mały Inżynier próbuje przyciągnąć do siebie partnerów oferując maksymalnie niskie koszty stałe prowadzenia działalności.
– Zależy nam, żeby franczyzobiorca nie ponosił na początku zbyt dużych kosztów. Nie musi on na przykład mieć lokalu do prowadzenia zajęć. Może też korzystać ze zwolnienia z podatku VAT – mówi Ewa Bednarek.
Ponadto firma wykorzystuje zastój na rynku do rozwoju placówek, które już funkcjonują. I tak na przykład franczyzobiorca z Siedlec poszerza swoją działalność o kolejne miejscowości. Firma wzmacnia również działające placówki własne w Poznaniu i Warszawie.
Pojawia się także w jej ofercie coraz więcej nowości. W ostatnich miesiącach wdrożyła zajęcia dla dwóch grup wiekowych – najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym oraz trzy i czterolatków, którzy mogą korzystać z kursów robotyki.
– Rozwijamy również ofertę programowania. Zaproponowaliśmy kurs Robloxa, który umożliwia dzieciom i młodzieży samodzielne tworzenie gier komputerowych – mówi Ewa Bednarek.
Jej zdaniem edukacja pozaszkolna to wciąż rozwojowa branża, na którą rodzice chętnie przeznaczają pieniądze. Kluczem do sukcesu na tym polu jest stały rozwój oferty i jej aktualizacja.
– Obecnie posiadamy najszerszą na rynku bazę kursów dla dzieci i młodzieży, która obejmuje robotykę, elektronikę, programowanie oraz zajęcia przyrodnicze. Najbliższy rok zamierzamy poświęcić na uaktualnienie kursów przyrodniczych oraz zwiększenie liczby materiałów przygotowanych w formie wideo – mówi Ewa Bednarek.
Mały Inżynier ma cztery placówki franczyzowe i dwie własne. Kwota inwestycji wynosi 15-60 tys. zł. W trakcie współpracy franczyzobiorca będzie zobowiązany do uiszczania opłaty bieżącej rzędu około 600 zł miesięcznie oraz kilka procent od przychodu szkoły.
WIZYTÓWKA MAŁEGO INŻYNIERA
Sieć edukacyjna, oferująca zajęcia z nauk technicznych.
- liczba placówek – 2 własne i 4 franczyzowe
- kwota inwestycji – 15-60 tys. zł
- miesięczne opłaty – 600 zł
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Jakie biznesy zakładają dwudziestolatkowie, czy warto zainwestować we franczyzę z branży edukacyjnej i jak zarobić na Walentynkach? Przeczytaj we "Własnym Biznesie FRANCHISING".
Wrzesień za pasem, a więc to ostatni moment, żeby zdążyć przed sezonem otworzyć we franczyzie firmę specjalizującą się w prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem klocków Lego.
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes przeanalizowaliśmy w kwietniowym wydaniu magazynu.
Flip, wynajem, a może inwestycja deweloperska? Możliwości zarabiania w branży nieruchomości jest sporo.
Macierzyństwo wcale nie musi być końcem kariery zawodowej. Wręcz przeciwnie – wiele kobiet dopiero po urodzeniu dziecka naprawdę rozwija skrzydła.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Żłobek
Hej! Chciałabym otworzyć żłobek- macie doświadczenia z jakąś franczyzą? Może jest tutaj jakis właściciel, który zechciałby ze mną porozmawiać nt. opłacalności...
Praca licencjacja - franczyza McDonald's
Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...
Akademia Bystrzaka
Podłączam się do pytania.
Akademia Bystrzaka
Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?
Wirtualna Asystentka?
Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...
Wirtualna Asystentka?
Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...
Czy warto zainwestować w szkołę językową?
Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...
Z korepetytora na dyrektora
Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...